• BIST 99.806
  • Altın 260,600
  • Dolar 5,6860
  • Euro 6,3840
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 17 °C

Otel ne zaman dolacak?

Hasan ÇETİN

Otellerin satış sorumlusu olarak maalesef bugünlerde en çok cevap vermek zorunda olduğumuz bir soru yazının başlığı oldu.

Turizmde yeni ve bugüne kadar karşılaşmadığımız bir dönemi yaşıyoruz.

Satış sorumlusu olarak hem yatırımcıya hem de çalışanlara karşı olan sorumluluğumuz gereği, Turizmde geleneksel pazarlama yöntemleri ile birlikte artık yeni bir şeyler yapmanın zamanı geldi. Ben bunu, Ağ ile balık avladığımız zamanlar bitti,  Olta ile nasıl balık avlanacağını öğrenmemiz gerekiyor diye adlandırıyorum. Çünkü artık balık sürü ile gelmeyecek.

Bir arkadaşımdan alıntı yapacağım bu cümle “Yeni Pazar değil, var olan pazardan tesisimize yeni kanal yaratma” stratejisi son zamanlar da duyduğum en ayakları yere basan cümledir. Fuarlar, standart reklamlar ve diğer geleneksel  yöntemlerin yanında ilk satıcıya ve tüketiciye ulaşmak için yeni yöntemleri araştırmak ve projeler geliştirmek zorundayız.

Yeni kanallar bulmak için ise tesisimizin pazarlama bütçesini, karakterini ve hedef misafir profilini iyi belirler isek, doğru tedaviyi bulma şansımız yükselir. Benim tesisim her profile uygun, ben genele pazarlama yapmak istiyorum dediğinizde, yüksek bir pazarlama bütçesine sahip olmanız gerekiyor. Fakat yaşadığımız bu günlerde ve gelecek birkaç yılda pazarlama için yüksek bütçelerimiz olmayacak gibi gözüküyor.

Bu bilgilerin ışığında ilk tüketiciye nasıl ulaşırım, ilk satıcıya nasıl ulaşırım sorularının doğru cevaplarını bulan tesisler, yüzdesel olarak anlamlı bütçeler ve ölçülebilir pazarlama teknikleri ile başarıya ulaşma şansı daha yüksek olan tesisler olacaklardır.

Bu yazı toplam 3008 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37