• BIST 97.149
  • Altın 289,110
  • Dolar 5,7454
  • Euro 6,3899
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 21 °C

Otel sahiplerine kredi müjdesi

Otel sahiplerine kredi müjdesi
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Ziraat Bankası iş birliğinde küçük otellere 6 ay ödemesiz 500 bin liraya kadar yenileme kredisi verilmesi yönünde bir çalışma başlattı.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, vatandaşın devamlı aynı fiyattan yaş meyve-sebze yemesini dengede tutacak bir sistemin olmadığını belirterek, "Tanzim Satış sürdürülebilir bir şey değil. Bir miktar belki sübvanse edilecektir. Fiyatlar burada arz-talep dengesine göre oluşuyor. Zaten genellikle bizim üretici neredeyse maliyetine hatta maliyetin altına satıyor" dedi. 

Ekonomi Muhabirleri Derneği'nin (EMD) Antalya Temsilciliği üyeleriyle İNOVATSO'da bir araya gelen ATSO Başkanı Davut Çetin, gazetecilerin sorularını cevapladı. 

İlk olarak, ‘Ankara ve İstanbul’da başlatılan yaş meyve sebzede tanzim satış konusunda ne düşünüyorsunuz?’ sorusunu yanıtlayan Başkan Çetin, "Sürdürülebilir bir durum değil, her şeyden 65 tanzim satışla tüketimin ne kadarını karşılayabilirler? Ne kadar satarlarsa satsınlar Ankara ve İstanbul’un yüzde kaçını karşılayabilirler ki? Sadece psikolojik olarak birkaç günlüğüne fiyatı çekti gibi görünüyor ama bir süre sonra yine bu iş eski haline döner. Meyve sebze ürünlerinin paketleme kısmında bir bölümü zaten zayi oluyor" dedi. 

"Soğanı stokçu ilan ettik" 

Sistemin nasıl işlediği konusunda bilgiler veren Çetin, tanzim satış fiyatlarının Antalya Hali’ndeki fiyatlara yakın olduğunu belirtti. Bunun, sürdürülebilir bir durum olmadığını ifade eden Çetin, "31 Mart’a kadar Maliye Bakanımız bir miktar sübvanse edecektir bunu ama ondan sonra sübvanse edilebilecek bir şey değil. Arz talep dengesine bağlı bir fiyat oluşuyor burada. Zaten genellikle bizim üretici neredeyse maliyetine, hatta maliyetin altına satıyor. Şimdi son iki ayda havalardan dolayı fiyat yükseldiğinde her sene geliyoruz biz bunları konuşuyoruz. Ondan sonra 10 ay üreticiyi hiç düşünen yok, hiç konuşan yok. Böyle saçma sapan. Enflasyonu da getiriyor yaş meyve sebzeye bağlıyoruz. Yaş sebze meyvenin bütün fiyatları yüzde 100 artsa enflasyonu yüzde 3 artırıyor. Çünkü çıpanın içinde yüzde 3 etkiliyor. Bu ülkede yüzde 7 enflasyon varken de bu mallar bu dönemlerde yüksekti, yüzde 22 enflasyon varken de bu mallar bu dönemde yüksek. Her sene biz yaş meyve sebzeyi vatan haini ilan ettik. Böyle bir şey yok. Soğanı stokçu ilan ettik." 

"Bizde bunu dengede tutacak bir sistem bile yok" 

Tanzim Satış Mağazaları'nın Antalya'da kurulmasının mümkün olamayacağını ifade eden Davut Çetin, şöyle devam etti: "Antalya’nın tanzim satış noktaları olur mu? Olmaz herhalde. Yaş meyve sebzenin yaklaşık yüzde 15-20’si paketleme sırasında, ayrıştırırken zayi oluyor. Bunları hiç düşünmüyoruz biz. Bu maliyetten nasıl buraya geldik? Yapılacak bir iş varsa belki marketlerde çok yüksek, marketler denetlenebilir. Yoksa burada bizim üreticilerin, komisyoncuların, halcilerin hiçbir suçu yok. Marketleri denetlesinler. Ama serbest piyasa ekonomisinde bunlar denetlenebilir bir şey olmamalı. Bunu ucuz satan da var, pahalı satan da var. Markette çok pahalı da pazar da ucuz mu? Üretici şehirlerle tüketici şehirleri bir ayırmak lazım. Biz hal kanununda da çok dedik üretici hallerle, tüketici halleri karıştırdılar birbirine. Halcinin komisyonu belli. Yüzde 8 alıyor adam. Onu da üreticiden alıyor. Bir türlü bunu anlatamadık. Üretici geldi tanzim satışta sattı. Arada hal rüsumu nerede kaldı? Üreticinin satmaması lazım." 
Yurt dışında marketlerde yaş meyve sebze fiyatlarının aynı olduğuna dikkat çeken Çetin, "Almanya’ya gidiyorum domates 2 avro. Yazın da 2 avro, kışın da 2 avro. Rusya’da 3-3,5 avro idi. Yaz da gittim, kış da gittim, marketteki fiyat hep aynı. Bizde bir 1 lira, bir 15 lira. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir fiyat dengesizliği yok" dedi. 
Bu sistemin düzelmesi gerektiğine dikkat çeken ATSO Başkanı Davut Çetin, "Destek verilecekse oraya verilmeli. Planlarsak yetecek iş. Seneye görün her yer soğan olacak, bu sene soğan para etti diye. Bunu Antalya 20 sene önce yaşadı. Döşemealtı’nda soğan olmayan yer kalmamıştı, hepsi tarlada kaldı. Benim tanıdığım avukat, sanayici, halci, herkes soğan ekti" diye konuştu. 

Antalya’da 80 bin konut arz edilecek 

Başkan Çetin, yaş meyve-sebzenin ardından konut arzını değerlendirdi. Antalya’da her yerin imara açıldığına işaret eden Çetin, yeni açılan yerlerde 75-80 bin daha konutun arz edileceğini bildirdi. Antalya’nın bunu 15-20 senede zor tüketeceğini söyleyen Çetin şu ifadeleri kullandı: "Konut fazlası var, biz hala tarım arazilerini imara açıyoruz. Göç var ama şu anda çok fazla konut fazlamız var. 40 binin üzerinde konut fazlamız var. Bugün Ziraat Bankası ile görüştüm. Kampanya yapıp biraz müteahhitlerin elindeki konut stoğunu eritmek istiyoruz. ATSO üyelerini kapsayacak. Aynı zamanda 500 bin liraya kadar küçük otellere renovasyon kredisi, yenileme kredisi. İkisiyle ilgili bankalarla çalışma var. 0,98 oran ile konut kredisi, 6 ay ödemesiz 500 bin liraya kadar da küçük otellerin yenilenmesiyle ilgili bir renovasyon kredisi çalışması yapıyoruz. Şehir otelleri. Bu şekilde konut stoğunun bir bölümünü eritebiliriz." 

 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37