• BIST 98.028
  • Altın 258,046
  • Dolar 5,7049
  • Euro 6,3986
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 20 °C

Oteller “Isı Pompası”na yöneliyor

Oteller “Isı Pompası”na yöneliyor
Turizmciler, enerji maliyetlerini azaltmak için “Isı Pompası”na yöneliyor. Isı pompaları sayesinde otellerde ısıtma, soğutma ve sıcak su amaçlı, %70’e kadar enerji tasarrufu sağlanıyor.

Isı pompaları, doğalgaz bağımlılığından kurtulmak ve cari açığın azaltılması için en verimli ve etkili, alternatif ısıtma ve soğutma teknolojisidir. Yenilenebilir enerji kaynağı olan toprak, su veya havadaki mevcut ısıyı değerlendirerek çalışan Isı Pompaları, standart iklimlendirme cihazlarından çok daha verimli bir şekilde ısıtma-soğutma ve sıcak su ihtiyacını karşılıyor.

Son yıllarda artan enerji maliyetleri yüzünden, turizmcilerin ve sanayicilerin daha verimli sistemlere yönelmekte olduğunu anlatan Canovate Enerji Sistemleri AŞ Satış ve Pazarlama Müdürü Alper Zülkaroğlu, şunları söyledi: “Günümüzde, enerji çok pahalı. Bir işletme enerji giderlerini ne kadar düşürürse, daha rekabetçi ve daha karlı bir işletme haline geliyor. Isı pompası uygulamasında (mevcut sistemin aksine) ısıtma ve soğutma tek bir cihaz ile yapılıyor. Bu da, sistemin bakım ve ilk kurulum maliyetlerini düşürüyor. Aynı zamanda ısı pompaları, çok az bakım isteyen cihazlardır. İşletme sahipleri yatırım yapmadan önce, sunulan sistemin kendini amorti etme süresine ve ilk yatırım maliyetine bakıyor. Isı pompaları, projeye göre değişiklikler gösterse de, ortalama 9 ile 15 ay gibi bir sürede kendini amorti etmektedir. Bu süreden sonra da, sistem maliyeti tamamen işletmenin kasasında kar olarak kalıyor” dedi.

Isı Pompaları sayesinde, %70’e varan enerji tasarrufu sağlanıyor

*Otellerde ısıtma, soğutma ve sıcak su amaçlı, %70’e kadar enerji tasarrufu sağlanıyor.

*Konutlarda yakıt cinsine göre, %40- % 60’e kadar enerji tasarrufu sağlanıyor.

*Fabrikalarda imalat operasyon çıktılarına göre, %60 - %70’e kadar enerji tasarrufu sağlanıyor.

*AVM’lerde, kamu binalarında, okullarda, ofislerde, seralarda ve kümeslerde, %70’e kadar enerji tasarrufu sağlanıyor.

Isı pompalarını, diğer cihazlardan ayıran özellikler şunlardır:

1-Isı pompaları bir numaralı enerji verimli cihazlardır.

2-Isıtma ve soğutma için iki sistem yerine, yalnızca tek bir sisteme ihtiyaç bulunur.

3-Mekan içi hava kalitesini artırır.

4-Mekanlara, eşit ve tutarlı bir ısıtma sağlanır.

5-Düşük işletme maliyeti vardır.

6-Daha az bakım gerektirir.

7-Karbon sürümünü azaltır.

8-Uzun ömürlüdürler.

Canovate Group, dünyanın sayılı ar-ge ve inovasyon firmaları arasında yer alıyor
Sektöründe, Türkiye’nin ve dünyanın sayılı ar-ge ve inovasyon odaklı firmalarından olan Canovate Group, 50 yıldır bilişim, telekom, ısıtma/soğutma sistemleri, savunma sanayi, elektro optik sistemler ve balistik sistemler alanlarında ar-ge yaparak, ileri teknoloji geliştirmeye devam ediyor. Türk firması Canovate Group, Data Center (veri merkezi) ve uçtan uca Fiber Optik Sistemlerinde teknolojisi ve uçtan uca ürün portföyü ile dünyanın ilk 10 global markası arasında yer almaktadır.

Canovate, Isı Pompasında ilk yerli üretici konumundadır
Isı pompalarının Türkiye’deki ilk yerli üreticisi konumunda olan Canovate Enerji, hava, su ve toprak kaynaklı ısı pompaları üretimi yapıyor. Günümüzde, ülkemizdeki konutların yarısında ısı pompası kullanılmış olsaydı, daha az doğalgaz ithal edilerek, yılda 6-8 milyar dolar arasında enerji tasarrufu sağlanabilirdi. Cari açığı düşürme ve doğalgaza bağımlılığı azaltma noktasında, tüm Avrupa ülkelerinde 2000’li yılların başından beri yapıldığı gibi, ülkemizde de sistemin yaygınlaşmasına öncelik verilmesi gerekiyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37