• BIST 89.962
  • Altın 215,561
  • Dolar 5,3717
  • Euro 6,0917
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 8 °C

OTELLER NELER YAPMALI? İŞTE 2018’İN OTEL TEKNOLOJİ TRENDLERİ

OTELLER NELER YAPMALI? İŞTE 2018’İN OTEL TEKNOLOJİ TRENDLERİ
Zyxel Kurumsal Kanal Satış Müdürü Ömer Faruk Erünsal, 2018 otel teknoloji trendleri, otellerin wi-fi yatırımları, tatilciler için wi-fi’nin önemi gibi konularda görüşlerini paylaştı.

2018’in otel teknoloji trendleri nelerdir?
Otellerde sunulan teknolojilerin, müşterilerin beklentisinin ötesinde olması müşteri memnuniyetini sağlayan unsurların başında yer alıyor. Günümüzde artık hemen herkesin en az bir, çoğu kez daha fazla mobil cihazı bulunuyor. Otelde konaklayan müşteri, otelin açık ve kapalı tüm alanlarında mobil cihazları ile sorunsuz şekilde bağlanabileceği bir Wi-Fi internet erişimi bekliyor. Gerek iş için gelmiş olsun, gerekse tatil için gelmiş olsun müşteri teknik sorunlar yaşamak istemiyor. Bu sebeple sadece Wi-Fi’ın bulunması da yeterli değil. Müşteriler, yüksek hızlı ve kesintisiz bir Wi-Fi ağının otelin her noktasında bulunmasını bekliyor.

Otellere yapılan teknoloji yatırımlarının önemi nedir?
Teknoloji ve iletişim çağında yaşıyoruz. Gerek müşteriye sunulan teknoloji hizmetinin altyapısı gerekse otelin kendi kullandığı yazılım ve donanımın güncel ve sorunsuz, kesintisiz bir şekilde çalışması müşteriye sunulan tüm hizmetlerin de kesintisiz olmasını sağlayacaktır. Resepsiyondaki bilgisayarın sunucu ile bağlantısının kesilmesi check-in, check-out yapan müşteriyi gereksiz yere bekletmeye sebep olacağı gibi, bir CRM altyapısının olmaması, müşteriye sunulabilecek ve müşteri memnuniyetini de beraberinde getirecek pek çok değerli hizmetin de verilememesine sebep olacaktır. Herkesin dijital bir yaşama adapte olduğu günümüzde otellerin de müşteri henüz otele gelmeden hizmetlerini onun için kişiselleştirmiş ve geldiğinde sunabilecek hazırlığı yapabiliyor olmaları önemli. Müşteriye check-in esnasında oda kartı ile birlikte Wi-Fi erişim bilgilerinin de sağlanması değer katacak bir uygulama olacaktır.

Oteller için Wi-Fi’nin önemi nedir?
Otel müşterisi demek mobil kişiler demek aslında. Müşteriler açısından baktığımızda, cep telefonunda, tabletinde, taşınabilir bilgisayarında Wi-Fi erişimi olmazsa olmazı. Otellerin müşteri açısından büyük önem taşıyan bu hizmeti sunmuyor olması düşünülemez. Kablosuz internet erişimi otelin kendi personeli ve süreçleri açısından da son derece gerekli bir altyapı aynı zamanda. Otel içerisinde personelin kullandığı terminallerin bağlantısı için, otelin çeşitli noktalarında konuşlandırılacak ürün otomatları için ya da örnekleri önümüzde günlerde daha da artacak olan internete bağlı nesneler (IoT) için kablosuz internet bir zorunluluk.

Oteller de Wi-Fi’nin olması müşteriler açısından yeterli bir unsur mu?
Elbette yeterli değil. Sadece ‘var’ demek için varla yok olması arasında pek fark olmayan bir Wi-Fi erişimi bulunan oteller müşteri memnuniyeti yerine mutsuz müşteriler üretecek, kendi itibarına zarar verecektir. Wi-Fi isteyen müşterinin ihtiyacının ne olduğuna bakacak olursak, bunu karşılayacak altyapı ihtiyacı da ortaya çıkacaktır. Elindeki telefonundan videosunu izlemek isteyen, havuz başında güneşlenirken sosyal medya hesabından canlı yayın yapan ya da görüntülü görüşme yapan, teknolojiyi seven ve kullanan bir müşteri kitlesinden söz ediyoruz. İş için gelen müşterinin de yine benzeri ihtiyaçları ve beklentileri bulunuyor elbette. Onun da aynı anda çoklu konferans görüşmesi yapma, yüksek boyutlu dosyalar gönderme – alma gibi ihtiyaçları olabilir. Öyleyse bant genişliği önemli. Aynı anda tüm müşterilerin kullanabileceği yüksek hızlı, geniş bant internet erişimi bir zorunluluk. Bu internet erişimini kablosuz olarak otelin her odasına ve her konumuna aynı kalitede sunabilmek gerekiyor. Günümüzde artık müşterilerin bir kısmının kendi internet paketleri bu ihtiyaçları karşılayabilecek internet kapasitesine sahip. Ancak otelin pakete dahil olarak sunuyor olması halen kıymetli ve memnuniyet sağlayan bir unsur.

Konuklara kaliteli ve kesintisiz Wi-Fi sunmak için neler yapılmalı?
Konukların internet kullanabileceği her nokta ayrı ayrı belirlenmeli. Bu noktalarda aynı anda kaç kişi bulunabiliyor, aynı anda kaç cihaz çalışabilir düşüncesi ile her noktanın internet kapasite ihtiyacı öngörülerek hesaplama yapılmalı. Örneğin, her odada 2-3 kişi bulunabilirken, spor salonunda 20 kişi, havuz başında 100 kişi bulunabilir. Ancak odada her müşterinin birden fazla kablosuz cihazı çalışabilirken, havuz başında herkes cep telefonunu kullanıyor olabilir. Bu öngörülerin ışığında otelin her noktasında ihtiyaç duyulan minimum bant genişliğini sağlayacak şekilde bir kurulum planı yapılması gerekiyor. Minimum kablolama ve cihaz kurulumu ile maksimum faydayı sağlayacak altyapı senaryosunun hazırlanması, test edilmesi ve kurulması önemli. Öte yandan bu ağ altyapısının güvenliği kritik öneme sahip konular arasında yer alıyor. Diğer kritik konulardan birisi ise 5651 sayılı yasa gereği tüm trafiğin loglanması zorunluluğu. Gerek ağı verimli kullanmak, gerek güvenlik gerekse yasal log zorunluğu açısından personel ile misafirlerin kullandığı ağın da sanal olarak birbirinden ayrılması, izole edilmesi de oldukça önemli.

Zyxel’in bu konuda sunduğu hizmetler ve çözümler nelerdir?
Zyxel, her ölçekteki kurumun ağ konusundaki stratejik iş ortağı. Ağ teknolojilerini geliştiren, dünyanın 150’den fazla ülkesinde 700.000’den fazla işletmeye çözüm sağlamış bir teknoloji şirketi. Dünya üzerinde şu anda 100 milyondan fazla Zyxel ürünü aktif olarak çalışıyor. Bu bakımdan, dünyanın ağ teknolojileri tedarikçisi olduğumuzu söyleyebiliriz. Zyxel olarak, ZyPartner olarak adlandırdığımız iş ortaklarımız ile birlikte, işletmelere uçtan uca anahtar teslim ağ çözümleri sunuyoruz. Her sektörde faaliyet göstermekle birlikte konaklama sektörünü yakından tanıyor, sayısız referansımız ile otellerin ihtiyaçlarını yakından biliyor ve bunlara yönelik en ileri teknolojiye sahip çözümler sunuyoruz. Bunlar arasında az önce bahsettiğim gibi, Wi-Fi altyapısı kurulumu için gerekli kapasite ihtiyaçlarının belirlenmesi, sinyal analizlerinin yapılması, gerek uç noktaların gerekse arka planda çalışan Güvenlik Cihazları, Ağ Anahtarları, Ağ Geçitleri gibi cihazların kurulumuna dek tüm altyapıyı anahtar teslim olarak sunuyoruz.

Zyxel’in sunduğu bulut tabanlı ağ cihazları, tek bir merkezden yönetilebilme özelliğine sahip. Nebula Bulut Ağ Çözümümüz sayesinde işletmelerin BT departmanları ağdaki tüm cihazların performansını uzaktan izleyebilirken, gerektiğinde yine uzaktan kapatma, açma, yeni yazılım yükleme ve ayarlarını yapma şansına sahip olabiliyorlar. Bu da oteldeki tüm ağın sorumsuz ve maksimum fayda ile çalışmasını temin eden, aynı zamanda personele ağ yönetiminde zaman kazandıran önemli bir unsur. Otelin kendi BT departmanı bulunmuyorsa, Nebula Bulut Ağ Çözümümüz, ağ yönetimi hizmetinin üçüncü parti bir şirketten alınmasını sağlayacak altyapıyı sunarak bu konuda da otellere kolaylık sunmuş oluyor. Bu kapsamda, güvenlik kameralarının ihtiyaç duyduğu ağ altyapısı için de en verimli altyapının kurulumunu sağladığımızı belirtmek isterim.

Zyxel olarak işletmelere ücretsiz danışmanlık hizmeti sunuyoruz. Yeni bir ağ altyapısı kuracak olan işletmelere de mevcut ağında sorunlar yaşamaktan olan işletmelere de bu hizmetimizden yararlanmalarını öneriyorum. Ayrıca otel yöneticilerinin internet sitemizde konaklama sektörüne yönelik olarak sunum, rapor ve kılavuzların yer aldığı Zyxel Konaklama sektör sayfamızı ziyaret etmelerini de tavsiye ediyorum.

Zyxel’in otel müşterilerinin talep ve ihtiyaçları hakkında yaptığı Pazar araştırması hakkında bilgi. 
Zyxel’in, bağımsız 2Europe şirketine yaptırdığı yeni bir araştırma, otel müşterilerinin tercihleri, beklentileri ve memnuniyet kriterleri ile ilgili çok çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor. Bu araştırma yatak kapasitesi 50 ila 500 arasında değişen, 9 Avrupa ülkesinde toplam 405 otelin yöneticisi ile gerçekleştirildi. Bu araştırma, Avrupa’daki otellerin yarısından fazlasında (yüzde 55’inde) müşterilerin en çok talep ettiği üç hizmetten birisinin Wi-Fi olduğu gerçeğini ortaya koydu. Wi-Fi internet erişimi otel seçiminde önemli bir kriter. Araştırma verilerine göre otel misafirleri gürültüden sonra en çok zayıf Wi-Fi sinyalinden şikayetçi oluyor.

Bir diğer çarpıcı sonuç, otellerin yüzde 38’i, ağa bağlanan cihaz sayısının çokluğu sebebiyle daha iyi hizmet sunmak için ekstra çaba sarf ediyor ve yeni teknolojilere yatırım yapıyor. Otel yöneticilerinin yalnızca yüzde 37’si hizmetlerinde herhangi bir sorun yaşamadıklarını bildirmelerine karşın, yüzde 10’u, konuklara sunabilecekleri Wi-Fi hizmetinden memnuniyetini “çok değil” ya da “hiç memnun değil” şeklinde görüş bildirdi. Araştırmaya katılan bilgi işlem yöneticilerinin yarısından fazlası ise (%52) ağa eş zamanlı olarak bağlanmaya çalışan cihazların sayısının sorun olduğunu belirtti.

Araştırma verilerine göre birçok Wi-Fi sorununun altında yatan nedenlerin, otel yöneticilerinin neredeyse yarısının (%49) kurulumdan önce saha keşfi yaptırmamış ya da yapılıp yapılmadığını bilmediği açıkça görülüyor. Ayrıca kurulumların yüzde 15’i otel müdürü ya da otelin başka bir personeli tarafından tamamlanmış olduğu anlaşılıyor. Ne yazık ki Türkiye’de de sıkça karşılaştığımız bir durum.

Bu noktada şu iki veriyi de hatırlamakta yarar var: Araştırma şirketi GlobalWebIndex, bireylerin sahip olduğu ağa bağlı cihaz sayısını aile başına ortalama 3,64 olarak açıklarken, Emarketer ise geçtiğimiz yıl Batı Avrupa’daki akıllı telefon sahipliği oranını genel nüfusa oranla yüzde 70’in biraz üstünde olduğunu bildiriyor. Her iki şirketin verilerine göre kurumlar bulut hizmetlerini kullanmaya geçtikçe ve kullanıcılar daha fazla online video izledikçe Wi-Fi hizmetleri sunmaktaki güçlük daha da artacak demektir.

Avrupa’daki otel misafirleri ile Türk otel misafirlerinin ortak beklentileri nelerdir?
Aslında herkesin temelde beklentisi aynı: Herkes kendini evinde gibi rahat hissetmek istiyor. Bunun yanı sıra sağlıklı yaşam ve doğal ürün kullanma tercihi yükselen değerler arasında yer alıyor. Misafirler kahvaltıda, öğle ve akşam yemeklerinde işlenmiş gıdalardan, paket ürünlerden uzak durmayı tercih ediyorlar. Sağlıklı yaşam için otellerin spor bölümlerini, havuzlarını da daha sık         ziyaret ediyorlar. Bu sebeple bilinçli spor için modernize ekipmanlar ve yardımcı uzman personel bulunması önemli. Az önce bahsettiğimiz araştırma sonuçlarının da ortaya koyduğu gibi misafirler otellerden gürültüsüz, huzurlu ve sakin bir yaşam alanı bekliyorlar. Evinin rahatlığında mobil cihazlarını kullanabilmeyi, kesintisiz ve kaliteli bir kablosuz internet bağlantısının otelin her alanında bulunmasını tercih ediyor.

Turizm sektörü bu beklentileri ne kadar karşılıyor.
Bu soruya tüm sektör şu oranda karşılıyor diyebilmek mümkün değil elbette. Misafirlerinin beklentilerini karşılayan hatta beklentinin de ötesinde hizmet sunan oteller olduğu gibi, tanıtımlarında vaat ettiği hizmetleri sun(a)mayan, oluşturduğu beklentiyi karşılayamayarak müşteriyi hayal kırıklığına uğratan kurumlar da var. Müşterisini memnun etmek isteyen ancak bunu nasıl yapacağı konusunda bir kısım güçlüklerle mücadele eden iyi niyetli işletmelere yardımcı olabilmek önemli. Bu işletmeler ihtiyaçlarının farkında oldukları için bir çözüm arayışında olabilirler. Ya da henüz yaşadıkları sorunların farkında olmayan ancak çözümü öğrenince değerlendirmekten memnun olacak kurumlara yardımcı olmak gerekiyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37