• BIST 98.430
  • Altın 260,076
  • Dolar 5,7158
  • Euro 6,4272
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 20 °C

Otellerimiz çağı yakalamalı

Tuncay SEVİN

Türkiye, dünya standartlarındaki otelleri ile hep gözde oldu. Hizmette sınır tanımayan tesislerimiz misafir memnuniyetini hep yakaladı. İmkanı olan farklı hizmetler sundu, imkanı olmayan ise fiyatlarını düşük tutarak hep talep yarattı. Ancak sınıfta kaldığımız bir konu var: dijital dünya…

Otellerimiz her zaman hizmet konusunda çağının ilerisindeydi. Bildiğiniz gibi günümüzde otellerimizde sunulan hizmetin ucu bucağı yok. Türkiye’deki oteller, misafirlerinin verdiği paranın fazlasıyla karşılığını sundu. Her Şey Dahil sistemini geliştirdik, dünyada bu noktada rakipsiz oldu. Otellerimiz bünyesindeki kongre merkezlerimizin sunduğu imkanlar ortada. SPA ve Wellness konusunda yine sınırsız bir hizmet sunduk. Spor merkezleri ile yine spor tutkunlarının ve spor takımlarının vazgeçilmesi haline geldik. Otellerimiz hızlı hareket ederek çağın getirdiği yenilikleri hep sundu. Peki dijital dünyada ne durumdayız?

İnternetin yaygınlaşmaya başlaması ile otellerimiz hemen kendi internet sitelerini devreye sokarak tesislerinin sunduğu hizmetleri gözler önüne serdi. Dijital dünyaya hızlı girdik ama maalesef yıllardır yerimizde sayıyoruz. Dijital dünyayı bir internet sitesi ile geçiştirdik. Çünkü bir şekilde misafir geliyordu ve dijital dünyaya gerek yoktu. Dijital dünyanın hakkını verenlerin sayısı çok çok az seviyede kaldı. Hala internet sitesini ilk açtığı gibi kullanan tesislerimiz var.

Bir tuşla tüm dünyayı ayaklarımızın altına serilirken bu imkana çok yüzeysel yaklaştık. İnsanların bütün işlerini akıllı telefonlarından yaptığı bir dünyada inatla dijitalleşemiyoruz. Dijital dünyada bir şeyler yaptığını sananların büyük bir kısmı da sadece sosyal medya hesaplarından fotoğraf ve aktivite paylaşmaktan öte gitmiyor. Dijital dünyaya adım atamayanlar ve attığını sananların artık bu işi ciddiye alması gerekiyor. Kafalar hala katalogla satışların yapıldığı dönemde kalmamalı. Artık iki fotoğraf göstererek tatil satamazsınız.

Dijital dünyanın sunduğu satış-pazarlama ve tanıtım imkanları uçsuz bucaksız. O kadar komik fiyatlara tanıtım ve reklam fırsatımız varken bunu görmemezlikten geliyoruz. Çünkü Facebook’tan paylaşılan bir fotoğrafla tanıtım yaptığımızı sanıyoruz. Birçoğumuz onu da doğru düzgün yapamıyor. Artık dijital dünya konusunda da bir şeyler yapmalıyız. Yapamıyorsak profesyonellerle buluşmalıyız. Dijital dünya gelişiyor ve kullanıcısı da iki fotoğrafa kanarak tatil yapmayacak kadar da akıllı.

Bu yazı toplam 1275 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37