• BIST 96.166
  • Altın 277,454
  • Dolar 5,7581
  • Euro 6,3733
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 23 °C

Sadun Alp

Sadun Alp
Tourism Today / Tuncay Sevin "Ege'nin özel bir tanıtıma ve pazarlamaya ihtiyacı var" Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Yönetim...
Ege'nin özel bir tanıtıma ve pazarlamaya ihtiyacı var

Tourism Today / Tuncay Sevin

"Ege'nin özel bir tanıtıma ve pazarlamaya ihtiyacı var"

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Yönetim Kurulu Üyesi ve Sürmeli Efes'in Genel Müdürü Ş. Sadun Alp, Ege Bölgesi'nin Türk turizmi içinde önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Ege Bölgesi'nin turizme daha fazla katkı sağlaması için ürün çeşitliliğinin arttırılması, kamu ve özel sektörün işbirliği ve anlayış içinde çalışması gerektiğini söyleyen Sadun Alp, "Ege Bölgesi kültür turizmi ile öne çıkabilir" dedi. Sadun Alp Tourism Today'in sorularını yanıtladı:

Sizce Ege Bölgesi'nin Türk turizmi içindeki yeri neresidir?

Ege Bölgesi, ülkemizin en önemli turizm alanlarındır. İklimin elverişli olması, birçok kumsalının bulunması, termal suları, doğal güzellikleri ve 5000 yıllık uygarlık geçmişi ile oluşan tarih ve kültür birikimi ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Turizm gelirlerinde Akdeniz bölgesinden sonra 2 sıradadır ve yüzde 20'lik göz ardı edilemeyecek bir paya sahiptir.

Ege Bölgesi son yıllarda önemli bir atağa kalktı. Bu atağı neye bağlıyorsunuz?

Ege Bölgesi'nin fiyat-kalite dengesini iyi tutturması, aile turizmine hızla adapte olması, birçok medeniyetin hayat bulduğu müthiş bir tarih ve kültür birikimine sahip olması çekim gücünü artırmakta bu da tur operatörlerinin dikkatini bölgeye çevirmelerine neden olmaktadır. SunExpres'in Avrupa'nın değişik ülkelerinden özellikle de Almanya'dan direk uçuş sayısını artırmış olması, Balkan ülkelerinden karayoluyla kısa sürede bölgemize ulaşma olanağının bulunması misafir sayımızın artmasına neden olmuştur.

Ege Bölgesi turizminin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Ege Bölgesi'nde turizm sadece deniz, kum, güneş üzerinden yapılmaya devam edilirse, çarpık yapılaşma sonucu doğa hızla yok edilirse, turizme yönelik alt ve üst yapı çalışmaları ihmal edilirse sonucun olumsuz olacağı çok aşikardır. Bu nedenle de ürün çeşitliliğinin arttırılması için kamu ve özel sektörün işbirliği ve anlayış içinde çalışması gerekmektedir.

Ege turizminin Türk turizminden hak ettiği payı alabilmesi için öncelikle hangi konular üzerinde durulmalı?

Medeniyetler beşiği olan Ege Bölgesi ile kültür turizminde öne çıkma şansına sahip. Kültür turizmi kıyı turizminin aksine az bulunan bir üründür ve talep istisnalar dışında hep vardır ve getirisi yüksektir. Ege'nin bu nedenle özel bir tanıtıma ve pazarlamaya ihtiyacı vardır. Bunun yanı sıra bölgede kruvaziyer turizmi, termal ve sağlık turizmi, kongre turizmi, golf turizmi, 3.yaş, gençlik turizmi, dağcılık, yatçılık, eğlence, spor, alışveriş turizmi gibi alanlarda yatırımlar yapılması ve bunları destekleyecek turistik konaklama kapasitesinin arttırılması gerekmektedir.

ETİK'in yeni yönetim kurulunda yer alıyorsunuz. ETİK olarak Ege turizmi için ilk hedefiniz ne olacak?

Bu göreve kısa bir süre önce seçildim. ETİK olarak amacımız Ege Bölgesi'nin ciddi ve cazip bir turizm destinasyonu niteliğine kavuşması için gerekli yatırımların gerçekleştirilmesi, yeni projeler üretilmesi, yöreye özgü nitelikleri ortaya koyan aktif tanıtım ve pazarlama politikalarının uygulanması ve bunun için kamunun ve özel sektörün güç birliği yapmasını sağlamak olacaktır. Bunun gerçekleşmesi ile bölgenin pazar payının hızla yükselişe geçeceği ve hak ettiği payı alacağı muhakkaktır.

Daha önce pasif bir turizm birliği olan ETİK artık daha aktif bir konuma geldi. Bunun nedeni sizce nedir?

Çünkü Türk turizm sektöründeki tüm kesimler sürdürülebilir turizmin 1. şartı olarak yerel ve sivil inisiyatifin gücünün önemini anladılar ve çalışmalarını desteklemeye başladılar. Ülke turizminin gelişimi için yerel ve sivil inisiyatiflerin karar alma mekanizmalarına daha aktif katılması ile ETİK'in konumu değişti. Ege turizminin gelişmesi bağlamında kamu, özel sektör ve sivil toplum örgütlerinin işbirliği içinde ortak projeler üretmesi ve bunların hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi için ETİK üstüne düşen görevleri en iyi şekilde yerine getirme çabası içersindedir. ETİK üye sayısını hızla arttırarak sektöre çok büyük bir ivme kazandırmakta ve sağlıklı bir büyüme kaydetmektedir.

Pamucak'ta yer alan Sürmeli Efes bu seneye nasıl başladı. Tesisin yılsonu hedefi nedir?

Sürmeli Efes olarak 2011 senesini hedeflerimize ulaşmanın gururu ile kapadık. 2012 öngörülerinin genel anlamda olumsuz göründüğü bir sezonda Avrupa'daki ekonomik krizin olumsuz etkileri, İspanya, Portekiz ve Yunanistan'ın konsept değişikliğine giderek (Her Şey Dahil sisteme geçmeleri) ve fiyat politikalarında geri adım atmaları, bu sene içerisinde bizlerin yaklaşık olarak yüzde 10 kayba ilerleyen dönemlerde ise yüzde 15 kayba sebebiyet vereceği kesindir. Yılın ilk aylarından başlayarak yükselen bir grafik içersinde artan bir misafir talebini en iyi hizmeti vererek karşılama gayreti içindeyiz. Otelimiz Mayıs-Haziran-Temmuz-Ağustos ve Eylül aylarında yüzde 95 üzeri ve Ekim ayında şimdiden yüzde 80 üzerinde bir doluluk oranlarına yaklaşmış durumdadır. Yılsonunda bütçemizi büyük bir olasılıkla yakalayıp geçeceğimizi ve 2011 yılının üzerinde daha iyi bir performans yakalayacağımıza inanıyorum. Özellikle bu sene fuarlardan almış olduğumuz verilerde sezonun çok iyi geçmeyeceğini doluluklarda sıkıntı yaşanabileceğini düşünerek pazar arayışlarını hızlandırıp alternatif pazarlara yöneldik ve bununda karşılığını olumlu olarak aldık. Bu bağlamda hem bizimle çalışan değerli tur operatörlerine, emeği gecen acentacı dostlarımıza ve bizi tercih eden tüm misafirlerimize, tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim.

Pamucak'ın artıları ve eksileri nelerdir. Ne yapılırsa Pamucak daha çekici hale getirilir?

Ben 15 yıldan beri aralıklarla görev yaptığım bu bölgede 2011 yılının sonundan beri PATUYAB (Pamucak Turizm Yatırımcıları Birliği) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürüyorum. Göreve geldikten sonra Pamucak'ın bir turizm yatırım alanı olarak ne yazık ki çok ihmal edilmiş ve gereken önemi kazanamamış bir bölge halinde olduğunu daha iyi anladım. Bugün 5-6 bin yatak kapasitesine sahip olan bu bölgenin bir cazibe merkezi haline gelebilmesi için özel bir geliştirme planına ihtiyacı vardır. Bölge denizinin temizliği ve kumsalının güzelliği ile özellikle çocuklu aileler için ideal özelliklere sahip. Ancak bölgede yatırıma ayrılan alanlarda alt ve üst yapı baştan planlanmadığı için birçok sorun var. Bu nedenle de PATUYAB'a çok büyük bir görev düşmesine karşın Bakanlığın tahsisler konusunda biraz daha aceleci davranması ve bir an önce tahsise çıkması bölgenin cazibesine katkı sağlayacaktır. Bitmemiş inşaatlar, imar planlarında yaşanan olumsuzluklar, alt yapı sorunları, su fiyatlarının çok aşırı yüksek olması, bakımsız ve sahipsiz kıyılar, sivrisinek, Pamucak yolunun aydınlatılmamış ve çiçeklendirilmemiş olması gibi problemler işletme sahiplerinin işlerini zorlaştırmakta ve misafirlerden gelen olumsuz geri bildirimlere neden olmaktadır. Yerel yönetimlerin burada devreye girip Pamucak'a gereken önemi vermesi gerekmektedir. Pamucak bölgesinde cazibe hale gelebilecek bir eğlence merkezine acilen ihtiyaç var. Mısır'daki Sharm El Sheik modeli bu bölgede çok olumlu bir yeniliğe imza atacak olup Kuşadası'na giden turistlerin bölgede kalmalarına ve hatta Kuşadası'ndan turist çekmesine sebebiyet verecektir. Pamucak bölgesi Selçuk ilçesinin oksijen kaynağı ve çok değerli bir yaşam alanıdır, bölgedeki tesislerde yöre halkı çalışmakta ve tüm alışverişler bölgeden yapılmakta olduğu için bölge otellerinin Selçuk'a katkısı çok olumludur. Yerel yönetimlerin ağırlığını hissettirmesi ile birlikte yatırımcıların sayısı artacak ve bu geri kalmış bölge yeni bir cazibe merkezi haline gelecektir, özellikle de diğer bölgelerde bu kadar boş ve bakir alan kalmadığı için buranın önemi her gecen gün daha da artacaktır. Tabiî ki bu durum sadece Pamucak'ın değil n yazık ki tüm turizm bölgelerine ait bir sorun.

Siz daha önce Antalya'da da görev yaptığınız. Antalya bölgesindeki bir oteli yönetmekle Ege Bölgesi'nde bir oteli yönetmek arasında ne gibi farklar var?

Aslında yöneticilik anlamında bir fark olduğunu düşünmüyorum. Antalya'ya ilk gelen yöneticilerdenim ancak çeşitli nedenlerle Antalya bölgesinde kalıcı olamadım. Ege Bölgesi'ndeki farklılıklardan biri departman yöneticilerinin bulundukları tesisleri kanıksamaları, yerlerinden hareket etmemeleri, gelen veya mevcut yöneticilere köstek olmak yerine destek olmaları başarının temelinde yatan etkenlerden biri sanırım. Antalya bölgesinin marka değerinin yüksek oluşu, kıyı şeridinde birçok yeni tesis bulunması gibi nedenlerle talebin fazla olması satışta işinizi kolaylaştırıyor, ama hizmet sırasında yeterli yetişmiş eleman bulunamaması nedeniyle birçok sorun yaşamamız ortak paydamız oluyor.

Artık yurtdışındaki otellerde Türk otel genel müdürlerini rahatlıkla görebiliyoruz. Bu başarının sırrı sizce nedir?

Türkiye'de son 20 yılda turizm alanında yaşanan hızlı gelişimle birlikte yetişmiş yönetici sayısında da büyük bir artış oldu. Ülkemizin içinde bulunduğu konjonktür nedeniyle yönetici konumunda bulunan kişiler kişisel eğitimlerinin dışında çok farklı durumlar karşısında strateji geliştirme becerisi kazandılar. Bu durum yönetici arkadaşlarımın önünü açan en büyük etken sanıyorum. Yerli zincirlerin yurt dışına açılmaları, yurt dışında iş yapmaları ve buradan yönetici götürmeleri, ücret konusunda diğer ülke yöneticilerine göre daha makul taleplerde bulunmaları, analitik düşünce yapısına daha uygun olmaları, kendilerini gelişen dünya trendlerine entegre etmeleri, eğitimleri, yabancı dile olan yatkınlıkları, yurt dışında görev yapan yönetici sayısının artmasında olumlu bir etken olduğu kanısındayım.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37