• BIST 98.167
  • Altın 259,730
  • Dolar 5,7105
  • Euro 6,4231
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 20 °C

Sevda Zorlu

Sevda Zorlu
Son yıllarda yaptığı doğru hamleler ile turizmde gelişimine hız kazandıran İzmir, nüfusu kadar turist ağırlama hedefine doğru ilerliyor. İzmir turizmi...
Son yıllarda yaptığı doğru hamleler ile turizmde gelişimine hız kazandıran İzmir, nüfusu kadar turist ağırlama hedefine doğru ilerliyor. İzmir turizmi hakkında konuştuğumuz Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Genel Sekreteri ve Ege Palas Genel Müdürü Sevda Zorlu, İzmir'in turizminin gelişimi ve hedefleri hakkında ipuçları verdi. İzmir turizminin gelişmesi için üzerinde durulması gereken en önemli noktayı açıklayan Zorlu, "İzmir'in yurtdışındaki bilinirliğini artırmalıyız" dedi. Sevda Zorlu Tourism Today'ın sorularını yanıtladı:

İzmir turizmi 2011 içinde olumlu gelişmelere sahne oldu. Bu gelişimin nedeni nedir?

2011 yılında İzmir turizminde gözlenen pozitif gelişimde birkaç etken sıralayabiliriz. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın İzmir'den milletvekili seçilmesi, Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği gibi sektörel kuruluşların bakanlıkla yakın ilişkisi, Bakanlığın birçok etkinliğini İstanbul ve Antalya'nın yanı sıra İzmir'e yönlendirmesi İzmir'de turizm konusunda ciddi bir hareketlilik ve farkındalık yarattı. Bu süreçte kentin ve bölgenin yurtdışında tanınırlılığının artırılması amacıyla düzenlenen çalışmalar da kısa sürede sonuç vermeye başladı. Yurtdışından ülkemize gelen yabancı gazeteciler, önemli acentelerin üst düzey temsilcileri, yabancı yatırımcılarla yapılan çalışmalar kenti bir cazibe merkezi haline getirdi. Son dönemde yurtdışındaki belli başlı fuarlara aktif bir katılım ve daha etkin bir tanıtım gerçekleşti. Bunun yanında İzmir bölgesine ilgi gösteren Almanya, Avusturya, Polonya ve Rusya gibi potansiyel ülkelere yönelik bölgeyi tanıtıcı geziler olumlu geri dönüşler sağladı. Kentteki direkt uçuşların yanı sıra kurvaziyer turizmine yönelik yapılan çalışmaların da İzmir'in tanıtımına büyük etkisi oldu. İzmir'in dünyanın en köklü ve en büyük uluslararası etkinliklerinden olan EXPO 2020 adaylığı da İzmir turizmine olumlu katkı sağlayan bir gelişme oldu. Kentte bir sinerji yarattı.

İzmir turizminin gelişiminde devletin ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın rolü sizce nedir?

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın İzmir milletvekili seçilmesi, bakanlığın kente bakışına da bir farklılık getirdi kuşkusuz. Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın temsilcisi olan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün sektörle yaptığı verimli çalışmalar da bir farklılık yarattı. Yıl içinde sektör temsilcilerimizle yaptığımız tüm çalışmalarda, katıldığımız yurt içi ve yurt dışı fuarlarda, çalıştaylarda bizleri her zaman desteklediler.  Bu yapıcı ve verimli işbirliğimizin önümüzdeki dönemlerde daha da etkili bir biçimde yaşanacağı inancındayım.

İzmir turizminin gelişim sürecinde ETİK'in rolü ne olacak?

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Türkiye'de kurulan ilk otelciler derneği olarak 53 yıllık birikime sahip. Önümüzdeki dönemde mevcut üye sayısını daha da arttırarak Ege Bölgesi'nin genelini kapsayan bir oluşum içine girmek öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. ETİK özellikle son bir yıldır Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İzmir'de çok önemli çalışmalara imza atıyor. Bu diyalog sektör sorunlarını iletme açısından ETİK'e önemli bir misyon yüklemiş durumda. ETİK'in yaptığı önemli çalışmalardan bir tanesi de yurt dışı tanıtım etkinlikleri. Bu amaçla geçtiğimiz yıl yaptığımız, İzmir'e en çok turistin geldiği, direkt uçuş bulunan hedef ülkelerdeki workshop çalışmalarını bu yıl da sürdürmeyi planlıyoruz. Bu çalışmaları gerçekleştirirken İzmir Valiliği, İzmir Kalkınma Ajansı ve İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile koordineli çalışıyoruz. İzmir'in aday olduğu ve kente milyonlarca turist getirmeyi hedefleyen EXPO 2020 Yürütme Kurulunda Turizm Üst Birliği olarak ETİK'in yer alması da bölge turizmcileri adına önemli bir gelişmedir.

İzmir, nüfusu kadar turist ağırlama hedefinde. Bu hedefe ulaşmak için sizce neler yapılması gerekiyor. Bu hedefi yakalamak zor mu?

İzmir'in nüfusunun 4 milyona ulaştığını göz önünde bulundurursak bu hedefe kademeli olarak doğru bir stratejik planlama ile ulaşalabiliriz. Yerinde ve dinamik bir tanıtımla İzmir ve çevresinin kültürel, tarihi ve doğal kaynaklardan oluşan zengin potansiyeli ortaya çıkartılarak hedeflenen turist sayısına ulaşılabilir. Hatta bu sayının yukarısına da çıkılabilir. Bunun yanında, turistlerin yalnızca tarihi ve doğal geziler değil şehir içinde de zaman geçirmesini sağlamak hedeflenmeli. Bu yüzden de kent içinde turistlere yönelik etkinliklerin arttırılması ve şehrin turistler için daha cazip bir hale getirilmesi gerekiyor. Yerel yönetimin sektör temsilcileriyle birlikte daha fazla çalışması ve önerileri dikkate alması önemlidir. Kentin turizm pastasından aldığı payın artması beraberinde yatırımların ve istihdamın artmasını da getirecektir.

İzmir'deki bu olumlu hava turizm yatırımcılarının ilgisini çekti mi? İlerleyen yıllarda yatırımcıların ilgisi yatırıma dönüşecek mi?

Evet, turizm yatırımcıları ilgilerini İzmir'e yöneltmeye başladılar ve bu ilginin daha da artarak devam edeceğini düşünüyorum. Uluslararası otel zincirlerin yeni yatırımları, yeni butik ve resort otellerin açılması bölgedeki yatak kapasitesinde artışa neden oluyor. Bununla birlikte yeni hastanelerin İzmir pazarına girmesi ve termal tesislerin sayısındaki artış sağlık turizmi yatırımlarına ne kadar önem verildiğini gösteriyor. Bu yatırımların artmasında EXPO 2020'nin ana konusunun sağlık olmasının da etkisi var elbette. İzmir ve civarında açılması planlan kongre merkezleri ve kongre salonlarına sahip oteller ise kongre turizminin yakın bir zamanda canlanacağının bir habercisi. Yapılması planlanan yeni kurvaziyer limanı bu sektöre ilgi duyan yatırımcılar için cezbedici bir gelişme olarak belirtilebilir.

ETİK, geçtiğimiz yıllara göre artık daha aktif. ETİK yönetimi bunu nasıl sağladı?

ETİK Kasım ayı başında bir yönetim değişikliğine gitti. Onursal Başkanımız Haluk Nişlioğlu yönetimi, bizlere devrederken yönetimdeki arkadaşlarımızla deneyim, değişim ve dinamizm sloganıyla yola çıktık. Haluk Bey'in deneyimleri, bizlerin yenilikçi bakış açısı ETİK'e de bir dinamizm getirdi. Bizler turizmi yaşam biçimi olarak kabul eden insanlarız. Hedeflerimiz var. Bu kente daha fazla turist getirmek demek, kentin her yönden gelişmesi demek. Bu amaçla yola çıkarken sektördeki temsilcilerimizle daha fazla diyolaga girdik. Sık sık bir araya gelerek çalıştaylar düzenledik ki, sorunlarımızı doğru saptayıp doğru stratejiler oluşturalım. Yerel ve ulusal kuruluşlar ile birlikte dinamik ve koordineli çalışmalar başlattık. Bunun sonucunda oluşan sinerjiyle ETİK'e üye olan kuruluşların sayısı da arttı, paylaşımcı yaklaşımıyla ETİK'in üst birlik olarak etki alanı da genişledi. Yurtdışı fuarlara daha çok katılmaya çalıştık, kentimizin tanıtımı için nokta hedeflerde çalıştaylar düzenledik. Bu çalışmalarımız yeni yılda da devam edecek. Üstelik ekonomik krizden söz edilen bir dönemde nokta tanıtımlar daha da büyük bir önem taşıyor.  Öte yandan medya ile ilişkilerimizde daha profesyonel çalışmaya başladık. Medyayla kurduğumuz doğru iletişim sonrası çalışmalarımız daha geniş bir kitleye duyurulabildi. ETİK'in yaptığı her çalışma İzmir'in, Ege Bölgesi'nin tanıtılmasına konulan bir katkıdır.

Sizce İzmir turizminin gelişiminde üzerinde durulması gereken en önemli konu nedir?

İzmir'in yurtdışındaki bilinirliğini artırmak. Tanıtım çalışmalarıyla bunu yaparken içeride de turizm konusunda farkındalığı arttırmak. İzmir son birkaç yıldır turizm konusunda daha hızlı gelişen bir kent oldu. Ancak sahip olduğu değerler düşünüldüğünde İzmir bulunduğu noktadan çok daha iyi konumda olmayı hak eden bir kent. Doğası, iklimi, kültürel ve tarihi yapısı, gurme kültürü, sıcak ve iletişime açık insanları, genç turizm tesisleri, modern yaşam biçimiyle İzmir, Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden birisidir.

Ege Palas'in İzmir konaklama sektörü içindeki yeri nedir?

Ege Palas 19 yıldır kalite ve hizmet anlayışından ödün vermeden, İzmir'in en güzel noktalarından birinde hizmet vermekte. Dört yıldız kategorisinde olmasına rağmen bağımsız bir otel olarak ismi devamlı 5 yıldızlı ve zincir oteller ile birlikte anılan otelimiz, misafir memnuniyetindeki başarısı ve yüksek oranlı devamlı misafirleri ile İzmir'in simgelerinden biri durumunda. Ayrıca yılların verdiği deneyim ile turizm sektöründe de bir okul niteliğinde.

Ege Palas 2011'de nasıl bir grafik çizdi? 2012'deki hedefleri neler?

2011 yılı bizim için, piyasanın nabzını takip ederek stratejiler geliştirdiğimiz, her zaman bizi tercih eden kurumsal şirketlerimiz ile işbirliklerimizi arttırdığımız, otel hizmetinin yanı sıra catering gibi hizmetlerimize daha da ağırlık vererek bu konularda da Ege Palas ayrıcalığını yaşattığımız, oldukça verimli geçen bir yıldı. 20. yılımıza gireceğimiz 2012 yılı için ise sektörün ve misafirlerimizin beklentileri doğrultusunda, hizmet alanlarımızdaki kaliteyi arttıracak ve çıtamızı yükseltecek yeni projeler hazırlamış bulunmaktayız.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37