• BIST 95.734
  • Altın 271,952
  • Dolar 5,5633
  • Euro 6,1703
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 14 °C

Sheraton İstanbul Ataköy Genel Müdürü Mehmet Çulha

Sheraton İstanbul Ataköy Genel Müdürü Mehmet Çulha
Tourism Today / Tuncay Sevin "En iyi kalitede kusursuz hizmeti sunmak istiyoruz" Sheraton İstanbul Ataköy Genel Müdürü Mehmet Çulha, Tourism Today'in Sheraton...
Mehmet Çulha

Tourism Today / Tuncay Sevin

"En iyi kalitede kusursuz hizmeti sunmak istiyoruz"

Sheraton İstanbul Ataköy Genel Müdürü Mehmet Çulha, Tourism Today'in Sheraton İstanbul Ataköy ve İstanbul hakkındaki sorularını yanıtladı. İstanbul'un en avantajlı lokasyonlarından birinde yer aldıklarını söyleyen Mehmet Çulha,  bu seneki doluluk oranlarını geçen yıla göre yüzde 12 arttırmak istediklerini söyledi. İstanbul ile ilgili olarak da açıklamalarda bulunan Çulha, İstanbul'un kongre ve fuar dolayısıyla yoğun olduğu günlerde otelcilerin fiyatlarını gereğinden fazla yükselttiğini ifade etti.

Sheraton İstanbul Ataköy Hotel'in ilk 6 aylık performansını değerlendirir misiniz?

Sheraton İstanbul Ataköy olarak 2011 yılını dünyanın dört bir yanından ve Türkiye'de toplam 120 bin misafir ağırlayarak, yüzde 83 doluluk oranıyla kapattık. 2012'nin ilk altı ayında ise 65 bin misafir ağırlayarak doluluk oranımızı geçen senenin aynı dönemine oranla yüzde 10 arttırdık. 2012 yılı Temmuz ayında toplam 10 binden fazla misafir ağırladık doluluk oranımız yüzde 80 olarak gerçekleşti. Hedefimiz; geçen yıla göre doluluk oranımızı yüzde 12 arttırmak ve İstanbul'a iş ve turistik amaçlı gelen yabancı ziyaretçilerin tercih ettiği bir otel olarak en iyi kalitede kusursuz hizmeti sunmak. 2012 yılının İstanbul genelinde dolulukların 2011 yılına göre daha düşük gitmesi dolayısı ile otellerin ortalama oda fiyatlarında ciddi düşüşler görülmesine rağmen biz fiyatlarımızı düşürmeden geçen seneki ortalama oda fiyatımızı koruduk. Geçen seneki doluluk ve rakamlarımızı korumanın en önemli nedeni misafir memnuniyetine odaklı, dinamik ve piyasa nabzını iyi takip eden kadrolara sahip olmamızdan kaynaklanmaktadır.

Tesisin yılsonu hedefi nedir?

Sheraton İstanbul Ataköy olarak 2011 yılında dünyanın dört bir yanından ve Türkiye'de toplam 120 bin misafir ağırlayarak yılı yüzde 83 doluluk oranıyla kapattık. 2012'nin ilk altı ayında ise 65 bin misafir ağırlayarak doluluk oranımızı geçen seneye oranla yüzde 10 artırdık. Hedefimiz geçen yıla göre doluluk oranımızı yüzde 12 arttırmak ve İstanbul'da gerek iş dünyası gerekse gezi amaçlı yabancı turistler açısından akla gelen ilk otel olmak. Hem kalite-fiyat, hem ürün-fiyat dengesini çok iyi kurguladık. Bu yolda da başarılı bir şekilde ilerliyoruz.

Sheraton İstanbul Ataköy Hotel, diğer İstanbul otellerine göre farklılıkları nelerdir? Tesis hangi özelliği ile daha çok ilgi çekiyor?

Denize sıfır konumu, yeşil alanları ve eğlence merkezi Taksim'e, tarihi bölge Sultanahmet'e,  Atatürk Havalimanı'na, İstanbul fuar merkezine kolay ulaşım olanakları birçok avantaja sahip Sheraton İstanbul Ataköy olarak misafirlerimizi, Starwood güvencesi altında business otel vizyonu ve resort konforuyla ağırlıyoruz. Starwood'un standartlarını uyguluyoruz. Altı ayda bir denetliyorlar. Kurallara harfiyen uyuyoruz. Bunlara ilave olarak kendi konukseverliğimizi ekleyince ortaya kalite çıkıyor.

Bir marina alanı içindeyiz. Geniş bir bahçemiz var. Konuklarımız sabah bahçede yürüyüş yapıyorlar. İstanbul'un sayılı helikopter pistine sahip otellerinden biriyiz. Dolayısıyla, müşterilerimize helikopter ya da limuzinle transfer veya İstanbul turu gibi seçkin hizmetler sunarken bir yandan da Türk ve dünya mutfaklarından seçme lezzetlerle gastronomi alanında bir adım öne çıkıyoruz. Bunların yanı sıra otel bünyesinde hizmet veren Positive SPA ile misafirlerimize günün yorgunluğunu dilerlerse havuz, hamam, sauna dilerlerse farklı türlerdeki masaj seçenekleriyle atma imkanı sunuyoruz. Otellerde önem arz eden ve müşteri memnuniyetini doğrudan etkileyen housekeeping veya roomservis alanlarında da Starwood standartlarında hizmet veriyoruz. Yani iş veya tatil amaçlı konaklayan misafirin ihtiyaçlarına cevap veriyoruz, lüks talep eden misafirleri yüksek servis standartlarımızla şımartıyoruz. Örneğin Sheraton ve Presidential Suite'de konaklayan misafilerimizi giriş esnasında Genel Müdür olarak bizzat ben karşılıyorum ve odasına kadar eşlik ediyorum.

Tesisin Ataköy'de yer alması ne gibi artılar sağlıyor? Ataköy lokasyonu doğru bir tercih mi?

Lokasyon İstanbul'un en avantajlı lokasyonlarından birisi. Atatürk Havalimanı'na 8 km, CNR & İstanbul Fuar Merkezi gibi önemli sanayi ve fuar merkezlerine 10 dakika mesafedeyiz. Sheraton İstanbul Ataköy Hotel olarak sağladığımız ayrıcalıklı hizmet ile iş dünyasında fark yaratmayı isteyen kurumların toplantılarına ev sahipliği yapıyoruz. Bulunduğumuz lokasyonda misafirlerimize  artı değer kazandıracak 5 büyük alışveriş merkezi ve her kalitede yüzlerce restoran var. Yani Ataköy lokasyonu misafirlerin her anını dolu dolu geçirebileceği ulaşımı kolay bir lokasyon.

Sheraton İstanbul Ataköy, "Otelden çıkarken çocukları da düşünün" kampanyası ile önemli bir çalışma yürütüyor. Tesis bu tür sosyal sorumluluk projelerinde yer almaya devam edecek mi?

Sheraton İstanbul Ataköy olarak UNICEF ile Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve Asya Pasifik'te faaliyet gösteren Starwood Otelleri arasındaki işbirliğine destek vermek bizim için çok önemli. Sheraton İstanbul Ataköy'de konaklayan misafirler otelden ayrılırken dilerlerse resepsiyonda UNICEF'e 2,2 TL katkıda bulunuyor.  Böylece üç bölgedeki 25 ülkede gerçekleştirilen etkinliklerle çocuklar, daha kaliteli bir eğitim alarak daha sağlıklı bir geleceğe sahip olacaklar. Konaklayan misafirlerin bağışlarıyla biriken fonlar okul, öğretmen, okul ekipmanı tedariği ve çocukların okulda kalmasının sağlanması için kampanya oluşturulması ve geliştirilmesi için kullanılıyor. Böyle bir kampanya içinde olmak bizim için çok gurur verici. Bu tür global sosyal sorumluluk projelerinde yer almaya devam edeceğiz.

İstanbul otel yatırımcılarının gözdesi durumunda. Bu durum İstanbul için ilerleyen yıllarda sorun yaratabilir mi?

İstanbul nüfusu kadar turist alabildiği sürece yatırımcıların gözdesi olmaya devam edecek. Otel yatırımları doğru lokasyonlara yapıldığında her zaman karlı yatırımlar olacaktır. Merkezde arsa bulamayan yatırımcıların şehrin dış mahallelerine yatırım yapmasını doğru bulmuyoruz. Merkeze yapılan yatırımlarla dış mahallelere yapılan yatırımların inşaat maaliyetleri birbirine çok yakındır. Ancak merkezi yatırımlar her zaman satışı kolay ve kazancı yüksek yatırımlardır. Aynı zamanda kenar mahallelere yapılan yatırımlar, o bölgelerde konaklayan turistlerin İstanbul hakkındaki negatif yargılara varmalarına neden olabilir.

İstanbul'da turist sayısı arttığı gibi otel sayısı da her sene artıyor. Bu denge ne zaman bozulur? İstanbul turizmdeki bu çıkışını ilerleyen yıllara taşımaya devam eder mi?

İstanbul son 5 yıldan beri kendi rekorlarını kırıyor. Her yıl doluluk oranları ve fiyatlar artıyor. Geçen yıl kongre yoğunluğundan dolayı beklentilerin üzerinde talep vardı. Bu yıl talepler beklentilerimiz çerçevesinde. Bizim fiyatlarımız geçen yıl ile aynı seviyelerde devam ediyor. Özellikle zincir oteller değişken piyasa şartlarında fiyatlarını daha kolay koruyabiliyor. Ancak şehrin doluluğuna endeksli olarak dönemsel fiyatlarını gerçek değerinin üzerine taşıyan oteller piyasa şartları normale döndüğü zaman kendi reel fiyatlarına gerilemek zorunda kalabiliyor.

İstanbul dünyanın önemli şehirleri arasında. İstanbul otelleri bu durumu yeterince değerlendirebiliyor mu?

İstanbul dünyanın en önemli şehirleri arasında ancak önemli şehir olmak turizm açısından da verimli olmak anlamına gelmiyor. Bir şehirde sadece lüks otellerin olması şehrin değerini arttırmamaktadır. Şehrin alt yapısı, tarihi eserlerin restore edilmesi ve bakımı çok önemlidir. Aynı zamanda, şehrin kendi öz kültürel alt yapısı turistlere çekici gelmelidir. Mesela, yemek kültürü her turistin alışveriş yapabileceği fiyat aralığında olmalıdır. Bununla birlikte yerel yönetimler de ulaşım imkanlarını sağlamış olmalıdır. Tüm bu genel yaklaşımlarla beraber İstanbul otelleri mevcut imkanlarını daha iyi değerlendirebileceklerdir.

İstanbul otellerinin sizce en büyük artısı ve yaptıkları en büyük yanlışlıklar nelerdir?

Şehir otelciliği 365 gün aktif olmak demek. Yani resort otellerdeki gibi 6 ay çalışıp 6 ay kapatmıyorsunuz. 12 milyon nüfuslu Türkiye'nin ekonomisinin döndüğü, dünyanın önemsediği bir metropolde yıl boyu sevis vermek demek. Yani kazanç kapılarınız yıl boyu açık, ancak uluslararası bir destinasyon değil. İstanbul orta segment turistlere hitap eden bir destinasyon değil. Orta segment, kriz anlarında devamlılığın olmadığı bir turim segmentidir. Yani en küçük krizlerde bile seyahatler iptal edilebilir. Aynı zamanda İstanbul'un kongre ve fuar dolayısıyla yoğun olduğu günlerde otelciler fiyatlarını gereğinden fazla yükseltmektedirler. Bu dönemler de de orta segment turistler yönelimlerini başka ülkelere yapmaktadırlar. Mısır bu tür kazançların en güzel örneğidir. Oteller ve turizmciler daha kaliteli servis anlayışıyla daha üst segment misafirleri hedefleyerek turizmin devamlılığını sağlayabilirler. Bir destinasyona talep varsa oradaki otellerin fiyatı yükselir. Ne zaman ki İstanbul bir cazibe merkezi konumuna gelir, ne zaman ki İstanbul'a nüfusu kadar yurtdışından turist gelir işte o zaman amacımıza ulaşmışız demektir. Bununla birlikte kazançlı bir yatırım olarak görülen otelcilik sektöründeki uygun olmayan lokasyonlardaki yeni yatırımlar fazla yatak arzı ile birlikte fiyatlarında düşmesini sağlıyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37