• BIST 93.369
  • Altın 229,301
  • Dolar 5,7713
  • Euro 6,6137
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 19 °C

Şikayetim Var!

Dilara BAHTİYAR

Bu duyduğum ne ilk ne de son şikayet olacak biliyorum. Esnaf-Turist ilişkisini belirleyen bazı normlar ya da geleneksel yaklaşımlar var mı? Yok ise, esnaf kesiminden daha çok şikayet duyarız biz!

Makro açıdan bakarsak, ülkemizin yaşadığı krizler turizm sektörüne zaten büyük bir darbe indirdi. Mikro açıdan baktığımızdaysa, esnafın kente inmiş, çarşı-pazarda gezen ve alışveriş yapmak isteyen turistlere uyguladığı yüksek satışlı fiyat politikasını değerlendirdiğimizde de, var olan turist canından beziyor! Kuyumcusundan, halıcısına, dericisine, hamamcısına kadar bitmek bilmeyen turistten alınan ürün değerinin üstündeki yüksek fiyatlar! Her ne kadar piyasada denetimler yapılıyor, fiyatlar ürünlerin üzerinde var, denilse de gerçekte maalesef bu konulardaki eksik yönlerimizi açıkça görmek mümkündür.

Bu konuya madalyonun diğer yüzünden, esnaf tarafından da bakmaya çalışıyorum. Turizmin acımasız yapısı sezonluk bir karaktere sahip olması,  ne yazık ki esnafı da bu tür davranışlara ve uygulamalara yöneltiyor. Turistlerin yaz dönemi ile birlikte yoğun olarak gelmeleriyle, esnaf en parlak dönemine girerek iş yapmaya, para kazanmaya başlıyor; sezonun bitmesiyle birlikte duraklama dönemine geçiyor.  Bu yüzden de sezonda kazandığı paranın bir yıl geçimini sürdürebilecek şekilde olmasını istediği için tüm yıla yetmesini gerektirecek şekilde kazanmayı hedefliyor. Tabii dükkanı kendisinin değilse kira ödemeleri, elektrik giderleri ki o mağazalarda özellikle kuyum sektöründe bilirim, sergilenen ürünlerin üzerinde gece-gündüz yanan ışıkların  faturası, su vb. giderleri, varsa bir de çalışanların ücretleri  bunlara eklenir. Kısacası, hepsi esnaf için ayrı bir derttir. Oradan bir ses duyar gibiyim. Eee peki ne yapsın bu esnaf? Amacım kimseyi yargılamak değil. Hem turist oldum, hem esnaf yanında çalışıp turiste ürün sattım. Lakin turiste uygulanan yanlış bir tutum kartopu misali büyük bir etki de yaratabiliyor.  İyi bir izlenimle o ülkeden ayrılan turist ağızdan ağza pazarlama dediğimiz yöntemle iyi bir tanıtım ve o yerin etkin bir reklamını yapabilir. Ya da alışveriş sırasında yaşadığı olumsuzluklar nedeniyle veya çeşitli şikayetlerle ayrılan bir turistin, ülkemiz hakkında karalama politikası yapması kaçınılmaz olur! Acaba, turiste farklı bir gözle bakan bir esnaf, kendisi veya ailesi bir başka ülkede bu tür bir olumsuzlukla karşılaşsa ne yapar?  Davranış ve tutumları nasıl olur?

Dünyanın ileri gelen bazı turizm ülkelerindeki, alışveriş yaşamı ile ilgili haberlere baktığımda,   turist-esnaf ilişkisinin sadece bize özgü olduğunu söylemek mümkün değildir. Fakat bu durum için iyi bir düzenleme yapılması gerektiğine inanıyorum. Hem esnafımızı koruyalım, gerekli yönlendirmeleri ve teşvikleri yapalım, hem de ayağımıza kadar gelmiş turist üzerinde güven, iyi bir izlenim oluşturalım. Tabii, ülkemiz genelinde turizmin hala sezonluk bir karakteri olması da bir başka problem! Turizm hareketlerini bir yıl içine yayabilecek girişim ve yatırımlar yapalım. Bunları en iyi şekilde pazarımız olan ülkelerde sürekli olarak tanıtalım. Alternatif turizm çeşitlerine daha da önem verelim. Turisti sadece deniz kıyısında tatile yönlendirmeyip, kırlara çıkartalım, mis gibi yayla havası aldıralım, gelenek ve göreneklerimizi yaşatalım. Anadolu'nun üstün kültürel ve sosyal değerlerini onlara yaşatalım, Anadolu olduğumuzu gösterelim!

Bugünlük şikayetim var diyelim. Esnaf-Turist ilişkisini belirleyen bir düzenlemenin yapılıp, denetlenmesine yönelik güçlü bir kurulun olması gerektiğini düşünüyorum. Eğer varsa da,  bunun etkisini görmek istiyorum.

"Şikayetim var, Sayın Yetkililer!"

Bu yazı toplam 1267 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37