• BIST 94.158
  • Altın 257,412
  • Dolar 5,7769
  • Euro 6,5197
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 17 °C

Sivas'ta muhteşem buluşma

Sivas'ta muhteşem buluşma
Organize edilen "UNESCO-Sivas Buluşması" ile Sivas tarihinin en önemli tanıtım etkinliğini gerçekleştirdi. UNESCO temsilcileri ile 40 ülkeden gelen basın...

Organize edilen "UNESCO-Sivas Buluşması" ile Sivas tarihinin en önemli tanıtım etkinliğini gerçekleştirdi. UNESCO temsilcileri ile 40 ülkeden gelen basın mensupları Sivas'ın turizm değerlerini yerinde inceleme fırsatı yakaladı. Özellikle yabancı basın mensupları Sivas'ın turizm zenginliklerine hayran oldu. 

Başbakanlık Tanıtma Fonu ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla Sivas Valiliği öncülüğünde Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün düzenlediği "Dünya Mirasının 40. Yılında 40 Ülkeyle UNESCO-Sivas Buluşması" gerçekleşti. 37 ülkeden aralarında UNESCO temsilcileri, medya temsilcileri, gazeteciler, yazarlar, program yapımcıları ve fotoğraf sanatçılarının bulunduğu 300 kişinin katıldığı etkinlik Sivas'ın tarihinde gerçekleştirdiği en önemli tanıtım çalışması oldu. Özellikle Sivas Valisi Ali Kolat, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, İl Turizm Şubesi Müdürü Adalet Özdürük ve Müze Müdürü Ayşegül Canan Ortakçı gelen tüm misafirlerle birebir ilgilendi.

Tarihi zenginlikler hayranlık uyandırdı

300 kişinin katıldığı etkinlik şehir gezisiyle start aldı. Sivas Arkeoloji Müzesi ile başlayan şehir gezisi, kentteki tarihi eserlerin gezilmesi ile devam etti. Arkeoloji müzesindeki arkeolojik eserler hakkında müze yetkililerinden bilgi alan ziyaretçiler, bazı eserleri ise dikkatle inceledi. Arkeoloji Müzesi sonrasında davetliler Gökmedrese'ye geçti. Gökmedrese'nin ardından ziyaretçiler Kent Meydanı'ndaki Selçuklu eserlerini inceledi. Çifte Minareli Medrese ve Şifahiye Medresesi hakkında yetkililerden bilgi alan ziyaretçiler daha sonra Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi Bahçesi'nde sergilenen halkoyunları ve mehter gösterisini izledi.

Sema gösterisini dikkatle izlediler

Dünyanın farklı kıtalarından gelen ziyaretçilerin de bulunduğu topluluk daha sonra Cumhuriyet Üniversitesi Kültür Merkezi'ne gelerek açılışa katıldı. Program açılışının ardından "Bir Çay Daha Lütfen" kitabıyla Türkiye'nin tanıtımına katkı yapan Amerikalı yazar Katharine Branning'in imza programı gerçekleştirildi. Daha sonra gerçekleştirilen Sivas Mevlana Tasavvuf Kültürü ve Sema Derneği'nin Sema gösterisi ziyaretçilerin büyük ilgisini gördü. Programın birinci günü Kültür ve Turizm Bakanlığı Amatör Halk Dansları Topluluğu'nun gösterisiyle sona erdi.

Kangal Köpekleri

Organizasyonun ikinci gününde de katılımcıları hareketli bir gün bekliyordu. 2. gün Kangal Köpeği Araştırma Merkezi'nin ziyaret edilmesi ile başladı. Kangal köpekleriyle yakından ilgilenen konuklar bol bol fotoğraf çektirirken köpeklerle ilgili yetkililerden detaylı bilgiler aldı.

Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası

Misafirler daha sonra Divriği ilçesine geçerek UNESCO'nun Dünya Miras Listesi'nde yer alan Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası'nı gezdi. Tarihçi Necdet Sakaoğlu'ndan yapıyla ilgili bilgiler alan konuklar özellikle kapılardaki taş bezemelere hayran kaldı.

Doktor Balıklar

Yabancı misafirler Divriği Ulu Cami'den sonra yine Sivas'ın en önemli sembollerinden biri olan doktor balıkları görme fırsatı yakaladı. Özellikle yabancı misafirler Kangal Balık Kaplıca'daki balıkları oldukça ilginç buldu. Balıklı havuzlara ayaklarını sokan misafirler deri hastalıklarına iyi gelen bu tedavi şekli karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi.

"Sivas önemli tarihi ve kültürel değerlere sahip"

Yapılan çalışmayı değerlendiren Sivas Valisi Ali Kolat, organizasyonun Sivas için çok önemli olduğunu söyledi. Organizasyon kapsamında Sivas'a gelen konukları ağırladıkları için büyük bir mutluluk duyduklarını ifade eden Vali Kolat, "Sivas, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile Anadolu'nun önemli kentlerinden bir tanesidir" dedi. Vali Kolat organizasyon çerçevesinde yaptığı konuşmada Sivas'ta yaşamaktan mutluluk duyduğunu belirterek, "Sivas, görülmeye değer bir il. Yurt dışında çok sayıda tanıtım ve turizm festivaline katıldım. Oralarda Sivas'ın bu yerlerden çok çok üstün tarihi ve kültürel değerlere sahip olduğunu gördüm. 3 senedir buradayım ve Sivas'ın tanıtımına hız verdim. Sivas'ı hep beraber kalkındıracağız ve Türkiye'nin en iyi şehirleri arasına sokacağız" dedi.

"Dünya basını büyük ilgi gösterdi"

Sivas için yoğun bir mesai ve emek harcayanlardan biri olan Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, yapılan organizasyona dünya basının büyük ilgi gösterdiğini söyledi. Organizasyon hakkında bilgi veren Pürlü; "Amacımız bu organizasyonla UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifamızı tanıtmaktı. Bu suretle dünya basınını Sivas'a davet ederek bu muhteşem eserin dünya gündemine taşınmasını, varsa sorunlarını ve geleceğe ait planların konuşulmasını istedik" dedi. Programa davet edilen 40 ülkenin 37'sinden katılım olduğunu söyleyen Pürlü, "Yurt dışından 98, yurt içinden ise 75 konuk etkinliğe katıldı. Sivas'taki katılımcılarla beraber 300 kişilik heyetle Sivas'ın zenginliklerini gezdik. UNESCO temsilcisi olarak 15'in üzerinde ülke katıldı. Ama dünya basını bu etkinliğe büyük ilgi gösterdi. Programa 75 gazeteci katıldı" diye konuştu.

Turizm zenginlikleri yerinde tanıtıldı

Programa katılan Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Yazar, bu organizasyonla Sivas'ın zenginliklerinin yerinde tanıtıldığını söyledi. Yazar, "Organizasyonla birlikte Divriği Ulu Cami'ne dikkatleri topladık. Bu toplantıyla sadece Divriği Ulu Cami değil Sivas'taki birçok eser yerinde görüldü. Dünyanın farklı yerlerinden gelen konuklar bölgenin çok etkileyici olduğunu ve olağan üstü bir orjinallik sunduğunu söylüyorlar. Tur operatörleri ve basın mensupları 'Bu zenginlikleri nasıl görmedik' diyor. Bu organizasyon sonrasında bölgeye yönelik ilgi artacaktır" dedi.

"Çok boyutlu bir organizasyon yapılmış"

Dışişleri Bakanlığı Kültür İşleri Genel Müdür Yardımcısı Esra Demir ise dünya mirasının 40. yılında Sivas'ta böyle bir organizasyonun gerçekleştiriliyor olmasının son derece önemli olduğunu söyledi. Organizasyon u değerlendiren Demir, "40. yıl vesilesi ile böyle bir organizasyon yapılmasından çok memnunuz. Üstelik çok boyutlu bir organizasyon yapılmış. UNESCO'nun Türkiye Milli Komisyon temsilcileri var, gazeteciler var, kamudan kişiler var. Bu organizasyon Sivas'ın tanıtımı açısından da çok önemli. Bu benim Sivas'a ilk gelişim ve çok etkilendim. Divriği Ulu Camii UNESCO dünya mirası listesindeki Türk varlıklarından bir tanesi. O açıdan da burada bir 40. yıl kutlaması yapılması çok anlamlı" diye konuştu.

"Sivas kültürel mirasına sahip çıkıyor"

Programda Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nın bir başyapıt olduğunu belirten Unesco Türkiye Milli Komisyonu Temsilcisi Prof. Dr. Metin Ekici, "Sivas bütün kurumları ile kültürel mirasına sahip çıkıyor. Bu kültürel mirasın korunması için ciddi çaba sarf ediyor. Divriği Ulu Camii de dünya kültür mirasına bir başyapıt olarak sunulmuş bulunmakta ve bunu gerçekten de hak ediyor. Sivas bir bütün olarak hareket ediyor. Sivas görünmeyen değerlerini görülebilir kılan bir şehir. Bu anlamda takdire şayan. Ve bütün çalışanları kutluyorum. Sivas'ın diğer şehirlere örnek olabileceğini düşünüyorum" dedi.

"Bu zenginlik sözlerle ifade edilemez"

İstanbul Milletvekili Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı İdris Güllüce de Sivas'ı ziyaret edenler arasındaydı. Divriği Camisi'ne ilk defa geldiğini söyleyen Güllüce, "Divriği Camisi'ni görmemiş olmanın eksikliğini hissediyordum. Büyük bir eksikliğimi azalttığımı düşünüyorum şimdi. Buradaki zenginlik sözlerle ifade edilemez" dedi.

Sivas'ı gezerek bölgenin turizm zenginliklerini yakından tanıma fırsatı yakalayan yabancı basın mensupları da hayranlıklarını dile getirdi. Gezi öncesinde sıradan bir Anadolu şehri görmeyi beklediklerini söyleyen yabancı basın mensupları gezi sonrasında ise Sivas'ın görülmesi gereken bir yer olduğunu söylediler.

"Çok profesyonel bir organizasyon"

"Bir Çay Daha Lütfen" kitabıyla Türkiye'nin tanıtımına katkı yapan Amerikalı yazar Katharine Branning: "Mükemmel bir organizasyon. Her şey çok iyiydi. Çok profesyonel bir organizasyon oldu. 4. defa Sivas'a geliyorum. Ama bu sefer çok daha fazla etkilendim. Birçok ülkeden insan buraya geldi. Türkler gerçekten çok saf ve temiz. O yüzden Türkler değişmesinler. Bu özelliklerini korumalılar. Misafirperverliğiniz harika. Bunları bozmadan yaşamaya devam etmelisiniz. Doğal halinizle kalmalısınız."

"Gelmeye değer bir bölge"

Rusya Uluslararası Haber Ajansı Turizm Şubesi'nden Aliona Palajçenko: "Daha önce Türkiye'ye gelmiştim. Ancak Sivas'a gelmemiştim. Buraya geldiğim için çok mutluyum. Sivas'ı Anadolu'nun sıradan küçük bir şehri olarak düşünüyordum ama öyle değilmiş. Sivas, çok farklı bir yer. Enteresan bir şehir. Gelmeye değer bir bölge. Daha küçük bir şehir bekliyordum. Modern ve eski yapılar var. Bölgede güzel bir düzenleme yapılmış. Sivas, gezilip görülmesi gereken bir şehir."

"Sivas'ı tüm dünya tanımalı"

Hindistan Rajda Sabha TV'den Soumya Balakrishnan: "Dürüst olarak söylemek gerekirse ben Türkiye'de sadece İstanbul'u biliyordum. Bu ülke hakkında fazla bir bilgim yoktu. Arkadaşlarımla konuşurken Sivas'ın nerede olduğu konusunda kimsenin fikri yoktu. Ama geldiğimde şahane bir şehirle karşı karşıya kaldım. Sivas'ı sadece Hindistan'a değil tüm dünyaya anlatmak lazım. Çünkü burası doğal ve tarihi anlamda çok zengin. Bu güzelliği bütün dünyanın tanıması lazım. Ben çok etkilendim. Dünyanın pek çok yerinde doktor balıklardan var. Ama bu balıkların asıl yeri Sivas. Buradan değişik ülkelere götürülmüş. Hindistan'da da var o balığın buradan geldiğini de bilmiyorduk."

"Sivas mükemmel bir bölge"

Rusya'nın Sesi Devlet Radyosu Türkiye temsilcisi Anatoly Koristskiy: "Hemen hemen tüm Türkiye'yi gezdim. Tanıtım açısından Türkiye çok önemli çalışmalar yapıyor. Bu bakımdan Türkiye örnek bir ülke. Sivas'ı ise mükemmel olarak değerlendirebilirim. Burası İç Anadolu'nun merkezi durumunda. Sivas, tarih ve kültür bakımından medeniyet bakımından İç Anadolu'nun merkezi. Misafirperverlik de harika. Organizasyon için de tebrik ediyorum. Çok iyi ve başarılı buldum. Kısacası doğru yoldasınız."

"Sivas her şeyi ile çok güzel"

Kazakistan'dan gelen basın mensubu Dinara Bolatbekkyzy: "Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası gerçekten görülmesi gereken bir yer. Çok etkilendim. İlk kez Sivas'a geldim. Sivas çok güzel bir şehir. İnsanları tek kelime ile mükemmel. İnsanlar çok samimi. Sivas her şeyi ile çok güzel. Divriği Cami ise sanatıyla insanı etkiliyor. Güzel bir his veriyor insana. Büyüleyici bir deneyim yaşadık. Başka ülkelerin de burayı tanıması lazım. Bu organizasyon bence çok yerinde bir çalışma oldu. Organizasyon için kendimi çok şanslı görüyorum."

"Sivas'ı böyle hayal etmiyordum"

İran Haber Ajansı (İRNA) Mahmut Yılmaz: "Sivas'a ilk defa geliyorum. Çok güzel buldum. Özellikle şehir meydanındaki o üç eser çok güzel. Selçuklu zaten İran ile aynı bölgede olan bir uygarlık. Aynı coğrafyanın insanlarıyız. Kültürlerimiz aynı, mimarimiz aynı. Ama Sivas çok değişikti. Diğer yerlere benzemiyor. Anadolu insanı samimi. Doğu insanın kültürü çok farklı. Ayrıca Sivas, temiz bir şehir. Tarihi ve kültürel değerleri bir kenara Anadolu'nun tam ortasında ve başka şehirlere nazaran Sivas daha aydın. İnsanların giyim kuşamlarından tutun da konuşmasına kadar. Ben böyle hayal etmiyordum."

" Japonya'da Sivas'ı tanıtacağım"

Japon gazeteci Sendai Shiro: "Türkiye'ye ilk kez geldim. Sivas'ı da güzel buldum. Daha önce Türkiye hakkında çok az şey biliyordum. Çok az bir bilgim vardı. Türkiye'de herkes çok arkadaş canlısı. Yabancılara karşı çok kibarlar. Yemekleri çok güzel çok lezzetli. Japonlar gerçek Türkiye'yi tanımıyorlar. Genelde Japonlar İstanbul'a gidiyorlar. Çok fazla Sivas ile ilgili bilgileri yok. Onlara Sivas'ı tanıtacağım. Kültürel mirası tanıtacağım."

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37