• BIST 95.734
  • Altın 271,952
  • Dolar 5,5633
  • Euro 6,1703
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 14 °C

STK'lar doğru olanı yaptı

Haluk ÖZSEVİM

Turizm İstişare Kurulu, Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde hayata geçirildi. Ülkemizin turizm sektöründeki en büyük 8 sivil toplum örgütü ile THY bir araya gelerek bu kurulu oluşturdu. Bu kurul, sağlıklı bir şekilde çalışırsa Türkiye turizmine önemli bir katkı sağlayacaktır.

Turizmin tüm bileşenleri işini iyi biliyor ve bu sayede de Türkiye turizmi hızlı bir gelişim gösterdi. Turizmin farklı ayaklarında ciddi sivil toplum örgütlerine sahibiz. TÜROFED, TÜRSAB ve TTYD gibi sivil toplum örgütlerimiz profesyonel turizmcilerin ve girişimcilerin bir araya geldiği önemli platformlar. Bu örgütlerin hemen hemen hepsi kendi çapında ciddi çalışmalar yapıyor. İşte şimdi güçleri birleştirmenin tam zamanı. Sivil toplum örgütleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde hayata geçirdikleri Turizm İstişare Kurulu ile güçlerini bir çatı altında birleştirecek. Ortak projeler ve çalışmalar yaparak Türkiye turizmini daha iyi noktalara taşıyacaklar. Bu birliktelik çok doğru ve geç kalınmış bir oluşumdur. Geçmişte bu oluşumun benzeri hayata geçirilmişti ancak maalesef bir işe yaramamıştı.

Turizm İstişare Kurulu, çok doğru bir zamanda hayata geçirildi. Türkiye turizmi iki sıkıntılı yılı geride bıraktı. 2018 için umutlu bir hava var. Ancak Türkiye turizmi bundan sonrası için kendisine iyi bir yol haritası belirlemeli. İki sıkıntılı yıldan ders alıp geleceğe emin adımlarla yürümek için Turizm İstişare Kurulu önemli adımlar atabilir. Bu noktada bu oluşumun kurulmasında katkısı olan herkese teşekkür ediyorum.

Eğer Turizm İstişare Kurulu, kendisine belirlediği hedef ve vizyon ile hareket eder ve sonucunda da başarılı olursa turizm sektörü bu kurulu kuranların ismini tarihe altın harflerle yazdıracaktır.

Küçük bir uyarı
Biraz önce yazdığım gibi 2 sıkıntılı yılı geride bıraktık. 2018 turizmcilerimize hem moral hem de para kazandıracak. Ancak buradan küçük bir uyarıda bulunmak istiyorum. “Nasıl olsa turist gelecek” diye düşünerek hareket etmememiz gerekiyor. Tanıtım ve pazarlama çalışmalarına hiç olmadığı kadar fazla önem vermeliyiz. Turist gelecek diye tanıtım ve pazarlama çalışmalarına gerek yok derseniz turizmin geleceğine darbe vurursunuz. Tasarruf adı altında reklam ve pazarlama çalışmalarında yapılacak kısıtlama size kar ettirmez. Türkiye’nin imajını güçlendirmemiz için en küçük işletmeden en büyüğüne kadar bu noktada ciddi çalışmalar yapmalıyız…

Bu yazı toplam 873 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37