• BIST 95.734
  • Altın 271,952
  • Dolar 5,5633
  • Euro 6,1703
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 14 °C

"Sürdürülebilir kent markaları yaratılmalı"

"Sürdürülebilir kent markaları yaratılmalı"
Türk Sanayici İşadamları Derneği (TÜSİAD), küresel bağlamda giderek önem kazanan 'sürdürülebilirlik' temasının Türkiye'deki yansımalarını irdeleyen...

Türk Sanayici İşadamları Derneği (TÜSİAD), küresel bağlamda giderek önem kazanan 'sürdürülebilirlik' temasının Türkiye'deki yansımalarını irdeleyen 'Sürdürülebilir Turizm' başlıklı raporunu düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın da katılımıla gerçekleşen toplantıda raporu özetleyen TÜSİAD Turizm Çalışma Grubu Başkanı Zeynep Silahtaroğlu, "Öncelikle temel performans göstergeleri belirlenerek eylem planları hazırlanmalı. Standartlardaki uygulamadaki etkinlikler ise kamu-özel sektör işbirliğiyle gerçekleştirilmeli" diye konuştu.

Sürdürülebilir turizm anlayışını benimseyen işletmelerin, özendirici teşviklerle desteklenmesi gerektiğine dikkat çeken Silahtaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bürokratik süreçlerin kısaltılması için gerekli düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Kamu-akademi, STK ve özel sektör tarafından sürdürülebilir kentler için doğru göstergelirin belirlenmesi ve sürdürülebilir kent markası yaratmak için gerekli hedeflerin konulması ise bir diğer önemli konu. Ayrıca turizm sektöründe istihdam politikalarının iyileştirilmesi kayıtdışılık başta olmak üzere mevsimsellikten kaynaklanan sorunların da asgari düzeye indirilmesini sağlayacaktır."

"Yerel Turizm Konseyleri kurulmalı"

Sürdürülebilir turizmi desteleyecek konseylerin kurulması gerektiğini vurgulayan Silahtaroğlu, bunun için gerekli yasaların sonuçlanması gerektiğini bildirdi. Turizm konseyleri tarafınadn, uluslararası sürdürülebilir turizm standartları doğrultusunda kamu, özel sektör, STK, yerel yönetimler ve yere halk ile işbirliği içinde turizm planlarının da geliştirilmesi gerektiğini dile getiren Silahtaroğlu, diğer maddeleri ise şöyle sıraladı:

"Varış noktasının marka değerlerinin sürdürülebilir olması ilkesine dayalı pazarlama planının çıkarılıp uygulanması için pazarlama faaliyetleri ile desteklenmesi, finansman kuruluşlarının kredi verirken sürdürülebilirlik kriterlerini göz önünde bulundurması ve sürdürülebilirlik kriterlerine uygun yatırımlara düşük faizli ve uzun vadeli krediler verilmesi, çevre teknolojilerinin araştırılması, yaygınlaştırılması ve uygulanmasının teşviki, ulaşım altyapısının güçlendirilmesi, çeşitlendirilmesi ve sürdürülebilir kılınması, demiryolunun sürdürülebilirliği en uygun ve etkin ulaşım yöntemi olması sebebiyle turizm merkezleri arasında yaygınlaştırılması, turizm ve otel işletmeciliği bölümlerindeki müfredatın yenilenerek sürdürülebilirlik odaklı derslerin ve eğitimin verilmesi."

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37