• BIST 95.182
  • Altın 264,895
  • Dolar 5,8080
  • Euro 6,6160
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 22 °C

Talha Görgülü: Türkiye kendi markalarını korumalı

Talha Görgülü: Türkiye kendi markalarını korumalı
Turizm Meclisi kurulmasının önemli ancak yetersiz adım olduğunu kaydeden Kayı Group Yönetim Kurulu Başkanı Talha Görgülü, "Turizm sadece bakanlığın...

Turizm Meclisi kurulmasının önemli ancak yetersiz adım olduğunu kaydeden Kayı Group Yönetim Kurulu Başkanı Talha Görgülü, "Turizm sadece bakanlığın değil, hükümetin projesi haline gelmeli" dedi. Rekabet için Türkiye'nin de kendi marklarını korunması gerektiğini belirten Görgülü, "Size abartısız bir örnek vereyim; bugün GTI şirketini kapatalım, Antalya'ya gelen turist sayısı yüzde 70-80 düşer" diye konuştu.

Türkiye'nin turizmde son 10 yılda çok ciddi aşama kaydettiğini belirten Kayı Group Yönetim Kurulu Başkanı Talha Görgülü, "Değişen ekonomik koşullar ve rekabet, Türk turizminde yeni bir anlayışın gerekliliğini ortaya koyuyor" dedi. Turizm Meclisi kurulmasının sektör açısından önemli bir kilometre taşı olduğunu, ancak bunu yeterli bulmadığını söyleyen Görgülü, turizm sektörünün sadece bakanlığın değil devletin bir projesi haline gelmesi gerektiğini vurguladı.

GTI Travel, Adam&Eve Hotels, Sky Airlines gibi önemli markaları bünyesinde barındıran Kayı Group'un Yönetim Kurulu Başkanı Talha Görgülü, turizm sezonunu ve sektördeki gelişmeleri Dünya Gazetesi'ne değerlendirdi. Türkiye'nin turizmde önemli bir noktaya ulaştığını vurgulayan Görgülü, 2023'te 50 milyon değil, 100 milyon turist ağırlanabileceğini söyledi. Bu hedefe ulaşılabilmesi için sektördeki tüm paydaşların ortak proje üretip, koordineli hareket etmesi gerektiğinin altını çizen Görgülü, turizme yeni bir soluk getirmenin şart olduğunu vurguladı.

Haziran-Ekim arasına sıkışan Türk turizminin, tüm yıla yayılmış bir destinasyon olabilecek potansiyel barındırdığına işaret eden Görgülü, şöyle devam etti:  "Turizm; konaklama, havayolu, seyahat acentası ve tur operatörü olmak üzere 4 ayaklı bir yapıya sahip. Bunlardan biri para kazanıyor, diğerleri zarar yazıyor. Bu şekilde, kalıcı başarı yakalamak mümkün olmaz. Öncelikle sektör kendine çeki düzen vermeli, ortak projeler ortaya koymalı. Sekiz sivil toplum kuruluşu bir araya gelerek Türkiye Turizm Meclisi'ni kurdu. Turizm sadece bakanlığın değil devletin bir projesi haline gelmeli. Sektör, yeni teşvikler ve sübvansiyonlarla daha ileriye götürülmeli."

Türkiye, markalarını korumalı

Turizm sektöründe hizmet veren Türk tur operatörlerinin önemine de değinen Görgülü, "Ülkemize gelen turistin yarısını Türk tur operatörleri getiriyor. Rusya'nın yüzde 80'inden fazlasını Türk operatörler taşıyor. Tüm Avrupa'nın yüzde 15'ini sadece GTI olarak biz getiriyoruz. Türk tur operatörler olmasaydı, yabancı operatörlerin oyuncağı olurduk. Başta Yunanistan olmak üzere, Mısır ve Tunus gibi ülkelerin en büyük sıkıntısı kendi tur operatörü firmalarının olmayışı" dedi. Rekabet açısından Türkiye'nin de kendi marklarını koruması lazım. Size abartısız bir örnek vereyim; bugün GTI şirketini kapatalım, Antalya'ya gelen turist sayısı yüzde 70-80 düşer" diye konuştu.

Turizm geliri, bu yıl hedefin altında kalır

Avrupa'daki ekonomik kriz, Ortadoğu'da yaşananlar ve Türkiye'de kışın daha sert ve uzun geçmesinin etkisiyle turist sayısında düşüş olduğuna işaret eden Görgülü, yılsonu hedefi olan 32 milyon turist ve 25 milyar doların üzerindeki turizm gelirine ulaşılmasının zor olacağını söyledi. "Turist sayısı bakımından İstanbul'da yaklaşık yüzde 18 büyüme yakalasak da, Akdeniz ve Ege'de ortalama yüzde 11 civarında küçülme söz konusu" diyen Görgülü, yılsonunda özellikle kişi başına turizm gelirinde yüzde 8-10 arası bir düşüş görülebileceğini dile getirdi.

'Arap Baharı'nda sektör hata yaptı'

Özellikle Arap Baharı sürecinde Türk konaklama sektörünün bir hataya düştüğüne işaret eden Talha Görgülü, "Mısır, Tunus gibi ülkelere yapılan seyahatler bölgedeki olaylar nedeniyle yön değiştirdi. Ancak bu sırada konaklama sektörümüz sanki bu ülkelere tek alternatif  Türkiye'ymiş gibi bir yanılgıya düştü. Fiyatlar yüzde 15 ila 35 arasında yukarı çekildi. Bizim beklediğimiz turistler de İspanya ve Yunanistan'ı tercih etti ve böylece 2011 yılı daha yüksek geçebilecekken yüzde 10 civarında büyüme ile kapandı. Artık, 2013 yılı kontratları dönemi içindeyiz. Önümüzdeki yılın da çok kolay geçmeyeceği görülüyor. İspanya, Yunanistan, Mısır ve Tunus'un en büyük gelir kaynakları turizmden geliyor ve bu konuda alternatif projeler üretiyorlar. Bu nedenle fiyat ve kalite dengesini, rakip ülkelerin de olduğunu unutmadan yapmalıyız" diye konuştu.

'Ciro hedefimiz 1.2 milyor euro'

Kayı Group olarak bünyelerinde havayolu şirketi, otel, tur operatörü ve seyahat acentası bulundurmanın avantajıyla 'kıvrak' hareket edebildiklerini belirten Talha Görgülü, iyi bir sene geçirdiklerini söyledi. Bu yıl 600 bini 'paketli' olmak üzere 1.2 milyon turist planladıklarını belirten Görgülü, 1.2 milyar euro ciro hedeflediklerini açıkladı.

(Dünya)

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37