• BIST 96.032
  • Altın 277,876
  • Dolar 5,7348
  • Euro 6,3654
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 21 °C

Tanımlamak

Oktay KÖYLÜ

Sokrates'e öğrencilerinden biri sormuş: "Hocam siz bu ülkede iktidar olsaydınız ilk önce ne yapardınız?"diye. Sokrates'in cevabı:  "Önce her şeyi  yeniden tanımlardım..." olmuş.

Büyük şirketlerin hepsi de iş tanımlarını, görevlerini ve hedeflerini sık aralıklarla güncellerler.


AMBÜLANS
Tanımlamazsanız ve güncellemezseniz başkaları kendine göre yapar ya da tanımlanmayan ne ise (mesela trafik kurallarında Ambülans vb araçlara yol vermek konusu ) trafikdeki sürücüler 
 durmadan yolun durumunu dikkate alarak sağa veya sola yanaşıp hatta tek tekerlek kaldırıma çıkarak ve durma yapmadan arkadan gelen Ambülansa yol vereceğine öndeki arabalara kornayı basılı tutup (kendisine) yol ister...

Ve kendisi bu önünde açılan yoldan hızlıca giderek Ambülansın önünü açtığını zanneder...

Ülkemizde 1 saniye bile daha önce hastaneye vararak can kurtarabileceği bu kural uygulanmaz , öğretilmesi ,  tanımlanması yapılmaz. Ambülanslar ve ne yapılacağını bilmeyen tüm sürücüler gürültü yapıp küfür ederek  kendilerine yol istemeye ve yolu tıkamaya ve de Ambülansı engellemeye devam eder.


İletişim, reklam, Medya vb. konularında güncellenmesi ve tanımlanması artık şart..., Özellikle iş hayatında.Ama sık sık...Bu aşağıda örneklerle anlattığım  konular tekrar tanımlanan ve güncellenen reklam modelleri ve tanıtımlar hakkında ...

Bugün büyük Turizm şirketlerinden Facebook'u reklam ve PR aracı olarak kullanmayan yok denebilir...Yani Reklamın tekrar tanımlanmasını yapıp ondan sonra Yeni Reklam modeli (Sosyal Medya) yapıyorlar.

Bu bağlamda her gün atılan 180 milyon Twitter mesajından eklenen 2 milyar Facebook üzerindeki hareketten, 2 milyon Blog içeriğinden YouTube'a eklenen 3 milyon videodan, Flickr'daki 5 milyar resimden ve de her gün  eklenen yaklaşık 100 bin Web sitesi olduğunu biliyoruz... 

Sosyal medyada aktivitelerini sürdüren birçok firma üzerinden birkaç örnekle konuyu daha somut hale getirmek mümkün olabilir.

1-GAP
Dört büyük markasıyla moda endüstrisinin önemli aktörlerinden olan GAP markası, 20 yıldır kullandığı logosunu değiştirince konu Sosyal medyaya yansımıştı.  Markanın Facebook'daki reklam sayfasına üye 732.072 kişi ve Twitter'dan 36.137 takipçisi karara ciddi tepki gösterince firma geri adım atıp eski logosunu kullanacağını açıkladı.

Bu durum belkide Sosyal ağlarla pazarlama taktiğiydi? sorusunu da yanında getirmiştir.

Facebook'daki üye 
sayısı son 3 günde 9500 kişi artış göstermiştir.Yeni logoyu protesto edenlerin kurduğu Twitter hesabınında kısa sürede 5430 takipçisi olmuştur.

2KIA 
Bir başka çok ilginç  örnek olarak 2011 yılının Facebook'daki reklam yaratıcılığında en başarılı araba markalarından biri KIA Türkiye Facebook sayfası sayılabilir:

KIA reklamını yaptığı yeni modeli için öncelikle şöyle bir Web sayfası hazırlandı.Yeni modelin bir silueti ekranın sağ tarafına konuldu.Ekranın diğer (yani sol) tarafına da arabanın parçaları konuldu ve bu parçalardan hangisinin yeni (KIA) modele ait olduğu soruldu.

Cevabın 5 saniye içinde verilmesi gerekiyor....Eğer doğru yanıtlar ise seçtiği  parçayı arabanın silueti üzerine yerleştirmesine izin veriliyor.

Daha sonraki soru yine yeni modelin başka bir özelliğinin en kısa sürede bulunması üzerine kurgulandı.

Ayda bir yapılan bu yarışmada  toplamda en kısa sürede başarılı olanlardan ilk 10 kişi pahalı bir ödül ile birinci 
ise bu yeni model ile mükafatlandırıldı...

Sonuç olarak bu oyun vasıtası ile Sayfaya gelen kullanıcılar önce yeni modelin hakkında detaylı bilgilendirildi ve ancak bundan sonra yarışmaya katılabildiler.

Bu da Facebook'da çok kısa bir sürede % 500 e yakın bir oranda artış sağlamış...

3-EINSTEIN
Oktay Dedem her vesile ile anlatırdı: Einstein Üniversitede 2 inci sınıflara sınav kağıtlarını dağıtırken bu sınıfta öğrenci olan Dedem sormuş."Hocam bu soruların aynısını geçen sene 1.sınıftayken zaten sormuştunuz...Bir hata olmasın?" Einstein şu cevabı vermiş:"Hayır Oktaycım (Dedemi çok severmiş ondan böyle hitap edermiş) bu hata değil....Sorular aynı...Doğru ama cevapları değişti..."

Özet olarak : Cevapların her an değişebileceğini unutmamak dolayısıyla her şeyi yeniden TANIMLAMAK gerekiyor. 


Bu vesile ile Barış ve Huzur ile güzel bir yıl dilerim...

Sevgiler, 

Oktay Einsteingil Köylü

Bu yazı toplam 1865 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37