• BIST 93.368
  • Altın 229,253
  • Dolar 5,7601
  • Euro 6,6112
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 19 °C

Tarifeli seferler ÇOK artmalı

Mehmet MÜLAYİM

Sıkıntı içinde kıvrım, kıvrım kıvranan ve deli gibi kurtuluşu arayan turizm sektörü için çıkış yollarından biriside kuşkusuz ki bol, bol artması gereken tarifeli seferler.

Milli diyebileceğimiz tur operatörlerimiz Türk turizminin kısmen de olsa arkasında durmaya çalışıyor olsa da ayakta kalmak zorundalar. Bu zorunluk, tarihinin en önemli krizini yaşayan ülkemizden operasyonlarını daha rahat sattıkları farklı destinasyonlara kaydırma mecburiyetini getiriyor. Yabancı tur operatörleri ise hiç gözümüzün yaşına bakmadan konuya performans odaklı yaklaşarak onlara destek olunan yılları hızla unutup uçaklarını rakip destinasyonlarımıza çeviri veriyor.

İşte bu noktada, bu savaşta ayakta kalmanın bir yolu Afrika’nın, Asya’nın ücra köşelerine seferler açılıp da zarar ettirildiği için hangarlarda istirahate çekilen kırkın üzerindeki THY uçağı ile önemli pazarlarımızdan, önemli turizm destinasyonlarımıza hızla tarifeli seferler devreye sokmaktır. Uçakları rakiplere peşkeş çekeceğimize önce bu değerleri sonuna değin kendimiz için kullanmalıyız. Gerekiyorsa Turizm Tanıtma Fonu sübvansiyonu ile, Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı örtülü ödeneklerinin destekleri ile bu seferleri koymak, önemli havalimanlarının tabelasında kalmak sektörümüz ve Türkiye üzerinde algı operasyonu uygulayarak itibarsızlaştırmaya çalışan kimi arsız yabancı siyasetçilere cevap olacağı için önemlidir. Hesaplı ve tarifeli uçuşlarda da THY birkaç yıl kazanmasın, batmaz. Yarım köprü parasını bu işe yatırsak bu kriz biter ve turizm sektöründen ekmek yiyen yüzbinler ekmek kazandıkları destinasyonlarımızı terk etmek, ekmeklerini farklı kapılarda aramak zorunda kalmaz.

Ciddi oranlarda arttırılacak ekonomik tarifeli seferler ülke turizmini önemli risklere karşı şerbetleyecektir. Öncelikle sektör tröstlerinin tehdit ve baskısı yok olacak. Kendi sektörümüzün geleceğine onlar değil biz karar verir duruma taşınacağız. Destinasyonumuzun ulaşım ihtiyaçlarını milli hava yolları ile güvenli ve iyi hizmetle sağlıyor olmak, kendi destinasyonumuza bizim ne kadar güvendiğimizin göstergesidir. Kendi milli havayolunun uçmadığı bir yere bir tur operatörü niye risk alıp da uçsun ki?

Bir diğer faydası da kuşkusuz internet üzerinden otel, tur ve hizmet satın almalarında oluşacak artıştır. Tarifeli seferle gelen yolcuların büyük kısmı transferini, turunu, aktivitelerini ve otelini özgürce internetten alarak sadece büyüklerin değil, küçüklerinde yaşaması için yaşam suyu olacak.

Sıklıkla Türkiye’nin çektiği misafir kalitesinden yakınırız. Biz ihtiyarlar ‘Nerede o eski turistler?’ der dizlerimizi döveriz. O eski turistler tarifeli seferlerle, bin bir aktarma, otobüs ve trenlerle taşınıyordu. Özlenen kaliteli misafir charter uçaklarla gelmez. Tarifeli sefer ister, seçimlerini yapmakta özgür olmak, tercihen bir ulusal hava yolunun garantisi altında olmak ister. Paket turlarla değil, parasını kendi seçtiği önem sırasına göre harcamak ister.

İçinde olduğumuz şu krizde gömülü ne kadar mızrak varsa topraktan çıkarmak şart…

Mehmet Mülayim
Danışman-Eğitmen-Yazar
HotelCHK Business Satış ve Operasyon Başkanı

Bu yazı toplam 1371 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37