• BIST 95.421
  • Altın 263,684
  • Dolar 5,7907
  • Euro 6,5797
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 23 °C

TAV Gazipaşa Havalimanı ile ilgili haberlere açıklık getirdi

TAV Gazipaşa Havalimanı ile ilgili haberlere açıklık getirdi
TAV Havalimanları İşletmeler Direktörü Murat Örnekol, TAV Havalimanları iştiraki TAV Gazipaşa Yatırım, Yapım ve İşletmecilik A.Ş. tarafından işletilmekte...
TAV işlettiği Gazipaşa Havalimanı ile ilgili haberlere açıklık getirdi

TAV Havalimanları İşletmeler Direktörü Murat Örnekol, TAV Havalimanları iştiraki TAV Gazipaşa Yatırım, Yapım ve İşletmecilik A.Ş. tarafından işletilmekte olan Antalya Gazipaşa Havalimanı hakkında son dönemde medyada yer alan haberlerle ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı.

TAV işlettiği Gazipaşa Havalimanı ile ilgili haberlere açıklık getirdi

TAV Havalimanları İşletmeler Direktörü Murat Örnekol'un yaptığı açıklama şöyle:

"Antalya Gazipaşa Havalimanı'nın bulunduğu bölgenin bu havalimanına olan ihtiyacı tartışma götürmeyecek bir gerçektir. Devamlı büyüme ve gelişme hedefiyle yola çıkan TAV Havalimanları, Ağustos 2007'de yapılan Antalya Gazipaşa Havalimanı işletme ihalesini kazanarak Mayıs 2034 yılına kadar işletim hakkını elde etti. Yapımı 1999 yılında tamamlanan, mevcut altyapısı ile yıllık 500 bin yolcu kapasiteli 2 bin 144 metrekare terminal alanına sahip Antalya Gazipaşa Havalimanı, sürekli gelişen bölgenin en stratejik tesislerinden biridir. TAV Havalimanları, Antalya Gazipaşa Havalimanı ile havalimanı işletmeciliğindeki deneyim ve bilgi birikimini kullanarak, butik havalimanları yaratılması ve geliştirilmesi için yeni uluslararası uçuş noktaları oluşturulmasına katkı sağlıyor.

Ancak son günlerde tam olarak teknik gerçek ve gerekçelere dayanmayan bazı menfi haberler ve kamuoyumuza yansıyan söylemler dikkat çekmektedir. Sözü geçen haber ve söylemlerde herhangi bir art niyet veya kasıt mevcut olmadığına inanmaktayız. Ancak tam olarak teknik bilgilerle donanmış bir şekilde bu haberlerin yapılması ve söylemlerin dile getirilmesinin, artık hava seyahatini gündelik hayatının parçası haline getirmiş olan halkımızın bilinçlenmesi açısından büyük önem arz etmektedir.

Bu bağlamda aşağıdaki noktalara dikkatinizi çekmek isteriz:

1-      Gazipaşa Havalimanı, dünyadaki pek çok benzerinde olduğu gibi operasyonu özel prosedürlere sahip bir havalimanıdır. Örneğin Avusturya'nın İnnsbruck, Salzburg, Linz gibi havalimanları ile Alp Dağları'nda konuşlu bulunan pek çok Fransız, İtalyan ve İsviçre havalimanlarında da operasyonlar benzer prosedürlere bağlı olarak yürütülmektedir. Bu özel prosedürler adı geçen havalimanlarının bazı organlarca iddia edildiği gibi "tehlikeli" olmasından dolayı değil, çevredeki coğrafi yapıların,  özel yaklaşma, pas geçme, iniş ve kalkış prosedürleri gerektirmesindendir.

2-      Ne yazık ki bazı çevrelerden havalimanımıza operasyon düzenlemek isteyen havayolu firmalarına Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından engeller çıkartıldığı şeklinde bazı duyumlar almakta ve haberler görmekteyiz. Asıl olarak, ülkemizdeki tüm diğer havalimanlarına olduğu gibi Gazipaşa Havalimanı'na gelecek olan havayolu firmalarına ait uçakların ve içlerinde bulunan yolcuların güvenlik ve emniyeti her şeyden önce gelmektedir. Bu nedenle SHGM'nin başvuruları titizlik ve dikkatle inceleyip değerlendirmesi, sadece Antalya Gazipaşa Havalimanı'nın değil, tüm Türkiye sivil havacılık camiasının övünç kaynağı olacak derecede ileri bir güvenlik sicili tutmasına yardımcı olacaktır.

3-      Havacılık, her gün gelişmekte ve yenilenmekte olan, yaşayan, canlı bir sektördür. Gelişen ihtiyaçlar doğrultusunda uygulamalar ve kurallar da gelişmek ve değişmek zorundadır. Dolayısıyla, geçtiğimiz yıl veya yıllarda sefer yapmalarına rağmen bazı havayolu firmalarına henüz müsaade verilmemiş olması, tamamıyla yeni gelişen sivil havacılık gerek ve ihtiyaçlarına dayalı kurallara uyumun beklenmesinden kaynaklanmaktadır.

4-      Şu ana dek iki havayolu firması haftada toplam dokuz sefer yurtdışı uçuş yapmak üzere müsaadelerini almış olup uçuşlarına devam etmektedir. Bu iki firmaya ek olarak sekiz firma daha müsaade alma sürecinde olup iki firma da müsaade başvurusu yapmak üzere hazırlık halindedir. Tamamen SHGM tarafından oluşturulmuş teknik heyetçe yapılan bu incelemeler, uluslararası standartlara uygun bir süreç olup aksaksız yürümektedir.

5-      SHGM şirketimizi an be an ve zamanında gelişmelerden haberdar tutmakta, son derece şeffaf bir politika izlemektedir. Dolayısıyla şu ana dek izin sürecinde beklemekte olan bazı havayolu firmalarının onay süreçlerini herhangi bir engele takılmadan, gereklilikler kendilerine son derece açık ve net anlatılarak hızlı bir haberleşme trafiği içerisinde yürüttüğüne bizzat tanık olmuş durumdayız.

Halka açık ve Türkiye'nin en yüksek kurumsal yönetim notuna sahip şirketlerinden biri olan TAV Havalimanları,  havalimanı işletmeciliğinde müşteri odaklı yönetim anlayışımızla tüm paydaşlar için en yüksek değeri yaratmak amacıyla kuruluşundan bu yana şeffaflık, profesyonellik ve hesap verebilirlik gibi değerlere bağlı kalarak uluslararası standartlarda kaliteli hizmet sunmayı hedeflemektedir.

Bu bağlamda, Antalya Gazipaşa Havalimanı'yla ilgili gelişmeler konusunda kamuoyunu doğru aydınlatmanın öneminin bilincinde olarak, her konuda açık ve şeffaf bir yönetim benimsediğimizi bir kez daha vurgulamak isteriz."

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37