• BIST 99.806
  • Altın 260,498
  • Dolar 5,6860
  • Euro 6,3840
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 17 °C

Tek kelimeyle turizm

Dilara BAHTİYAR

İçinde bulunduğumuz bu sektörü tek kelimeyle ifade etmenizi istesem ne derdiniz? Benim cevabım eşittir ‘hizmet’ olurdu.

Turistin karar alma sürecinden itibaren gerçekleşen her basamak ayrı bir hizmettir. Satış ve pazarlama hizmeti, ulaşım hizmeti, konaklama hizmeti, yiyecek ve içecek hizmeti, eğlence hizmeti, sağlık hizmeti ve daha da uzayacak olan hizmetler zinciridir turizm. İnsan ise bu zincirin ana halkasıdır. O yüzden dinamik bir sektördür. Yaşanan her olay bu zinciri hareket ettirir.

Soyuttur hizmet sektörü elde tutulan ya da rafa kaldırılan bir şey değildir. Yaşanılan anda gizlidir her şey. Turistin hafızasında deneyim, anı olarak yerleşirse somutlaşır. Yaptığı tatilin somutlaştığını gösteren belge bir uçak bileti ya da satın aldığı hediyelik eşya da olabilir ya da mutlu anılarını yansıttığı fotoğraf kareleri.

Zincirin ana halkasından bahsetmek istemiştim ben. Her gün farklı duygular içinde olan biz insanlardan. Her birimiz diye toplamaya çalıştığım farklı, bambaşka insanlarız biz. Bu sektörde hem hizmet veren, hem de hizmet alan insanlarız. Tatile gittiğimizde her şeyi dörtdörtlük isteyen, hizmet verirken de dörtdörtlük vermeye çalışan.

İnsanoğlu yapısı gereği her şeyden etkilenir. Bunu turizme uyarlarsak gitmek istediğimiz A ülkesinde yaşanan ufak bir olay bizi oraya gitmekten alıkoyabilir. Tıpkı şu sıralar ülkemizde yaşanan terör olaylarıyla kötü reklamlarımızın yapıldığı gibi. Ya da tam tersi yaşanan olay gideceğimiz yere bizi daha da teşvik edebilir. Rekabet üstünlüğü sağlamak için uyguladığımız her şey dahil sistemi gibi. Nitekim avantajları da oldu olmadı değil. Son haline hepimiz şahidiz işte ucuz ülke imajı, bol israf, ağlayan esnaf…

“Hizmette sınır yoktur” sloganını çok severim. Banka sloganıdır aslen. Turizmde hizmet sınırı olmalı mı? Hitap ettiğimiz insansa bence olmamalı. Turizmde sınırsız hizmet yapılabilir mi sizce? Sizi düşünüyoruz, size değer veriyoruz politikasıyla ortaya çıkan bir otel neden olmasın derim ben. Uygulanan kaliteli hizmetle zengin turistleri bize çekeriz belki de.

Adam Smith’in iktisat bilimi üzerine yaptığı teorileri bilmeyen yoktur. A. Smith’in emek değer teorisine göre bir ürünün iki çeşit değeri vardır. İlki o ürünün kişiye sağladığı fayda, diğeri ise o ürünün başka ürünlerle değişim değeridir. Burada bahsettiği değişim değerinin ölçüsü ise emektir. Bilindiği gibi turizm-emek yoğun sektördür. Turizme yapılan zihinsel ve bedensel çabalar sektörün değerini, fiyatını arttırır.

Kaliteyi arttırmak için çabalayan konaklama hizmetleri, ulaşımı daha hızlı ve güvenli sağlamak için uğraş veren ulaşım hizmetleri veya turizme araştırmalarıyla katkı sağlamaya çalışan akademisyenler bunun en güzel örnekleridir.

Hizmet kalitesinin ülkeye etiket koyduğu bilincindeyim ben. Gelişmiş olan ülkelerden Danimarka ile gelişmekte olan ülkeler grubuna giren Bulgaristan’da verilen hizmet aynı mıdır? Etiket, markadır tüketiciye bilgi verir. Etiketi iyi olanlar turizmin kaymağını alır. Ben artık ülkemin kaymak yemesini istiyorum.

Bu sektörden beslenen bizler şuan hizmet ediyorsak, yarın da hizmet bekleyeceğiz. Biz insanlar doyumsuz varlıklarız, en iyisini hep isteyeceğiz. Hizmetler bizim doğrultumuzda değişmeye mahkumdur. Turizm turist hareketidir. Turist neredeyse hizmet oradadır. Turist nereye giderse hizmette onunla gidecektir. Hizmet hayatı boyunca turisti memnun etmek için çabalayacaktır. Hizmet eşittir turizm derim ben…

Barışla kalın…

Dilara Bahtiyar
Akdeniz Üniversitesi
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik ABD
Yüksek Lisans Öğrencisi
e-mail : dilarabahtiyar0790@gmail.com 

Bu yazı toplam 1564 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37