• BIST 95.745
  • Altın 242,355
  • Dolar 5,8948
  • Euro 6,5623
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 18 °C

Tek tercih nedenimiz; fiyatımız

Fatih HAN

Girişi, gelişmesi, sonucu olmayan büyük umutlarla dolu 2015 yaz sezonu kompozisyonumuzun girişindeyiz. Sonucu aslında bir sürü tahmin ile dolu. Gelişmeleri de yaşayarak göreceğiz.

Yılda 34 milyon turist alan Paris. Sonucu ne olursa olsun bu yıl hedefleri minimum. Yine aynı rakam. Kötü geçen sezon yok aslında, sezonu da yok ayrıca. Orada bir otel ismi bileniniz yok ama Paris deyince de bilmeyen yok. Disneyland tek başına 8 milyon turist alıyor. Eyfel Kulesi 7 milyon. En tepeye asansör ile çıkmak 15 euro. Manzarada kahve içmek ise 10 euro. 

Hizmet sektöründe biz en iyiyiz. Her şey dahillerimizin sınırı, limiti hayal gücüyle doğru orantılı. Üstüne daha da ne koyarız diye uğraşırken, fiyatlar yerlerde.

Bende 5 bin yatak var. Boş kalan yatak en pahalısı o yüzden fiyatın önemi yok. Ne varsa gelsin, bundan gayrısı başkasının sorunu, senin benim otelimin sorunu değil. Banane, önemli olan benim otelimin ismi.

Denizin güneşin sermayemiz olduğu cennetimizde maalesef durum böyle. Sonra en ucuz ülke en ucuz destinasyon, en ucuz otel.

Bölgenin verdiği hizmetin önemi yok. Avrupa’da ya da dünyanın hiçbir yerinde 15 euro’ya kahvaltı bile yokken canım oteller denize sıfır ultra her şey dahil isminde bir sürü ek deluxe resort thalosso fiyat 15 euro. Şimdilik sadece Mayıs'ta. Sonra da ne olur yaşayıp göreceğiz.

Geçtiğimiz günlerde mesai arkadaşlarımız konuşuyordu: “Haftasonu A otele rezervasyon yapalım. Dışarıda 3 katı harcarız. Gidelim yer içer çok daha ucuza kalırız.”

Sadece 200 milyon nüfuslu Rusya’da pasaportlu sayısı 13 milyon. İstediğimiz 5 milyon.

Dubai’de Madonna’ya uzaydan görünen Palm Dubai Adası’ndaki evlerden bir tanesi ücretsiz hediye ediliyor. Tek şart yılda 1 hafta tatil yapması. Madonna'ya komşu olabilmek için tahmin edilenden de fazla talep oluştu. İnsanlar belki de hiç göremeyecekleri Madonna’nın komşusu olabilmek için çılgın rakamlar ödeyerek bu evlerden satın almak için devreye tanıdık bildik sokuyorlar.

Biz ise halen devletin olmayan turizm politikasına, alkolden alınan ÖTV’ye rağmen hızla gerileyen fiyatlarımıza rağmen en iyisini yapmak için çabalıyoruz. Ne verirsek verelim aslında dünyanın en ucuz turizm destinasyonuyuz. Tek tercih nedenimiz bu ve bununla anılıyoruz.

Öğrendiğimiz bunca bölge arasında bunca ülke arasında bunca otel arasında bizi tercih eden turist, misafir, müşteri bizim için büyük bir şans. 

Değerini kaybettiğimizde anlamayacağımız nice sezonlar geçiririz umarım. Birilerinin “dur” diyeceği, hak ettiğimiz değeri göreceğimiz, bu dünyanın cennetinde olan bölgemizin, ülkemizin, otellerimizin en iyisi olduğuna inandığımız, inandırdığımız günlerin gelmesi dileği ile.

İlerleyen günlerde umarım yazılarımızda hep güzellikleri paylaşırız.

Bu yazı toplam 2006 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37