• BIST 97.149
  • Altın 287,617
  • Dolar 5,7454
  • Euro 6,3899
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 21 °C

Tur operatörleri ve seyahat acenteleri yok sayılmayı hak edecek ne yaptı?

Tur operatörleri ve seyahat acenteleri yok sayılmayı hak edecek ne yaptı?
TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı için Bloomberg HT kanalına açıklamalar yaptı.

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya’nın yaptığı açıklama şöyle: “Turizm Tanıtma Fonu kurulması düşünülüyordu. Turizm sektörü olarak son derece sıcak bakmıştık. Pazarlama ve tanıtımın tek elden diğer paydaşlarla koordineli olarak yapılacak olmasının çok ciddi faydaları olacağını düşünüyorduk.

Turizmi geliştirme, tanıtım ve pazarlama amaçlı kuruluyor bu ajans. Ancak içinde pazarlamacılar, reklamcılar, iletişimciler, akademisyenler, halkla ilişkilerciler, kültür sanatı temsil edenler ve çevre kurumlarının temsilcileri hiç biri yok. Dünyada teknoloji devrimi yaşanıyor. Dijital pazarlamayla ilgili hiç kimse yok. Sektörün pazarlama ayağı olan yasayla kurulmuş 12 bine yakın üyesi olan birliğimiz TÜRSAB yok. Binlerce üyesi olan Rehberler Birliği yok, TOBB yok. 100-200 üyesi olan bir takım konaklama dernekleri var ama bizim birliklerimiz yok.

Karar mekanizmalarında pazarlamacıların, reklamcıların, iletişimcilerin olmadığı bir yapının çalışması mümkün değil. Faydalı işler yapması da mümkün değil. Yönetim Kurulu 13 kişiden oluşuyor. 7 üyesi konaklama sektöründen, 1'i THY'den, gerisi kamudan. Ajans'ta esas kararları alacak İcra Kurulu var. 5 kişiden oluşuyor. Bu kurulda 2 bakanlık görevlisi 3 konaklama sektörü temsilcisi var. Bu üyelerin nasıl seçileceği ve kimin seçeceği belli değil. Seçimler yapılana kadar bu atamaları Bakanımız yapacakmış. Hiç bir yetkisi olmayan Danışma Kurulu oluşturulmuş. Birlik temsilcileri de oraya konulmuş. İtiraz edenler olursa onlar için oluşturulmuş olsa gerek bu kurul.

Teklifin amacının turizmi 12 aya ve yurdun iç kesimlerine yaymak olduğu belirtiliyor. Ama Kurul'da olan konaklamacıların ikisi Ege'den ikisi Marmara'dan ikisi Akdeniz'den olacak deniyor. Ülkemizin diğer bölgelerinden zaten hiçbir temsilci yok. Ben bu teklifte turizmi ülkemizin diğer bölgelerine yayma amacına yönelik hiç bir unsur görmedim. Turizmin stratejik sektör haline gelmesini sağlayan, bu kadar dövizi ülkemize getiren, krizden sonra 2 yıl gibi kısa sürede rekor üzerine rekor kırılmasında ve Türkiye'nin dünya sıralamasında 6. sıraya yükselmesinde en önemli rolü oynayan, cari açığın neredeyse yarısının kapanmasını sağlayan ve buna en çok katkıyı veren, ülkemize turist getirme konusunda yıllardır her türlü riski alan tur operatörleri ve seyahat acentalarıdır. Bu sektör yok sayılmayı hak edecek ne yaptı ben bilmiyorum. TÜRSAB kendi uzmanlık konusuyla ilgili karar mekanizmalarının dışına itilecek bir paydaş olmamalıydı diye düşünüyorum. Bizden Ajans'la ilgili herhangi bir görüş alınsaydı memnuniyetle katkıda bulunmak isterdik.

Ama önceki gün öğleden sonra yayınlandı dün sabah saat 11'den itibaren komisyon toplantısı yapıldı. Bizler çağrılmadık. 'Nasıl bir görüş alış verişi yapılıyor' onları da bilemiyorum. Önemli bir şey yapılıyor çok faydalı olacağını düşündüğümüz bir şey yapılıyor. Hepimizin fikri alınarak gerçekten faydalı bir yönde dizayn edilerek yapılırsa çok daha yararlı olacağını düşünüyorum. Sektör olarak bu taslağın tekrar gözden geçirilmesini sektörün görüşleri alınarak tartışılarak tekrardan değerlendirilmesini tüm turizm paydaşları adına rica ediyorum. Gerçekten çok önemli bir şey. Doğru kurgulanırsa çok faydalı olacağını düşündüğümüz bir şey. Uygulamaya başlama tarihi de hemen Ağustos ayından itibaren başlanıyor. Bunun için bir süre konulabilirdi insanların ödemeleri var buna göre bütçe planları, ödeme planları var.” (Turizmajansı.com)

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37