• BIST 97.149
  • Altın 282,758
  • Dolar 5,7454
  • Euro 6,3899
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 32 °C

Turist rehberleri yasal statüye kavuştu

Turist rehberleri yasal statüye kavuştu
Meslek Kanunu Tasarısı'nın geçen hafta Meclis Genel Kurulunda kabul edilmesi ile Türkiye'nin tanıtım elçileri olan turist rehberlerinin çalışma koşulları...

Meslek Kanunu Tasarısı'nın geçen hafta Meclis Genel Kurulunda kabul edilmesi ile Türkiye'nin tanıtım elçileri olan turist rehberlerinin çalışma koşulları yasal statüye kavuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, daha önce yönetmelikler çerçevesinde belirlenen rehberlerin hak ve yükümlülüklerinin uzun bekleyişin ardından Mecliste kabul edilerek yasal zemine taşındı. Kabul edilen tasarı ile turist rehberliği mesleğinin icrasına, korunmasına, turist rehberlerinin iş ve işlemlerinin yürütülmesine ve meslek kuruluşlarına ilişkin temel düzenlemeler yapıldı. Buna göre, tüm turist rehberlerini kapsayacak bir meslek örgütlenmesi kurularak, Bakanlığın düzenleyeceği yönetmelik ile mesleğin hukuksal altyapısının rehberliğin özelliklerine uygun şekilde oluşturulması sağlanacak.

Tasarı ile bundan sonra üniversitelerin turist rehberliği bölümlerinin önlisans, lisans veya yüksek lisans programlarından mezun olan veya üniversitelerin turist rehberliği bölümü dışındaki diğer bölümlerinden en az lisans düzeyinde mezun olduktan sonra, belirlenen dillerde ve gerektiği halde belirlenen bölgelerde ülkesel ve bölgesel turist rehberliği sertifika programını başarıyla tamamlayanlar rehber olabilecek. Rehberlerin, turist rehberleri odalarından birine üye olmaları zorunlu olacak. Aktif turist rehberi olabilmek için bir yıl süreyle geçerli olan çalışma kartının alınması gerekecek. Aralıksız sekiz yıl süreyle pasif turist rehberi olarak kalanların aktif turist rehberi olabilmeleri için, Bakanlık tarafından yapılan sınava katılarak başarılı olmaları gerekecek. Turist rehberleri, mesleğe ilişkin nitelik ve özelliklerini göstermek üzere reklam ve tanıtım yapabilecek.

Mesleğini kanun hükümlerine uygun yapmayan ve meslek kuralları ile etik ilkelerine uymayan turist rehberleri hakkında disiplin cezaları uygulanacak. Haklı veya zorunlu bir neden olmaksızın turun süre ve güzergahının değiştirilmesi, yetkililerce yapılan denetimlerde bilgi vermekten kaçınılması, gerçeğin gizlenmesi, yalan veya eksik bilgi verilmesi, turist gruplarına veya turistik kuruluşlara kasıtlı olarak zarar verilmesi, mesleğin çalışma kartı alınmadan veya çalışma kartında belirtilen dil veya diller dışında icra edilmesi, bölgesel turist rehberlerinin, bölgesi dışında turist rehberliği faaliyetinde bulunması, aynı yıl iki kez kınama cezası alınması durumunda rehber geçici meslekten men cezası alabilecek.

Turist rehberleri taban ücret tarifesi, Bakanlık tarafından belirlenecek. Taban ücret tarifesinde belirlenen ücretin altında turist rehberliği hizmeti sunulamayacak. Ruhsatname sahibi olmadan turist rehberliği hizmeti sunanlar bu fiilin tekrarı halinde mesleğe kabul edilmeyecek.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37