• BIST 99.806
 • Altın 260,481
 • Dolar 5,6860
 • Euro 6,3840
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 17 °C

"Turist Rehberliği Meslek Kanun Tasarısı" kabul edildi

"Turist Rehberliği Meslek Kanun Tasarısı" kabul edildi
Turist Rehberliği Meslek Kanun Tasarısı

Turist Rehberliği Meslek Kanun Tasarısı, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu'nda kabul edildi. TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu'nda kabul edilen "Turist Rehberliği Meslek Kanun Tasarısı"na ilişkin TUREB'ten de açıklama geldi. Komisyon toplantısına katılan TUREB Yönetim Kurulu üyeleri, muhalefet partili milletvekillerinin de desteğini alabildiklerini ifade ederek, her türlü görüşün değerlendirildiğini ve bazı maddelerin oybirliğiyle geçtiğini bildirdi.

Tasarıya ilişkin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın da tutumunun olumlu olduğunu vurgulayan TUREB Yönetimi, şu yorumu yaptı: "Komisyon toplantısı öncesinde, sayın Bakanın başkanlığında tüm rehber temsilcilerinin ve TÜRSAB Başkanı ve TÜRSAB temsilcilerinin de katıldığı, kapsamlı bir değerlendirme, ön çalışma toplantısı yaptık. Bu toplantıda, yasa tasarısındaki değişiklik taleplerimizi yeniden iletme, yapıcı bir yaklaşımla yerine getirilmesi yönünde girişimde bulunma imkanımız oldu. Toplantı boyunca, tüm taraflar uzlaşmacı bir tavır sergiledi, sürekli uzlaşı ve çözüm arayışı içinde olduk. Sayın Bakanımızın da tutumu hep olumluydu. Doğrunun, görüşlerinde haklı olanın yanında oldu. Bu toplantının Komisyon Toplantısı öncesindeki son değerlendirme, fikir alışverişi ve görüşlerin savunulması açısından çok yararı oldu."

Hangi maddeler değişti?

Yasa taslağı içinde bazı maddelerde değişiklik yapıldı. Bunlar şöyle:

 • Eski taslağa göre, her bir ilde teorik olarak 5 oda kurulabiliyordu, şu andaki taslağa göre teorik olarak 3, pratik olarak 1 veya 2 oda kurulabiliyor.
 • Bir önceki taslağa göre ülke çapında 3 tane Birlik kurulabiliyordu, bu taslağa göre, teoride yine 3 tane, pratik olarak 1 veya 2 birlik kurulabiliyor.
 • Bölgesel rehber ihtiyacını gidebilmek, alan kılavuzluğu ve benzeri faaliyetlere karşı mücadele edebilmek ve bölgesel amaçlı ihtiyaçları gidermek için açılan rehber kurslarını bitirenlerden büyük şehirlere rehber akışını önlemek amacıyla; bölgesel rehberlik yeniden yasa taslağına konuldu.
 • Mevcut odaların, bu kanun kapsamında kurulacak rehber odalarına kendiliğinden dönüştürülmesi yeni taslağa eklendi.
 • Bunların dışında uygulamayı kolaylaştıracak küçüklü büyüklü çeşitli değişiklikler yapıldı.

TUREB'in yasa taslağının olumlu yönleri ve rehberlik mesleği için getireceklerine ilişkin yorumları ise şöyle:

Rehberlik meslek oluyor

Şu anda yönetmeliklerle düzenlenmeye çalışılan turist rehberliği, hizmet niteliğinde bir faaliyet iken yasa ile mesleğe dönüşüyor.

Üniversiteler / Kurslar

Sadece gerekli görülen, ihtiyaç duyulan hallerde rehberlik kursu açılabilecek. Bu kursları da Bakanlığın gözetim ve denetiminde Rehberler Birliği açacak.

Uygulama gezileri

İster üniversitelerin rehberlik bölümü mezunu, ister sertifika programı mezunu, tüm rehber adaylarının uygulama gezilerini Birlik düzenleyecek.

Mesleğe kabul sınavı

Uygulama gezileri sonundaki sınavı da Birlik yapacak.

Zorunlu oda üyeliği

Şu anda rehberlerin yarısından fazlası hiçbir oda ve derneğe üye değilken yasa ile hepsi zorunlu olarak meslek kuruluşu üyesi olacak.

Toplantıya kimler katıldı?

Rehberleri temsilen toplantıya 3 oda ve 1 dernek temsilcisi katıldı: TUREB-İRO Başkanı Şerif Yenen, İZRO Başkanı Ayten Şenipek, ARO Başkan V. A. Zeki Apalı ve ARED Başkanı Sibel Güven.

Bundan sonraki aşama, yasa taslağının Komisyon'dan Meclis Genel Kurulu'na gönderilmesi, Genel Kurul gündemine alınması ve taslağın yasalaşması şeklinde olacak. TUREB Yönetimi, ülke çapında örgütlü rehberlik meslek kuruluşlarının mutabık kaldığı gibi, tasarının yasalaşması yönünde çalışmalarının devam edeceğini bildirerek, camia için hayırlı olmasını diliyor.

TUREB Yönetim ayrıca bu süreçte katkıda bulananlara şu sözlerle teşekkür etti: "Yasa çalışmaları boyunca katkıda bulunan, görüşlerini bizimle paylaşan, emek veren, bizi yönlendiren tüm meslektaşlarımıza, oda ve dernek temsilcilerimize, sayın Bakanımıza, dayanışma örneği sergileyen TÜRSAB yetkililerine, Meclisteki Turizm Komisyonu Başkanı ve Üyelerine rehberler camiası adına teşekkür ediyoruz." (Turizm Habercisi)

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37