• BIST 94.591
  • Altın 278,029
  • Dolar 5,7611
  • Euro 6,3864
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 26 °C

Turist Türkiye’ye dönüyor, personel de otellerine dönecek mi?

Tuncay SEVİN

Türkiye, turizm sezonunun sona ermesi ile birlikte turizmcilerin, fuar, workshop gibi tanıtım çalışmaları tüm hızıyla başladı. Türkiye’nin katılım gösterdiği ilk önemli turizm fuarı da İngiltere’deki WTM oldu.

WTM’yi turizmcilerimiz aracılığı ile yakından takip ettik. Görüştüğümüz bütün turizmciler İngiltere pazarındaki yükselişin devam edeceğini ve Türkiye’nin bu pazarda yüzde 25 oranlarında bir artış yakalayacağını söylüyor.

2018’de Türkiye hemen hemen bütün pazarlarıa artışlar yakaladı. Yılsonunda 40 milyona yakın bir turist sayısı yakalanmış olacak. Türkiye, misafirlerini geri kazanıyor ve hatta daha fazlasını da ağırlıyor. Verilerden ve fuarlardan anlaşılacağı üzere turist Türkiye’ye dönüyor. 2019 yılı da her hangi bir olumsuzluk olmaması durumunda yeni rekorların kırılacağı bir yıl olacak. Fiyat ve ürün olarak rakiplerinin uzak ara önünde bulunan Türkiye’nin rekor kırmaması da zaten beklenmemeli.

Tabi ki turist sayısından çok turistin bıraktığı kişi başı gelir daha önemli. Ama şimdi turist sayılarını toparladıktan sonra gelirleri yükseltmek daha doğru ve kolay olacaktır. Ancak önemli bir noktayı atlıyoruz. Personel sıkıntısı her geçen gün artıyor. Turist gelmeyince kapının önüne koyulan, az ücret ile çok iş yaptırılan personel artık farklı sektörlere adım atıyor ve turizmden uzaklaşıyor.

Son günlerin moda cümlesi gibi “Artık sayılara değil gelirlere odaklanmalıyız.” Peki, bunu nasıl yapacağız? Tabi ki kalifiye ve eğitimli personelle. Otelimiz iyi, destinasyonumuz harika, en iyi yiyecek ve içeceği veriyoruz. Peki, bunları nasıl sunacağız? Kalifiye ve eğitimli personel olmadan gelirleri artırmak çok da mümkün görünmüyor. Bırakın kalifiye personeli, oteller çalıştıracak insan bulamıyor. Bu noktada hala bir çözüm üretilebilmiş değil.

Artık konuşma değil çözüm üretme zamanı geldi geçiyor. 2019 yılında milyonlarca turist ağırlayacağız bu insanları iyi ağırlamazsak 2020 ve 2021’i kaybederiz.

Bu yazı toplam 2362 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37