• BIST 96.032
  • Altın 277,685
  • Dolar 5,7348
  • Euro 6,3654
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 23 °C

Turizm Bakanlığı'nın yeni tanıtım stratejisi

Turizm Bakanlığı'nın yeni tanıtım stratejisi
2013 yılında tanıtıma 48 milyon dolar ayıran Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yeni dönem stratejileri arasında turistlerle duygusal bağ kurmanın yanı...

2013 yılında tanıtıma 48 milyon dolar ayıran Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yeni dönem stratejileri arasında turistlerle duygusal bağ kurmanın yanı sıra Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin'den oluşan BRIC ülkelerine ağırlık vermek de yer alıyor.

2023'te 50 milyon turist, 50 milyon dolar gelir hedefleyen Türkiye, 2013'te yurtdışında gerçekleştirilecek tanıtım faaliyetleri hazırlıklarına başladı. Bu doğrultuda reklam ihalesi tekliflerini almaya başlayan Kültür ve Turizm Bakanlığı, hazırladığı raporda turistlerle duygusal bağ kurulmasından, Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin'e (BRIC) yönelinmesine kadar çeşitli stratejiler geliştirdi. Hedef pazar grupları için de toplam 48 milyon dolar bütçe ayrıldı. Bakanlık, yeni turizm döneminde belirlenecek stratejileri 'Kampanya Bilgilendirme Raporu'nda sundu.

Reklam şirketlerinin kılavuzu niteliği taşıyacak olan raporda yeni turist davranışları da belirlendi. Buna göre günümüzde turistler kendi organizasyonunu yapıyor, daha sık ve kısa süreli tatile çıkıyor, tatil kararını daha geç veriyor, sosyal medyayı takip ediyor, marka bilinci daha yüksek, çevreye daha duyarlı, yeni deneyimlere olan ilgi orta segmente de yayılıyor, sıradan insanlar da hayatlarına seyahat ederek renk katmak istiyor.

Doğu ve Batının buluşma noktası vurgusu yapılan raporda, Türkiye imajının bileşenleri olarak da, "Medeniyetlerin beşiği, tarihi ve doğal güzellikler, Türk misafirperverliği, geleneksel Türk mutfağı, turizm çeşitliliği ve yüksek kalitede turistik tesisler" olarak gösterildi. 2013'ün hedef kitlesi ise '25-44, 44-64 ve 65 üzeri yaş grupları, çocuklu aileler, eğitim ve gelir seviyesi orta ve üzeri, seyahat sıklığı yüksek, çevreye duyarlı, marka bilinci yüksek, başka kültürlere merak duyan, sosyal medyayı takip eden kişiler' oldu.

Turizmde öncelikli hedefler

-Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin (BRIC) gibi uluslararası seyahatler bakımından güçlenen pazarlardan ülkemize olan talebin artırılması.

-Üst gelir grubu ziyaretçi payının artırılması.

-Kişi başı harcamanın ve kalış sürelerinin artırılması.

-Mevsimselliğin azaltılarak, turizm talebinin 12 aya yayılması.

-Kültür, golf, kış, kongre, sağlık, yatçılık, şehir, gençlik, alışveriş, ekolojik turizm gibi turizm çeşitlerine yönelik talebin arttırılması.

-Turizmin bölgelere dengeli dağılımının sağlanması.

-Köklü bir kültürel mirasa sahip, eşsiz bir seyahat deneyimi sunan, modern ve konuksever bir ülke olarak konumlandırılması.

-Rakip ülkelerden farklılaştırılmış mesajlar ile tanıtılması.

-Mikro destinasyonların ziyaretçilerle duygusal bağ kurularak tanıtılması.

Raporda BRİC ülkelerinin 2011'de 6 milyon seyahat gerçekleştirdiği vurgulanarak, "Önümüzdeki 10 yılda Brezilya'dan gerçekleşecek uluslararası seyahatlerdeki artışın tüm ülkelerden daha fazla olması bekleniyor. 2021 yılında 125 milyon Çinli'nin uluslararası seyahat gerçekleştireceği ve toplam turizm harcamasının 100 milyar dolar olacağı öngörülüyor" vurgulaması da yapıldı.

Tatil yeri artık internetten seçiliyor

Raporda, "Turizm eğilimleri ve öngörüler" başlığında şunlara vurgu yapıldı: "Pazarlama kanallarından online satış önem kazanıyor. Kitle turizmi yavaş yavaş yerini bireysel seyahatlere bırakıyor. 2020 yılına kadar kültür turizminin, uluslararası turizmden daha fazla büyüme kaydedeceği öngörülüyor. Macera turizmi gibi insanların dünyanın farklı yerlerinde çeşitli deneyim ve bilgiler sunan turizm çeşitleri güçleniyor. İnsanlar tatil kararlarını online ortamlardaki 'seyahat yorumları'nı baz alarak veriyor. Bağımsız seyahat blogları, Facebook, Twitter gibi sosyal medyada paylaşılan yorumlar ve Google arama sonuçları turizm acentelerinin yönlendirmelerinden çok daha etkin. Online mecralar sayesinde son dakika rezervasyonları artıyor. Avrupa Komisyonuna göre 2011'de seyahat edenlerin yüzde 53'ü organizasyonlarını internet üzerinden yapmıştır. 2012 sonunda, satın alınan seyahatlerin 3'te 1'inin internet üzerinden olması bekleniyor. 2014'de dünya yetişkin nüfusunun 3 milyardan fazlası mobil ya da internet teknoloji ile hareket ediyor olacak."

(Vatan)

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37