• BIST 98.028
  • Altın 258,082
  • Dolar 5,7049
  • Euro 6,3986
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 20 °C

Turizm eğitiminde “Danışım Çerçevesi” modeli

Orhan ULUDAĞ

Turizm eğitiminin sektörün taleplerini karşılamadığı fikri oldukça yaygın olduğunu bilinmektedir. Tartışılan husus Akademinin günel ve gerçek uygulamalara uzak olduğudur. Dolayısı ile Akademi ve Sektör arasında kot farkı oluşmaktadır. Danışım çerçevesi modeli de tam bu noktada araya girmelidir.

Danışım çerçevesi modeli Endüstri/Sektör ile Eğitim Sağlayıcılarının ortak müfredat oluşturma çalışmalarına verilen isimdir. Turizm müfredatının turizm endüstrisinin ihtiyaç ve beklentilerini karşılamasının tek yolu, teori ve pratik arasında daha güçlü bir bağlantı kurmasından geçer. Bu bilişe dayanarak, önerilen “Endüstri-Eğitim İşbirliği Müfredatı” çerçevesi, eğitim hedeflerini ve işgücü ihtiyaçlarını dengelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmalar sonucu güven kazanan bu model gelişmiş ülkelerde de yaygın olarak uygulanmaktadır.
foto1-001.pngDanışım çerçevesi modelinin uygulamadaki bazı unsurları şöyledir: Prestijli turizm derneklerinin üyelerini içerebilecek bir danışma platformu oluşturarak akademi ve sektör arasındaki ilişkileri geliştirmek. Bununla beraber, akademisyenlerin endüstride tecrübe kazanmalarını sağlayan ve sektör uygulayıcılarının üniversite ortamında ders veren veya eğitmen olarak çalışabilecekleri profesyonel bir değişim programı geliştirilmesi mutlak gerçektir. Ek olarak, süreci bilgilendirmek ve yönlendirmek için sektörle istişareyi içeren program geliştirme süreçleri geliştirilmesi gerekmektedir. Bu süreçler geri besleme döngülerini sağlayacağı gibi modelin devamlı suretle gelişimini sağlayacaktır. Son olarak bu modelin işleyebilmesi için modelin devlet politikası olarak yasallaşması ve bu devlet politikaları aracılığı ile staj yerlerinin sayısının artması ve kolaylaşması gerekmektedir. Uygulanacak bu model Turizm Eğitiminde varolan Sektör-Akademi algı açığına bariz çare olacağı öngörülmektedir.

Doç. Dr. Orhan Uludağ
Müdür
Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksek Okulu
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
Haspolat, Lefkoşa.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Bu yazı toplam 2977 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37