• BIST 95.734
  • Altın 271,249
  • Dolar 5,5633
  • Euro 6,1703
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 23 °C

Turizm eğitiminde sektör ve akademinin algıları

Orhan ULUDAĞ

20. Yüzyılın son çeyreğinden itibaren turizm eğitiminin hızlı bir gelişim ivmesi yakaladığı tartışılmaz bir gerçektir. Yakalanmış bu ivmeye rağmen sektörel açıdan bakıldığında turizm eğitiminin sektörün taleplerini karşılamadığı fikri oldukça yaygındır. Akademide gösterilenlerin yoğun bir bölümü teoriden ileriye gidemediğini vurgulamaktadır sektör temsilcileri. Dolayısı ile turizm müfredatını dizayn ederken sektörün ihtiyaçları göz ardı edilirse sürdürülebilir bir turizm endüstri ve akademi ilişkisinden bahsedebilmek mümkün değildir. Bu husus kuşkusuz direkt olarak turizm endüstrisinin gelişimini olumsuz etkileyecektir. Dolayısı ile paydaşlar arası karşılıklı diyaloğun açık olması elzemdir.

Turizm sektöründeki süre gelen personel ve iş akışı sıkıntılarından dolayı insan kaynakları yönetim bilimi zamanla farklı bir bakış açısı yakalamak zorunda kalmıştır. İnsan kaynakları bilimi turizm ve konaklama endüstrisinin teknolojik ilerlemelerden geriye kalmamasını, her zaman hazır durumda kalifiye eleman bulundurulmasını, turizm sektörünün dışardan görünen imajının düzeltilmesini, turizmde kariyer imajının değiştirilmesini, dış kaynaklara bağlı sektör işgücünün iç pazara yönlendirilmesini ve müşteri iletişim kanallarının geliştirilmesinde öncülük yapmış bir yapıdır. Bu yapı ek olarak turizm eğitiminin güncellenmesi gerektiğini ve ivedi olarak müfredat yenilenmesine gidilmesi gerektiğini belirtmiştir. Mevcut durum çoğu turizm ve konaklama müfredatlarının güncelleme gereksinimi olduğu gerçeğini ortaya koymaktadır.  Bu doğrultuda sektör ve akademi arasındaki uyumlaşma sürecini ‘quadrant’ (4 açılı) çalışmalar sağlayabilir. Dört açılı çalışmalar her iki paydaşın üzerinde duracağı iki ayrı kategorinin bir birleri ile uyumudur.  Uyumsuzluk halinde Sektör ve Akademi açığı ortaya çıkma ihtimali yüksektir.
foto.jpg
Turizm Sektörünün ve Akademinin Dört Açılı Modeli

İllüstre edilen model farklı akademik çalışmalardan demlenmiş ve harmanlanmış bir yapıdır. Gözlemlendiği üzere bazı konuların iki ayrı paydaşta mevcut olduğu ortaya çıksa da, çoğu alanda farklılıklar tesbit edilmiştir. Özellikle Teori-Uygulama hususlarında farklı algılar ortaya çıkmış iki paydaş farklı doneler talep/arz etmektedir. Bilinmelidir ki, bu 4 açılı ‘quadrant’ model kapsamında belirtilen sektör akademi açığı ne kadar yaklaşırsa paydaşların birbirleri ile uyumu o kadar artar. Akademinin özellikle müfredat güncellerken sektörün değerli girdisini mutlak değerlendirmesi gerekmektedir.

Ezcümle, ortak akıl ve hareket bu iki paydaşın kaçınılmaz ortak zeminidir.

Saygılarımla,

Doç. Dr. Orhan Uludağ
Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksek Okul Müdürü
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi

Bu yazı toplam 2172 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37