• BIST 95.734
  • Altın 271,249
  • Dolar 5,5633
  • Euro 6,1703
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 23 °C

Turizm endüstrisinde teknolojik eğilimler

Dilara BAHTİYAR

Hayatımızı kolaylaştırılan buluşlar, her daim bize geleceğe doğru bir adım ileri atma şansı vermektedir. Hızlı değişimlerin yaşandığı günümüzün teknolojik çağında ise adımlar yerini koşmalara bırakmış, 90km/s hızla giden yaşamlarımızda her şey çabuk tüketilir olmuş ve her yeni bizler için ihtiyaç haline gelmiştir. Yeni modeller, yeni markalar, yeni sezonlar ve daha birçok yeniler...  Durum böyle olunca turizm endüstrisi de nefes alabilmek için, insanların farklı amaçlarla turizm etkinliklerine katılmasını sağlayarak yeni turizm çeşitleri geliştirmiştir. Elbette ki bu durum daha başlangıç, peki ya teknolojinin turizm endüstrisi üzerindeki etkisi ne olacak? Gerçekten de dedikleri gibi geleceğin turizmi teknolojik gelişmeler üzerine mi kurulacak? Sorulara cevap ararken turizm endüstrisinde gerçekleşen teknolojik eğilimlere gelin şöyle bir yakından bakalım.

Mobil Anlık Mesajlaşma
Eskileri düşünürsek ne kadar da şanslıyız değil mi? Her olayın yanında, her haberi anında öğrenmekteyiz. Dünya dedikleri gezegen artık o kadar küçük ki. Aslında gezegeni küçülten hayatımıza giren WhatsApp, WeChat, Facebook, Instagram, Snapchat ve Pinterest gibi platformların her birinin kullanıcı sayısı ve bu iletişim ağının varlığıdır. İstediğiniz yerde, istediğiniz zamanda, istediğiniz kişiyle mobil anlık olarak mesajlaşabilirsiniz. Turizmde ne denli bir buluş ama destinasyonu veya işletmeyi bir anda değerli yapabildiği gibi bir anda değersiz duruma da çevirilebilir.

Robotik Hizmet
Robotik hizmetin belki de en güzel örneği Japonya- Nagasaki Sasebo'daki "Henn na" (Tuhaf) adlı otel. Sizi kapıda karşılayan bir dinazor, yüz tanıma sistemi ve dokunmatik ekranların kullanılmasıyla giriş ve çıkış işlemlerinizi yapan bir robot ve daha birçok uygulamayı size hizmet için sunan bir otel. Kulağa her ne kadar cazip ve eşsiz bir deneyim olarak gelse de insanda yalnızlık hissi uyandırmaktadır. Nitekim otelde konaklayan Japon turistlerin izlenimlerini dinlediğimde genel olarak her birinin farklı bir deneyim yaşamak için heyecanla giriş yaptığını fakat ilk geceden itibaren sessizlik ve yalnızlık hissi yaşadıklarını itiraf ettiklerini gördüm. Turizm endüstrisinde turist-işgören, turist-turist, turist-yerel halk ilişkileri bulunmaktadır. Turizm faaliyetlerinin insan olmadan gerçekleşmesi bence şimdilik mümkün değildir.

Aramıza hoş geldin Pepper 2E. Tanınmış tur operatörlerinden TUI tarafından sektöre kazandırılan Pepper isimli robot, robotik istihdamın kurucusu sayılmış, işgörenler gibi görev tanımları belirlenmiştir. Şimdilik çok yeni olan Pepper 2E’nin neler yapacağı merak konusu olmakla birlikte oryantasyon dönemi geçireceği, iş arkadaşlarını tanıyarak işlerine alışacağı ve yöneticisine rapor sunacağı bilinmektedir.

Sanal Gerçeklik Turu
Örneklerim nedense Japonya’dan gidiyor, bağışlayın konu teknoloji olunca bayrağı tutan ülke de Japonya oluyor. Tokyo'daki First Airlines isimli tur firması verdiği farklı bir hizmetle manşet olan haberler arasındaydı. Farklılık olarak firma yurt dışına çıkma imkanı bulamayan müşterilerine sanal gerçeklik turu sunmaktaydı. Müşterilere uçak konseptinde hazırlanan bir mekanda, business sınıf ve birinci sınıf şeklinde dizayn edilmiş koltuklarında, 360 derece görüş açısına sahip sanal gerçeklik gözlükleri verilmekte ve bu gözlük sayesinde müşteriler New York, Paris gibi destinasyonlara yolculuk yapmaktaydı. Çalışan görevliler de host ve hostes kıyafetleri giyerek, gerçek bir uçakta olduğu gibi uçuş kurallarını anlatmakta ve yemek servisi sunmaktaydı. Enteresan bir deneyim olarak ortaya çıkan sanal tur, ekonomik durumu yurt dışına çıkmaya yeterli olmayan veya yaşı ilerlediği için bu tarz seyahatlere çıkamayan insanlar için harika bir buluştu. İlerleyen zamanla birlikte sanal turlarda tüm dünyada yaygınlaştı. Peki ya sanal gerçeklik teknolojisi seyahat sektörü için bir tehdit olacak mı? Bu sorunun cevabını ilerleyen günlerde göreceğiz.

Akıllı Yazılım Sistemleri
Turizm endüstrisi içerisinde yer alan seyahat acenteleri için yazılımlar önemli sorunlarından biri olmuştur. Yazılımın güncelliği, elverişliliği her zaman acente için gerekli bir ihtiyaçtır. Bu amaçla acentenin, iyi bir operasyon için iyi altyapısı bulunan bir yazılıma sahip olması gerekmektedir. Daha akıllı yazılım, daha bağlantılı ve reaktif seyahat acenteleri demektir. Gelişen teknolojiyle birlikte seyahat acentelerinin pazardaki güç ve etkinliklerini arttırabilmesi, etkili çözümlere kısa vadede ulaşması akıllı yazılım sistemleri sayesinde gerçekleşmektedir.

Sosyal medya ve Dijital pazarlama
Üzerine konuşulacak o kadar çok şey var ki yeni nesil pazarlama, uğruna arşivlenmiş geniş kitlelere duyurulacak yeni donanımlı bilgiler, uzmanlarca birçok eğitimlerin verildiği sertifikaların dağıtıldığı yeni bir pazarlama çeşidi. Okyanus gibi görünen bu alanda derine inmeden köpüğünden faydalanarak turizme baktığımda, Avrupa Birliği’nin yayımladığı Dijitalleşme ve Avrupa Pazarı adlı raporunda günümüzün seyahat döngüsüne yer verilmiştir. Seyahat döngüsü beş temel aşamadan oluşmakta ve bu aşamalar sırasıyla hayal, araştırma, rezervasyon, tecrübe ve paylaşım şeklindedir. Hayal aşamasında, gezginler nerede olduklarına karar vermek için çevrimiçi aramalar yaparlar ve seyahat etmek için bloglara, incelemelere başvurur ve çevrimiçi videoları izlerler. Gezginler potansiyel varış yerlerini kısa bir süre sonra listelediklerinde, araştırma aşamasına girerler. Seyahatlerini planlamak için çok zaman harcarlar. Günümüzde, gezginler tedarikçilerin web sitelerini, sosyal medya ağları ve çevrimiçi seyahat acenteleri gibi birden fazla kanala ulaşırlar ve detaylı bilgilenmeyi isterler. Araştırma sonucu olarak ise, üçüncü aşama olan gerekli rezervasyonları yaparlar. Bununla birlikte, seyahatleri sürerken bile gezginler araştırmalara devam etmektedir. Gezginler genellikle mobil cihazları (dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletler) seyahatlerinde kullanır ve geziler için gerekli rezervasyonları yaparken restoranlar ve benzeri yerleri de araştırır. Gezginler seyahat ederken (paylaşım aşaması) fotoğraflarını ve deneyimlerini paylaşırlar. Bu mesajlar, hayal kurma evreleri sırasında diğer potansiyel gezginlere bilgi verici olmaktadır. Seyahat döngüsü bu şekilde durmadan yinelenip gider.

Sosyal medya, biz tüketiciler için sosyal bir mekan; turizm endüstrisi için iş sahası demektir. Turizm işletmeleri günümüz şartlarında, kalıcı farkındalık ve sadakatli müşteri yaratmak için sosyal medyanın ötesine geçmelidir. Örneğin ‘selfie’ çılgınlığın sona ermesiyle beraber hayatımıza giren ‘braggie’ fotoğraflarının popüler olması ki braggie trendi ise özetle turistin otel odasına gelmesiyle ilk 10 dakikada fotoğraflarını sosyal ağlara yükleyerek işletmelerin etiketlenmesiyle daha geniş kitleye duyurulmasıdır. Son zamanların popüler uygulaması braggie sayesinde bazı konaklama işletmeleri braggie yapan konaklayanlarına farklı fiyatlandırmalar veya ücretsiz hizmetler sunmaktadır.

Dilara BAHTİYAR SARI
Akdeniz Üniversitesi
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Turizm İşletmeciliği ABD Doktora Öğrencisi

Bu yazı toplam 2798 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37