• BIST 95.486
  • Altın 277,566
  • Dolar 5,7631
  • Euro 6,3796
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 23 °C

Turizm için seferberlik zamanı

Haluk ÖZSEVİM

2016 yılına Rusya damga vururken 2017 yılına da Avrupa pazarı damga vuruyor. 2018 yılı artık çıkış yılımız olmalı. Bu nedenle imaj ve tanıtım anlamında yapılacak çok iş var. Ülkemiz için yapılan negatif algı operasyonlarını güç birliği yaparak yok etmeliyiz.

2016 yılı malum... Uçak krizi, terör ve siyasi bir takım gerginlikler nedeniyle 2016 yılı bizim için ciddi bir ayıp yılı oldu. 2017 yılı da 2016 yılının gölgesinde geçiyor. Rusya pazarının açılması ile bir takım düzelmeler oldu ancak bu sefer Avrupa pazarında ciddi bir kayıp yaşıyoruz.

2018 yılı için de kimse önünü göremiyor. Fiyatlar da zaten istenen seviyenin çok altında. 2018 yılı için beklenti turistin gelmesinden yana. Bu noktada Türkiye'nin ciddi bir tanıtım ve imaj çalışması yapması gerekiyor. Yeni Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş'a burada çok iş düşüyor. Bakan Kurtulmuş, kamu - özel sektör işbirliği ile turizm seferberliğinin lideri olmalı. Hükümet'i bu noktada harekete geçirecek olan da Bakanımız Numan Kurtulmuş'tur. Birlik ve beraberlik ile her zorluğun altından kalkabiliriz. Yapacağımız şey el ele vererek Türkiye'nin ne kadar güçlü ve güzel bir ülke olduğunu göstermektir.

Bence en önemli sorunumuz Türkiye'nin kendisini ifade edememesidir. Buna bir de yaratılan negatif algı eklenince Türkiye'nin tanıtım ve imaj konusunda çok ciddi bir çalışma yapmasını kaçnılmaz hale getiriyor. Türkiye turizm anlamında çok zengin bir coğrafya ve bu zenginliği tanıtmak fa çok ciddi bir uğraş gerektiriyor. Türkiye eski günlerine hemen dönemeyecek ama bu dönüş bir şekilde sağlanacak. Çünkü Avrupa'nın tatil anlamında Türkiye'ye ihtiyacı var. Avrupa'nın Türkiye'ye ihtiyacı var diye de hiçbir şey yapmamazlık edemezsiniz. Kamu ve özel sektör yıllardır süren işbirliğini daha da sıkı hale getirerek Türkiye turizmi için seferberlik ilan etmeli.

Türkiye Festivali

Rusya Federasyonu'nun başkenti Moskova'da düzenlediğimiz "Türkiye Festivali" bizi özleyen Rus tatilcilere dikkat çeken bir tanıtım çalışması oldu. Türkiye, Bakanlık, STK ve özel sektörün katkısı ile yurt dışında tarihindeki en büyük festivali gerçekleştirildi. Türkiye Festivali, 3 günde 150 binin üzerinde ziyaretçi ağırladı. Bu organizasyon festivallerin tanıtımındaki önemini bir kez daha gözler önüne serdi. Çünkü birebir iletişim ve dokunuşlar artık çok önemli. Bilhassa turizm için. Moskova'daki gülümseyen insanları görünce ne kadar doğru iş yaptığımızı gördük. Bu festival kamu - özel sektör işbirliğinin başarısını da ispatlamıştır. Bu noktada organizasyonun yapılmasında emekleri olan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Kalite yarışımız sürmeli

Son olarak kalitemize de değineceğim. Para kazanma uğruna kalitesinden ödün verenler önümüzdeki yıllarda kaybedenler tarafından olacak. Ancak kalitesine her zaman olduğu gibi önem verenler gelecek yılların kazanını olacaktır. Evet, maliyetler turizmcilerimizi zorluyor ama turizmin geleceği için sabretmeliyiz.

Bu yazı toplam 2205 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37