• BIST 91.952
  • Altın 213,383
  • Dolar 5,3162
  • Euro 6,0624
  • İstanbul 3 °C
  • Ankara 8 °C

TURİZM İŞLETMELERİ DİKKAT! YAPTIRIMLAR GELİYOR

TURİZM İŞLETMELERİ DİKKAT! YAPTIRIMLAR GELİYOR
Calipso Biokim ve Funozon Sistemleri’nin sahibi Ziraat Mühendisi İsmail Hakkı Çelik, turizm sektöründe çevre duyarlılığı ve biyolojik arıtmayı anlattı. Çelik, “Tesisler çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya kalacak” dedi.

TURİZM SEKTÖRÜNDE ÇEVRE DUYARLILIĞI VE BİYOLOJİK ARITMA
Hızlı nüfus artışı ve endüstrileşme sonucunda oluşan atık sular doğanın özümleyebileceği miktarı aşmış ve alıcı ortamları kirlenme tehlikesi ile karşı karşıya bırakmıştır. Doğadaki ekolojik dengeyi olumsuz yönde etkileyebilecek ve diğer faydalı kullanımlarını engelleyecek bu durumun önüne geçebilmek için atık suları uzaklaştırmadan önce, belediyelerin ‘Atıksuların Kanalizasyon Şebekesine Deşarj Yönetmeliği’ne uyma ve atık sularını arıtma zorunluluğu doğmuştur.

3009 sayılı kanunla değişik 20.11.1981 tarihli, 2560 sayılı yasanın 20’nci maddesinde tanımlı ve sınırlı görev ve yetki alanı içinde halen mevcut ve yeni kurulacak olan tüm atık su kaynakları adı geçen yönetmeliğin kapsamındadır. Atık su arıtımında temel esas, atık suyun deşarj edildiği ortamlarda halk sağlığına ve ekolojik dengeye verebileceği olumsuz etkilerin en az düzeye indirilmesidir.

Günlük atık su debisi 50 m3/gün üzerindeki konvansiyonel atık suyu olan işletmeler, ASAT’ca tahakkuk ettirilen Kirlilik Önlem Paylarını ( KÖP ) ödemekle yükümlüdürler. KÖP değerinin hesaplanmasında etkili olan, bu yönetmelik kapsamında aranan konvansiyonel parametreler şu şekildedir;

Biyolojik Oksijen İhtiyacı (BOİ)
Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİ)
Askıda Katı Madde (AKM)
Toplam Fosfor (T-P)
Yağ ve Gres
Yüzey Aktif Maddeler (Biyolojik olarak parçalanabilir)

Yukarıdaki parametrelerin yönetmelik çerçevesinde belirlenen limit değerlerinin üzerinde çıkması durumunda, işletmelere faaliyetlerini durdurmaya kadar varan yaptırımları ilgili kurumdan talep etmek, belediyelerin yetkisi dahilindedir.

Tüm bu bilgiler ışığında, günlük atık su debisi 50 m3/gün üzerinde olan işletmelerin atık sularının kanalizasyona deşarjından önceki son noktadan ASAT tarafından alınan numunelerde, aranan parametrel değerlerin, limitlerin üzerinde çıkması sonucunda, tesisler çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya kalacaktır. ASAT tarafından numune alımı, yönetmelik çerçevesinde belirlenen sıklıkta yapılacaktır.

Yaptırımlara konu olan konvansiyonel parametrel değerlerin, yönetmelik limit değerlerin altına düşürülmesi, biyolojik arıtmanın konusudur. Bu kapsamda firmamız; Biyolojik arıtmanın baş aktörü olan mikroorganizmalar (bakteriler) konusunda ABD’nin 1995’den beri ürünleri dünyanın birçok ülkesinde kullanılan C.-Bio Lab..Int.Steelville USA firmasını temsil ederek ürünlerinin uygulamasını yapmaktadır.

Biyolojik arıtma, atık suda kolloidal veya çözünmüş halde bulunan biyolojik olarak parçalanabilir maddelerin mikroorganizmalar tarafından besin ve enerji kaynağı olarak kullanılmak suretiyle atıksudan uzaklaştırılması esasına dayanır.

Biyolojik Arıtmada gerçekleşen temel aşamalar şunlardır;
- Askıdaki katı maddelerin uzaklaştırılması
- Biyolojik olarak parçalanabilen organik maddelerin uzaklaştırılması
- Atık sudaki azot ve fosforun uzaklaştırılması
- Patojenik organizmaların yok edilmesi

Biyolojik Arıtmanın Temel Esasları şunlardır.

  1. Yağ kapanlarının mekanik temizliği, her bakteri uygulamasından önce muhakkak yapılmalıdır.
  2. Ürünlerin direk firma tarafından uygulanması, doğu aşılama bakımından önemlidir.
  3. Bakteri ürünlerinin MSDS’leri ki çevreye duyarlı ürünlerin kullanılması bakımından elzemdir.
  4. Uygulamaların 7 ila 10 günde bir yapılması,

Biyolojik arıtmadan olumlu sonuç almanın gereklilikleridir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37