• BIST 95.734
  • Altın 271,952
  • Dolar 5,5633
  • Euro 6,1703
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 14 °C

Turizm örgütleri gözüyle İstanbul

Mehmet Emin KOCAALİLER

Turizmin ekonomik büyüme ve kalkınma üzerindeki olumlu etkilerine bağlı olarak hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin önemle üzerinde durduğu bir sektör niteliği taşımaktadır.

Kalkınmaya olan katkıları nedeniyle turizm; bilgi ve iletişim teknolojileri ile birlikte 21. yüzyılın en hızlı gelişen sektörleri arasında yer almaktadır. Bir başka ifadeyle yatırımların geri dönüş süresinin diğer sektörlere kıyasla daha kısa olması, istihdamı artırıcı ve döviz getirici etki yaratması nedenleriyle ulusal kalkınma sürecinde turizm sektörü önemli bir yer tutmaktadır.

Turizm sektörünün gelişmesinde teknolojik ilerlemeler, yaşam standartlarının iyileşmesi ve küreselleşmeye bağlı olarak ortaya çıkan seyahat esnekliği başlıca etkenler olarak kabul edilmektedir.

Turizm emek - yoğun yapısı dolayısıyla istihdama önemli katkılar sağladığından birçok ülkede desteklenecek, öncelikli sektörler arasında sayılmakta ve sektörün ekonomi içindeki etkinliğini arttırmaya dönük politikalar yürütülmektedir.

Sözkonusu politikalarda Dünya Turizm Örgütü'nün 2020 yılında dünya turizm gelirlerinin iki trilyon dolara ulaşacağı yahmini oldukça etkili olmuş, ülkeler bu pastadan daha fazla pay alabilmek için kıyasıya rekabet içine girmiştir. Bu rekabette gelişmekte olan ülkeler turizmin daha çok döviz kazandırıcı ve istihdamı artırıcı etkilerini maksimize etmeye çalışmaktadır. 

Hizmet ağırlıklı faaliyetlerin sunulduğu turizm sektörü teknolojik gelişmelerden üretim sektörleri gibi etkilenmemekte, emek - yoğun niteliğine bağlı olarak hem doğrudan istihdama hem de bu sektöre girdiyi sağlayan diğer sektörlerde dolaylı istihdama katkıda bulunmaktadır. 

Bu kapsamda, işsizlik sorununun etkili olduğu Türkiye açısından turizm sektörünün yarattığı istihdam olanakları ayrı bir öneme sahiptir. 1980'lerden itibaren sektörün hızlı bir gelişme gösterdiği Türkiye sahip olduğu coğrafi, doğal, tarihi ve beşeri kaynakları ile turizm arzı bakımından güçlü ve alternatif turizm olanakları açısından zengin bir ülke konumundadır. Dolayısıyla turizm sektörünün etkileri hem ekonomik hem de sosyal alanlarda derinlemesine hissedildiğinden, Türkiye'de turizm sektörünün rekabet gücünün artırılmasına, potansiyelin değerlendirilmesine ve turizm gelirlerinden daha fazla pay almasına yönelik politikaların artan oranda öncelikli hale gelmesi kaçınılmaz görülmektedir.

Ulusal önceliklere paralel şekilde, 2015 - 2023 İstanbul Bölge Planı'nda İstanbul Bölgesi'nin küresel rekabet gücünün arttırılması için turizm, paydaşlar tarafından stratejik sektörler arasında sayılmıştır. Dolayısıyla bu çalışma bölgenin turizmde küresel cazibe merkezi olması için atılması gereken adımların belirlenmesi ve uygun politika araçlarının geliştirilmesinde zemin oluşturmak amacıyla hazırlanmıştır.

Çalışma dahilinde Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), Dünya Turizm ve Seyahat Konseyi (WTTC), Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Euromonitor, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), İStanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İstanbul Valililiği, Denizcilik Müsteşarlığı ve İstanbul Metropoliten Planlama (İMP) gibi kurumların turizm sektörü i,le ilişkili verilerinden yararlanılmıştır.

Turizm sektörünü yerel, ulusal ve uluslararası istatistikler ışığında derinlemesine inceleyen çalışma, üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde turizm sektöründeki büyüme, sektörün ekonomiye ve istihdama katkısı, turizm talebi ve turist sayısı çerçevesinde dünyadaki konumu, küresel ölçekte turizmden aldığı pay, turizmin istihdam ve gelir etkileri, ziyaretçi girişlerinde mevsimsel ve sezonluk eğilimler, ülkemizi en çok tercih eden milliyetler değerlendirilmiştir. 

İstanbul Bölgesi'ni inceleyen üçüncü bölümde ise dünyada ve ülkemizdeki gelişmeler çerçevesinde turizm göstergeleri; konaklama, yeme - içme, eğlence ve alışveriş olanakları, seyahat acenteleri ve turist rehberliği hizmetleri açısından bölgenin turizm potansiyeli ve kültür, kongre ve etkinlik, kruvaziyer ve yat, sağlık ve golf turizmi olmak üzere bölgedeki turizm çeşitleri ortaya konmuştur. 

Çalışmanın bulgularından yola çıkılarak son bölümde İstanbul Bölgesi'nde turizm sektörünün potansiyeli, sektörün gelişmesinin önündeki engeller ve muhtemel fırsatlar değerlendirilmiş, çeşitli politika önerilerine yer verilmiştir. 

Bu yazı toplam 2597 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37