• BIST 95.734
  • Altın 271,952
  • Dolar 5,5633
  • Euro 6,1703
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 14 °C

“Turizmde bugünlere kitle turizminin kaldıraç etkisiyle geldik”

“Turizmde bugünlere kitle turizminin kaldıraç etkisiyle geldik”
TÜROFED Başkanı Osman Ayık, “ 2011 yılında fevkalade iyi bir yıl geçirdik. Bunun nedenlerini geçen dönemlerde detaylı bir şekilde tartıştık. 2012...

TÜROFED Başkanı Osman Ayık, “ 2011 yılında fevkalade iyi bir yıl geçirdik. Bunun nedenlerini geçen dönemlerde detaylı bir şekilde tartıştık. 2012 yılı sezon başında biraz sıkıntılar ile başladı. Ama biz o zaman hep şu uyarılarda bulunmuştuk. ‘Sezon başında bu sıkıntıları göreceğiz ama sezon içlerine gittikçe bu sıkıntılar azalacak, rakamlar bizim geçmiş de yaşadığımız rakamlara yakınlaşacak’ demiştik. Nitekim de bugün geldiğimiz nokta da bunu aşağı yukarı görüyoruz. Çünkü bizim şöyle bir öngörümüz vardı. 2012 yılı, 2011 gibi fevkalade geçen bir yılın arkasından ancak bu kadar olabilirdi. Esas burada referans olarak alınması gereken yıl 2010 yılıydı. 2012 yılını 2011 yılı üzerinden değerlendirecek olursak, artı bir eksi bir arasında bir yerde kapatacağız diye düşünüyordum. Ve Türkiye rakamlarına baktığımızda bunları görüyoruz” diye konuştu.

“Alman pazarında son yıllarda yakaladığımız en büyük artışı yakaladık” 2012 yılında Türkiye etrafında yaşanan bir takım sıkıntıların sektör olarak olumsuzluk yarattığına da dikkat çeken Ayık, “ Özellikle sezonun ilk olarak başladığı dönemlerde bu etkiyi çok hissettik. Mısır, İspanya, Yunanistan gibi ülkeler sezona çok agresif olarak geri döndüler. Onlardan almış olduğumuz bir takım potansiyeli geri almış oldular. 2012 yılına baktığımızda biz aslında her şeye rağmen yine de kazanan ülkeler grubundayız. Neden? Bizim ana pazarımız dediğimiz iki tane pazar var. Bunlardan bir tanesi Almanya, bir diğeri de Rusya. Bu iki pazarda da kayıp yaşamadık. Özellikle Alman pazarında son yıllarda yakaladığımız en büyük artışı yakaladık. Bu bizim için çok önemli. Etrafımızda olan bir takım siyasi çalkantılar, bir takım başka olumsuzluklar klasikleşmiş pazarlarımızı pek fazla etkilemiyor. Bu bizim için çok önemli bir kazançtır. Biz çok eleştirilsek de bugüne kadar kitle turizminin gelişmeleri ile büyüdük ve son 25 yılımızı kitle turizminde ciddi hamleler ve ataklar yaparak gerçekleştirdik. Artık önümüze gelecek her türlü olumsuzluğa cevap verebilecek senaryoları, gelişmeleri ve değişimleri  gösterebilecek bir yapıya sahibiz. Turizmde bugün geldiğimiz seviyelere kitle turizminin kaldıraç etkisiyle geldik. 2012 yılında da bu anlamda bu deneyimlerimizi ve tecrübelerimizi yansıtma neticesinde böyle bir sonuçla bu yılı kapatıyoruz. Bu bizim için çok önemli diye düşünüyorum" dedi.

“Turizm sektörü kıyıları da kullanacaksa koruyarak kullanacaktır” Turizm sektörü ile Türkiye’nin iyi yerlere gelmek istediğine de dikkat çeken Ayık, kıyı kullanımım hakkındaki görüşlerini de açıkladı. Ayık, "Türkiye bu sektör ile iyi bir yerlere gelmek istiyor. 2023 yılında da 50 milyon ziyaretçi sayısına ulaşmak istiyoruz. Türkiye’nin refahının artmasında da bu sektör önemli etkileri olan bir sektör. 2023 hedeflerine ulaşmak için kalan 10 yılı daha başarılı geçirmemiz gerekiyor. Sektörün sıkıntıları var. Sektör şu anda var olan bir yasa var ve onunla yönetiliyor. Bu yasanın sağlamış olduğu bir takım avantajlar ile bugünlere geldik. Bu geldiğimiz noktadan itibaren, artık endüstri hale gelmiş olan turizm ile ülkemiz dünyanın en çok ziyaret edilen altıncı ülkesi haline gelmiştir. Artık kabuğuna sığmamaktadır. 2634 sayılı yasayı belki bizi geleceğe taşıyacak şekilde yeni baştan yazmak gerekiyor. Bu yasa ile birlikte önümüzde engel gibi görünen bir takım kutsal sıkıntılar da vardır. Bunlarla ilgili de bir takım çözümlerin mutlaka devreye alınması lazım. Bunlardan bir tanesi de kıyı kullanımı. Türkiye’de en çevreci, sektör turizm sektörüdür.  Türkiye de çevre bilinci bence turizm sektörü ile gündeme gelmiştir. Bugün Türkiye’deki kıyalardaki birçok yerleşim alanlarında arıtma tesisi yoktur ama turizm yapılan alanların hemen hemen tamamında arıtma tesisleri vardır. Bu bilinçle de aslında Türkiye’nin kıyıları kurtulmaya başlamıştır. Şunu hiçbir zaman unutmamak lazım: Turizm sektörü kıyıları da kullanacaksa koruyarak kullanacaktır. Bununla ilgili yasal bir düzenlemenin mutlaka gerekliliği de elzemdir. Koruma ve kullanma dengesi çerçevesi içinde yapılacak yasal düzenlemeler Türkiye turizm sektörünün de önünü açacaktır" dedi. (Halil Öncü)

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37