• BIST 95.734
  • Altın 271,249
  • Dolar 5,5633
  • Euro 6,1703
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 23 °C

Turizmde erişilebilirlik

Dilara BAHTİYAR

Turistin satın alma kararını verirken önem verdiği bir konudur ‘erişilebilirlik’. Peki ya biz bir ülke olarak ne kadar erişilebiliriz? Üçüncü yaş grubunun oluşturduğu pazarda ne kadar etkiliyiz veya engelli turizmde sağladığımız olanaklar yeterli midir? Kaç otelde işaret dilini bilen personel çalışıyor, görme engelli turistlere yönelik Braille alfabesiyle hazırlanan kaç tane özel menümüz var?

Dünya nüfusunun 6 milyar olduğunu farz edersek yaklaşık 2 milyara yakın insanın doğuştan ya da sonradan bir engeli olduğunu söyleyebiliriz ki bu oran her an değişebilir, hepimiz aslında birer engelli adayıyız.

Erişilebilir turizm alanında 2013 yılında ‘Erişilebilir Turizm Engelsiz İstanbul’ adlı proje kapsamında yurtiçi ve yurtdışından gelecek engelli turistler için havaalanı iletişim noktaları hizmete girmiştir, müzelere ulaşım için İstanbul Kalkınma Ajansı ve İETT ücretsiz hizmet vermektedir, müzelere yapı desteği sağlandığı gibi çalışan personellere de sosyal hayata adaptasyon ve işaret dili eğitimi verilmektedir. Bu proje Haliç boyunca devam eden yol güzergahından Sultan Ahmet’e kadar 8 müzeyi içermektedir.

Turizm açısından bakıldığında önemli bir turizm çeşidi olan erişilebilir turizm giderek önem kazanmaktadır. Avrupa Birliği erişilebilir turizm üzerine yapılan projelere elinden geldiğince destek olmaktadır. Sağladığı fonlar bunun en belirgin göstergesidir. Avrupa Birliği’nin fon ayırdığı projelere gelin yakından bakalım. Belki birini ülkemize uyarlayıp biz de fon alabiliriz.

İtalya, Cosy For You isimli projesiyle C4Y mobil uygulaması başlatarak Campania Bölgesi’nde 360 derece erişilebilir turizm hizmeti vermektedir. İtalya’nın güneyinde yer alan bu uygulamada her türlü bilginin yer alması engelli turizm açısından mobiliteyi arttırmıştır. Ayrıca bu proje sayesinde KOBİler desteklenmiş, toplum katılımı artmıştır.

İspanya, Tourism 4 ALL projesiyle Bask Bölgesi’nde altı güzergah belirlenerek, güzergahlar arasında erişilebilirliğe dayalı iyileştirmeler yapmıştır. Bu kapsamda işlevsel farklılıklarıyla turizm tesisleri oluşturulmuştur.
 

İngiltere ise Visit England projesiyle yedi bölgenin yer aldığı (kıyı-kırsal-şehir merkezi) güzergah setleri oluşturmuştur. Ulusal bir pazarlama kampanyası başlatan İngiltere böylelikle turistik ürün ve hizmetlerde erişilebilirlik yönünden güveni sağlamıştır.

Örnek projeleri daha da arttırmak mümkündür. İsveç’in başkenti Stockholm’de yaşayan Jonas Nilsson on yıl önce geçirdiği motor kazası sonucu en sevdiği hobilerden; balık tutmaktan, boat trip turu yapmaktan ve bu şekilde doğada deneyim kazanmaktan vazgeçmişti. Aradan birkaç yıl sonra kendi gibi engelli insanlar için bu tarz deneyimleri yaşamak için bir proje başlattı. Desteklenen proje sayesinde ilk yaz 40 boat trip yolculuğu organize edilerek 270 engelli turist doğa deneyimi yaşamıştır. Bu proje ile balıkçılık, fotoğraf çekme, farklı adaları ziyaret etme gibi birçok farklı etkinlikler erişilebilir turizm kapsamında yer almıştır.

Jonas  Nilsson ‘ın yaptığı bu projeyi bizim ülkemize de uyarlayarak hayata geçirmek mümkün olabilir. Bunun için ilk adım bir proje hazırlamak ve AB’nin kapısını çalmaktır.

‘Uygulanmayan fikirlerin hiçbir değeri yoktur.’ demiş Hellen Keller ki kendisi çocukken geçirdiği bir rahatsızlık sonucu kör, sağır ve dilsiz kalmasına rağmen mucizeler yaratan pedagog , yazar olarak diğer meslektaşlarından ayrılmıştır. Başarmak için eyleme geçmenin önemli olduğunu hayatının her karesinde keşfetmek mümkündür.

Örnek olarak verdiğim projeler sadece birer patikadır, genişletip yol yapmak size kalmış.

Dilara BAHTİYAR
Akdeniz Üniversitesi
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik ABD
Yüksek Lisans Öğrencisi
e-mail: dilarabahtiyar0790@gmail.com

Bu yazı toplam 2038 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37