• BIST 102.539
  • Altın 260,883
  • Dolar 5,6299
  • Euro 6,3367
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 18 °C

Turizmin geleceği için önlem almalıyız

Servet ŞAKİROĞLU

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin (AKTOB) Manavgat - Side’deki Barut Acanthus & Cennet Hotel’de gerçekleştirdiği yemekte AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı sektörün mevcut durum analizini yaparak gelecekten beklentilerini anlattı.

Türkiye’nin mevcut koşullar nedeniyle yaşadığı talep düşüşüne rağmen, ülkemizin dünya turizminde "Rekabet Analizi" sıralamasında yerini koruduğundan bahsetti ve turizmcilerin talebin yeniden oluşması ve dönmesine yönelik fiyat pozisyonu aldığını belirten Yağcı “Düşük fiyatlar kalıcı olmamalı. Fiyat kalite dengesini de mümkün olduğunca korumaya çalışan sektör talep kaymasını büyük oranda engelledi. Talebin Türkiye’ye dönmesinde Antalya lokomotif oldu” ifadelerini kullandı.

Başkanımın tereddütlerine aynen katıldığımı belirtmek istiyorum. Düşük fiyatların kalıcı olmasını engellemek için benim yıllardır savunduğum otellerin de diğer meslek kollarında uygulandığı gibi “TABAN FİYAT UYGULAMASI”na gitmemiz gerekiyor.

Nedir bu taban fiyat? dediğimizde şöyle basit bir açılım yapalım; Otellerimizin hizmet vermesi için olmazsa olmaz sabit giderleri vardır. Örnek vermek gerekirse elektrik, su, işçilik, temizlik ve yıkama giderlerimiz, bakım giderleri havuz, klima bakım onarım, çöp, eğlence gibi çeşitli harç ve katkı payları vs. daha sayamadığım bir listeyi basit bir şekilde alt alta toplayıp kişi başına bir maliyet çıkartıp, örneğin 20 euro gibi bir fiyat çıkmış ise bu fiyat TABAN FİYAT OLMALI ama bu fiyat her sene TEFE – TÜFE oranına göre belirli bir komisyonun huzurunda yenilenmeli ve bu fiyatın altına hiçbir türlü satış yapılmaması, eğer bu fiyatın altına satış yapan oteller olursa faturalarını bu fiyattan kesmek zorunda olduklarını Turizm Bakanlığı’nın inisiyatifiyle çıkarılacak bir kanun veya yönetmelik ile birlikte kayıt altına alınması gerekir.  Bu taban fiyatlar yıldıza göre de değişebilmelidir. Ayrıca bölgeler arasında da küçük fiyat değişiklikleri olabilmelidir.

Diğer başka bir etkende HER ŞEY DAHİL konseptinde. Apartlar, belediye belgeli tesisler ile küçük yıldızlı otellerin bu konseptin dışına çıkarılmasıdır. Bu bahsedilen konularda düzenlemelerin yapılması turizmin geleceği açısından da çok önemlidir. Eğer bu sıkıntılara parmak basılmaz ise fiyatlar seyahat acentalarının baskısı ve otelcilerin günü kurtarma gibi sebeplerle günden güne kötüye gideceği muhakkaktır.

Yeni Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş’un da turizm gelirlerinin günden güne azalmasına sebep olan bu duruma parmak basmasını bekliyoruz.

Servet Şakiroğlu (Alanya Kleopatra Otelciler Derneği Başkanı)

Bu yazı toplam 7877 defa okunmuştur.
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37