• BIST 102.467
  • Altın 260,798
  • Dolar 5,6281
  • Euro 6,3369
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 18 °C

Türk turizminde hafıza kaybı

Fatih HAN

Antalya Havalimanı verilerine göre, 30 Haziran tarihi itibariyle Antalya'ya gelen turist sayısı 2.8 milyona ulaştı. Bu rakamın 1.1 milyonunu oluşturan Ruslar ilk sırada yer aldı. İlk 6 ayda Rusya'dan Antalya'ya gelen turist sayısı, 2015'in aynı dönemini de geride bıraktı.

2016'da aynı dönemde sadece 25 bin turist, 2015'de ise 868 bin turist gelmişti. Rusya pazarı, yüzde 21'lik artışla 2015'i de geride bıraktı.

 

Büyük umutlarla bu sezona “merhaba” dedik.

 

Şimdi TV’lerde, gazelerde Rus turistlere veya milliyeti fark etmez kim olduğu, görgü kurallarını öğretmeye çalışmak da nedir acaba? Sadece onlara değil misafirin yemek yediği masadaki zayi olan yiyecekleri paylaşmak, görgü ve davranış kurallarını öğretmeye çalışarak, birbirimiz üzerinden en zor durumda kalan işletmeyi, misafiri en kötü olan işletmeyi bulmaya çalışmak değildir galiba hiçbirimizin amacı. Benzer durumları hepimiz otellerimizde yaşıyoruz. Her şeyin bir yapılış şekli vardır. Böyle bir durumla karşılaştıysak eğer, cezasını misafirden rencide etmeden talep edebiliriz veya etmeyiz, sadece uyarmakla yetiniriz.

Madem odasında veya valizinde böyle bir durumla karşı karşıya kalındı yöntemi bellidir bunun. Hepimize göre de farklılık gösterir.

 

Bu kadar hızlı hafıza kaybı yaşıyor olmamalıyız. Bu demek değildir ki isteyen misafir istediğini yapar. Tabi ki de her otelin, işletmenin kendine göre kuralları ve bunların uygulanış yöntemleri vardır. Buna kimsenin diyeceği yok.

 

Acaba bu yıl turist sorunu yaşar mıyız diye beklerken, her gelen turistin bizim için önemli bir şans olduğunu unutmadan geçemeyiz. Bu kadar kısa sürede Avrupa dışında artan sayıların sadece Rus ve Ukrayna’da olduğu tek gerçektir. Bu kadar kısa sürede ilişkilerimizin düzelmesi ve gelen sayıların yüzümüzü güldürmesi bizleri ilerleyen yıllara umutla bakmaya itecektir. Fiyatlarımız ve maliyetlerimiz yine herkesin kendi gerçeğidir fakat bunun sorumlusu taahhüt aldığı hizmeti almaya gelen misafirler kesinlikle değildir. Rus - BDT pazarlarındaki canlanma hepimizin açığını kapatıyor.

 

Klasik önlemeyen yatak fazlası, ucuz fiyatlarımız vb yorumlara girerek herkesin mutlaka çok iyi bildiği, kendine göre matematiği olduğu işleri tekrar anlatmak değil amacım. Fakat bu durum bizim ÜLKE olarak en büyük sorunumuzdur ve bizler ÜLKE olarak denizi, kumu, güneşi en önemlisi eşsiz misafirperverliği ile öne çıkarak ve diğer daha sayamadığım yüzlerce bizi eşsiz kılan özellikten sonra bu sorunların ve fiyatların oturması zaman alacaktır. Bunun için direnirken, bunun için mücadele ederken lütfen elimizde mevcut olan her şeye rağmen bizleri tercih eden misafirleri böyle karşılamayalım. İster kabul edelim, ister etmeyelim, acı ama tek gerçeğimiz “Tek tercih nedenimiz halen fiyatlarımız”

 

Son günlerde üzülerek takip ettiğim, bu durumdan umarım bir an önce dönülür ve bu tarz olumsuz reklamları – (mız) gündeme gelmekten çıkar.

Hepimize bol kazançlı, sağlıklı, mutlu sezonlar dilerim.

Bu yazı toplam 8493 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37