• BIST 99.806
 • Altın 260,858
 • Dolar 5,6860
 • Euro 6,3840
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 17 °C

Türkiye için Avrupa’daki 7 milyonluk potansiyel: kamp ve karavan turizmi

Türkiye için Avrupa’daki 7 milyonluk potansiyel: kamp ve karavan turizmi
Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu, coğrafi özellikleri, doğası ve iklim koşulları ile kamp ve karavan turizmi için büyük bir potansiyel taşıyan Türkiye’yi, Avrupa genelindeki 7 milyon karavancı ile buluşturmak istiyor.

Tourism Today - Tuncay Sevin
Deniz, kum ve güneş turizmi ile dünya turizminin önemli ülkeleri arasına girmeyi başaran Türkiye, farklı turizm türleri ile elindeki turizm potansiyelini daha sağlıklı bir şekilde dünyaya sunmak istiyor. Son yıllarda oluşan bilinç ve girişimlerle turizmini çeşitlendirmeye çalışan Türkiye, özellikle Avrupa’nın dikkatini çekecek turizm çeşitlerini hayata geçirmek için çaba harcıyor.

Avrupa’da 7 milyonluk bir kitle var
Avrupa’da bir hayli gözde turizm türlerinden biri olan kamp ve karavan turizmi de son yılların trend turizm türlerinden biri haline geldi. Kamp ve karavancıların sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlar ile Türkiye’de kamp ve karavan turizmine karşı büyük bir sempati oluşurken, Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu da Avrupalı karavancıları Türkiye’ye çekmek için çalışmalar yürütüyor. Doğası ve iklimi ile kamp ve karavan turizmi için büyük bir potansiyeli bünyesinde barındıran Türkiye, Avrupa’daki yaklaşık 7 milyon kamp ve karavancıya ulaşarak hem turizmi çeşitlendirmek hem de turizm gelirlerine katkı sağlamak istiyor.

Günde ortalama 33 Euro harcıyorlar
Kamp ve karavan turizmi hakkında Tourism Today’e bilgiler veren Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Antalya Kamp ve Karavan Derneği Başkanı Leyla Özdağ, Türkiye’nin kamp ve karavan turizmi için çok uygun bir ülke olduğunu belirterek, “Ülkemize kazandırmak istediğimiz kamp ve karavan turizmi, Avrupa’da çok yaygın. Bizim de dahil olduğumuz ve 78 federasyonun üyesi olduğu Uluslararası Kamp ve Karavan Federasyonu’nun (FICC) verilerine göre bir karavan turisti günde ortalama 33 euro harcıyor. Avrupa’da yaklaşık 7 milyon karavancı bulunuyor. Bu turizm şekliyle halk, esnaf, şehir, kasabalar para kazanıyor” dedi.

Güvenli kamp alanları
Kamp ve karavan turizmi için Türkiye’nin yapması gereken çalışmaların bulunduğunu söyleyen Özdağ, “Daha çok deniz, kum ve güneş turizmi ile ön plana çıkan Türkiye, kamp ve karavan turizmi için de çok uygun. Ancak, yapmamız gerekenler var; öncelikle güvenli kamp alanları oluşturmalıyız. Eğer bunu sağlarsak Türkiye, kamp ve karavan turizminden iyi bir pay alabilir. Türkiye’nin şu anki ağırlıklı olarak yaptığı turizm şeklinde oteliniz yoksa turist getiremezsiniz. Kamp ve karavan turizmi için de kamp alanınız ve rotalarınız yoksa bu kitleyi Türkiye’ye getiremezsiniz. TÜRSAB, BAKA, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Bakanlıklarla görüşme ve işbirliği içindeyiz. Kamp ve karavan turizmi için STK olarak elimizden geleni yapıyoruz” şeklinde konuştu.

“Destinasyonlarımızı karavan turizmine hazırlamalıyız”
“Avrupa’da yaklaşık 7 milyon karavancı var” diye konuşan Leyla Özdağ, açıklamalarına şöyle devam etti: “Finlandiya Federasyon Başkanı ile yaptığımız bir sohbette federasyonumuzun 250 üyesi olduğunu söylemiştik. Kendilerinin 250 bin üyesi olduğunu söyledi. Böylesi büyük bir potansiyelden bahsediyoruz. Avrupalı karavancılar Türkiye’nin güvenilir olduğunu görür görmez gelecektir. Bu noktada çalışmalar yapmalıyız. Destinasyonlarımızı kamp ve karavan turizmine hazırlamalıyız. Karavancılar, Türkiye sınırları içine girdikleri zaman nereye gideceklerini bilmeleri gerekiyor. Bu noktada İstanbul’da İSPARK ile güzel bir işbirliği yapacağız. Kamp ve karavancıların İstanbul’u gezebilecekleri toplu ulaşım araçlarına bağlı noktalara karavan parkları yapacaklar. Böylece İstanbul’a gelen karavancılar bu alanlara araçlarını park ederek, toplu taşıma araçları ile Sultanahmet’e gidebilecek. Bu çalışmayı Antalya’da da yapmak istiyoruz.”

“Türkiye’nin böyle bir turist kitlesine ihtiyacı var”
Leyla Özdağ, kamp ve karavan turizmini farklı turizm kolları ile buluşturmak istediklerini de söyledi. Özdağ, “Toros dağları için BAKA ile çalışıyoruz. Kamp ve karavan turizmini eko turizm ile buluşturacağımız bir proje hazırlıyoruz. Karavancılar, Toroslara geldikleri zaman rotaları belli olacak ve güvenli parklara gidip gezebilecekler. Kamp ve karavan turizmi doğayı koruyan bir yapıdadır. Karavancılar ve kampçılar çöplerini doğaya zarar vermeden nasıl atılacağını bilir. Örneğin, meyve ve sebze atıklarımızı toprağa gömüyoruz. Bu atıkları doğaya kazandırıyoruz. Sadece plastik atıkları yanımızda topluyoruz ve çöpe atıyoruz. Dolayısı ile kamp ve karavancılar doğayı koruyan, doğaya saygı gösteren bir yapıdadır. Gittiğimiz bölgelerde çevremize zarar vermiyoruz. Türkiye gibi cennet bir ülkenin böyle bir turist kitlesine ihtiyacı var. Yanı başımızdaki Avrupa, çok büyük bir potansiyel. Bu potansiyeli Türkiye’ye çekmek için federasyon olarak çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37