• BIST 95.745
  • Altın 242,344
  • Dolar 5,8943
  • Euro 6,5624
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 18 °C

Umut Çığırtkanları

Mehmet MÜLAYİM

Aman bunları yazarken kimse ‘Ayar veriyorum’ alınmasına girmesin. Maksat sorunları masaya açık yüreklilikle yatırmak.

Rus uçağının düşürülmesinin ardından 2016 yılı başlarken Türk turizminde 20% düşüş beklendiği dilleniyordu. Sonunda baş edilmesi gereken 40%’ın üzerinde düşüş oldu.

Şimdi giriyoruz 2017’ye ve bazıları Polyanna durumundan hallice ve gerçekleri ortaya koyanları KRİZ ÇIĞIRTKANLIĞI ile suçluyor. Peki, tersi de UMUT ÇIĞIRTKANLIĞI olmuyor mu? Ortada hiçbir olumlu gelişme yokken hatta her şey tam da tersi daha da kötüye giderken nasıl sektöre ve toplumu ‘Umut varmış’ gibi yalanlarla kandırılıyor? 2017 sonunda o tribünlere oynayarak umut çığırtkanlığı yapanların hepsini teker, teker ifşa edeceğim.

Bugün söylenen bugünde kalıyor. Kimi kamuya mal olmuş şahsiyetler ortalıkta umut vadeden söylemleri ile 2017 yılı için sektörü ve sektör ile direkt bağlantı içindeki diğer sektörleri yanıltırken, işçi kesimine de yersiz umut vadediyor. İnşallah Nisan’da iş başı yapan turizm çalışanları Haziran’da da çıkış yapmaz. Ancak çok üzgünüm, buna da maalesef rastlanacak.

Bilinen şu ki, 2017 bittiğinde kimse umut çığırtkanlarına dönüp de ‘Niye bizi aldattın?’ demeyecek, deseler bile ‘Beni aldatmışlar, göndereceğiz dediler, göndermediler.’ diyerek işin içinden sıyrılabilir ki, bu zaten bizim geleneğimiz.

Topluma empoze edilmeye çalışıldığı gibi turistlerin ülkemize gelmemesinin nedeni güvenlik filan değil. Bizim terör olayları ile içli, dışlı olmamız bugünün olayı değil. Yıllardır var. Tüm dünya vatandaşları terörün her yerde olduğunu zaten biliyor. Gelmeme nedenleri bizim dünyaya bakışta bozulan toplumsal cahilane duruşumuz.

Çin ile sorun oldu, Çinliye benziyor diye Japon turistleri dövdüler. Kapadokya bölgesinin ocağına incir ağacı diktiler. Japon bunu unutur mu?

Hollanda ile sorun oldu, Norveçli gazeteciyi Hollandalı sanıp da Cevahir’in önünde linç etmeye kalktılar. Hollandalı da Norveçli de bunu unutmaz.

Almanya belediyesi referandum mitinglerine onay vermedi, Almanya’ya ayar verdik. Hollanda ‘Referandum mitinglerinizi bir hafta sonra yapın’ dedi kaçak miting yapmaya kalkıştık bir de kendimizi haklı gördük, Hollanda’ya ayar verdik. İleri, geri konuşuyorlar diye Avusturya’ya da arada ayar verdik. Sonra yetmedi toptan Avrupa Topluluğuna da bir ayar verdik. Bu ‘Kurtlar Vadisi’ ne toplumca kendimizi kaptırınca olacağı buydu zaten.

Ne oldu? Japon, Hollanda, Almanya, Avusturya, Norveç ve de hatta toptan Avrupa Birliği pazarları kuş olup uçtu. Asıl şimdi Ortadoğu pazarlarına. Ancak hesapta hata var, oradan Türkiye’ye kaybettiğimiz turisti taşıyacak uçak yok. Deveyle mi gelecekler?

Kendimizi vaz geçilmez sanmayalım. İşte bizim siyasetimiz ve politikalarımız sayesinde Yunan turizmi tam ikiye katlandı. İtalya ve İspanya o kadar doldu ki, bazı şehirleri turist sayısına kota getirmeyi tartışıyor. Bu arada bizim sadık misafirlerimiz de o destinasyonlara hemencecik alışı veriyor. Bir daha bu misafirlerimizi nasıl olacak da toplayıp tekrar getireceğiz.

2017 sezonu başladı, rezervasyonlar ortada, hayal mahsulü gelecek turist rakamlarını üfürenler acaba o kadar sayıda uçak koltuğu olmadığından haberdar mı? Ya da Almanya’da acenteler Türkiye isteyen az sayıdaki ısrarlı talepçiye ısrarla Yunanistan ve İspanya sattıklarının farkındalar mı? Tabi ki değiller, zannediyorlar ki THY’nin Morgan Freemanlı reklamları Türkiye destinasyonunu zıplatacak.

Yıl bittiğinde 2017’nin hesabını turizm yatırımcısına, çalışanına ve hatta toptan sektöre kim verecek. Kimse. Konu küllenecek gidecek. Umut Çığırtkanları lafı değiştirip 2018’e umut dağıtmaya başlayacak.

Tıpkı hazırlanan ‘Master Plan’ planlarının tozlu raflarda kalmasının hesabını nasıl kimse vermiyorsa, yine kimse hesap vermeyecek ya da sorumluluğu üstlenmeyecek.

Şimdiden geçmiş olsun.

Bizim turizmimizin kurtuluşunun TEK ANAHTARI ise ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dilinden dökülmüş ‘Yurtta barış, dünyada barış.’ Kimse ülkesine efelenip, sürekli ayar veren bir başka ülkeye tatil yapmaya gitmez. Siz olsanız gider miydiniz?  

Esenlikler dilerim.

Mehmet Mülayim
HotelChk Business Danışmanlık A.Ş.
Satış & Pazarlama ve Operasyon Başkanı
‘Profesyonel Otel Satış ve Pazarlaması’ ve ‘Otel mi? Tımarhane mi?’ kitapları yazarı

Bu yazı toplam 2481 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37