• BIST 98.028
  • Altın 257,726
  • Dolar 5,7049
  • Euro 6,3986
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 20 °C

X + İNSAN = TURİZM

Dilara BAHTİYAR

Yukarıda görmüş olduğunuz denklemde X’ in alabileceği değerler toplamı nedir? Oldukça karmaşık bir soru değil mi? Soru olarak tek bilinmeyenli bir denklem, cevap olarak oldukça uzun bir sözel anlatım. Haydi çözmeye başlayalım.

Turizm sahnesinin başrolüdür insan, onsuz açılır mı perdeler, gelir mi izleyiciler?

Turizm romanının ana kahramanıdır insan, onsuz geçer mi olaylar, okunur mu kitaplar?

Turizm heykelinin heykeltıraşıdır insan, onsuz yapılır mı şaheserler, gezilir mi müzeler?

Turizm seyahatinin yolucusudur insan, onsuz düzenlenir mi turlar, yapılır mı operasyonlar?

Turizm ve daha neler neler…Teknolojik Çağ ile birlikte turizmi değerlendirdiğimde, insan ögesinin yerinin nerede olduğunu merak ettiğim için kurmuştum bu denklemi. İlerleyen günlerde turizm endüstrisinde hizmet verenler ve hizmet alanlar ilişkisinin yüzde kaçı robotik hizmet olacak? Hizmetlerin robotik olması durumu insanoğlu tarafından ne kadar süre beğenilecek? Android yapay zekası olan bir barmen içkinizi yudumlarken sizi ne kadar oyalayacak? Sanırım turizm insan olmadan olmayacak, elbette bu durum hem hizmet alanlar hem de hizmet verenler için geçerli olacak.

Peki ya X’ in alabileceği değerler? Bence turizm içinde insan olduğu sürece her noktayla doğrusal bir çizgi oluşturabilir. Yerdeki karıncadan, gökteki yıldıza kadar her şeyi bu denkleme ekleyebilirim. Olmaz dedikleriniz bile bir gün gelip turizm ve insan arasına girebilir. Duyu organlarımızla algılayabildiğimiz; bir yeri görmek, bir şeyi duymak, bir şeyi tatmak, bir şeyi koklamak, bir şeye dokunmak ve onu hissedebilmek amacıyla evden çıkıp kilometrelerce yol alınabilir.

Sanırım benim cevabım sonsuz küme yani X’ in alabileceği değerler toplamı sonsuzdur, içine ne istersek koyabiliriz yeter ki içinde insan olsun.

Sizin cevabınız nedir? Gelin cevaplarımızı karşılaştıralım belki birlikte iki bilinmeyenli yeni bir denklem kurarız.

 

Dilara BAHTİYAR SARI

Akdeniz Üniversitesi

Sosyal Bilimler Enstitüsü

Turizm İşletmeciliği ABD

Doktora Öğrencis

Bu yazı toplam 4132 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37