• BIST 96.473
  • Altın 268,737
  • Dolar 5,5855
  • Euro 6,2024
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 22 °C

Yapılan anket ile turistlerin şikayetleri belirlendi

Yapılan anket ile turistlerin şikayetleri belirlendi
Katıldığı 20'ye yakın uluslararası turizm fuarlarında Kemer ve Bölgesi'nin tanıtım faaliyetlerini sürdüren GATAB, fuarlarda düzenlediği anketlerle...
Yapılan anket ile turistlerin şikayetleri belirlendi

Katıldığı 20'ye yakın uluslararası turizm fuarlarında Kemer ve Bölgesi'nin tanıtım faaliyetlerini sürdüren GATAB, fuarlarda düzenlediği anketlerle de turistlerin nabzını tutarak Kemer turizminin geleceğine ışık tutmaya devam ediyor.

Fuarlarda Kemer'i bir veya birden fazla ziyaret etmiş yabancılarla yapılan anket çalışmasında;  turistler Kemer'in doğasına âşık durumdalar. Ne var ki; şoförlerin hızlı araç kullanması, esnafın olumsuz tavırları en çok şikâyet edilen maddeler arasında geliyor. Anket sonuçlarının iyi değerlendirmesini gerektiğini söylen GATAB Başkanı Yusuf Üras, bölge turizmi için kent esnafını daha duyarlı olmaya davet etti.

Kemer'in doğal ve tabiat güzellikleri

Kemer'e bir veya birden fazla ziyaret etmiş kişilerle yapılan anket çalışması çarpıcı sonuçlarıyla dikkat çekiyor. Kemer'in artı ve eksilerinin analiz edildiği çalışmada turistler Kemer'in deniz ve dağlarla çevrili doğal lokasyonuna hayranlar. Türk misafirperverliği ve iyi servis, temiz deniz, Antalya'ya olan yakınlık, temiz hava ve bol oksijen turistlerin Kemer'de beğendikleri artılar arasında geliyor. Ne var ki bu beğenileri ve güzellikleri gölgeleyen ciddi şikâyet ettikleri eksi olarak gördükleri konular da azımsanmayacak kadar fazla.

Kirli plaj, esnaf ve şoförlerin tavırları

Özellikle halka açık plajlardan şikâyet eden turistler, otellerdeki plaj temizliğini halka açık plajlarda da bulmak istiyor. Bunun yanı sıra otobüs ve minibüs şoförlerinin hızlı araç kullandığını belirten turistler bu nedenle seyahat boyunca Kemer'in güzelliklerini seyredememekten şikâyetçi. Kemer esnafının ve dükkân sahiplerinin tutumları da turistlerin rahatsız olduğu konuların başında geliyor. Ayrıca, dükkân sahiplerinin mallarını satmak için yaptıkları davranışlar, dükkân içerisine davet edilme şekilleri ve ürünlerin üstünde fiyat etiketlerinin olmaması turistlerin olumsuz olarak gördüğü konuların arasında geliyor. Turistlerin bir önemli iddiası da esnafın turistin milliyetine göre fiyat söylemesi. Bunun yanı sıra gezi teknelerinin denize atık bırakması, hastane fiyatlarının aşırı pahalı olması ve otellerdeki masaj fiyatlarının yüksekliği ve eğitimsiz kişilerin bu işleri yapması turistlerin anket çalışmasında Kemer'e yönelik eksilerinin başında geliyor.

Yapılan anket ile turistlerin şikayetleri belirlendi

"Anketten dersler çıkarıp acil önlemler alınmalı"

Anketin çok iyi analiz edilmesi gerektiğini belirten GATAB Başkanı Yusuf Üras;  "GATAB olarak ulusları fuarlarda turistleri sorunsuz ve harika zaman geçirecekleri bir destinasyona davet ediyoruz. Doğal güzelliklerimize aşıklar ancak bizlerin yanlış uygulamaları turistlerin gözünden kaçmıyor. Anketten anlaşılacağı gibi Kemer'in doğal güzelliklerine hayranlar ama kendi insanımızın yaptığı yanlışlar en çok şikâyet edilen konuların başında geliyor. Özellikle mallarını satmak isteyen esnafın ve turistlerin ulaşımını sağlayan şoför esnafının biraz daha dikkat etmesi gerekiyor. Turizm, çok hassas dengeler üzerine kurulu bir sektör. Bu nedenle en küçük bir hata ya da bir yanlış büyük zararlara yol açabiliyor. Bu yüzden, Kemer turizmi için ciddi veriler sunan bu anketin iyi irdelenip dikkate alınması gerekiyor" dedi.

ANKET ÇALIŞMASININ DETAYLARI:

En çok beğenilen özellikler:

1)      Deniz ve dağlarlardan oluşan çok güzel bir lokasyon,

2)      Ormanlık ve Yeşil alan dokusu bakımından çok güzel bir lokasyon,

3)      Antalya başta olmak üzere çevre merkezlere ulaşım kolaylığı

4)      Tarihi ve kültürel mirasa ait önemli eserlerin varlığı

5)      Olympos ( Yanartaş'a) yakınlık

6)      Temiz ve berrak deniz

7)      Türk misafirperverliği ve yakın ilgi

8)      Otellerdeki kaliteli ve iyi servis, hizmet odaklı yaklaşım

9)      Güzel ve temiz havası, bol oksijen

10)  Alternatif turizm olanaklarının bolluğu

En çok şikayet edilen konular:

1)      Otellerin plajları temizken, halka açık plajlar temiz değil

2)      Otobüs ve minibüs şoförlerinin kurallara aykırı şekilde araç kullanması,  seyahat sırasında Kemer'in güzelliklerini yaşayamadan yolculuk yapmaları

3)      Mallarını satmak isteyen dükkân sahiplerinin yoğun ve aşırı ısrarı, dükkanların içine davet edilme şekilleri

4)      Kemer içinde ve halka açık plajlarda turistlere karşı olumsuz davranışlar

5)      Dükkânlarda satılan ürünlerin üzerinde fiyat etiketinin olmaması, turistin milliyetine göre fiyat söylenmesi

6)      Dükkânların sokağa kadar taşması, yürüyecek alan bulunamaması

7)      Otellerdeki masaj fiyatlarının aşırı yüksek olması ve bu masajları yapanların eğitimsiz sertifikası olmayanlar tarafından yapılması

8)      Gezi ve tur teknelerinin denize atıklarını bırakması

9)      Hastane fiyatlarının çok yüksek olması, küçük operasyon ya da kontroller için daha abartı ücret talep edilmesi

10)  Kemer merkezdeki gürültü kirliliği. Gerek anonsların fazlalığı gerekse de araçların klaksonlarını gereksiz yere çalmaları.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37