• BIST 95.745
  • Altın 242,295
  • Dolar 5,8942
  • Euro 6,5638
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 18 °C

Yatak arzını durdurun‏

Fatih HAN

Alanya'nın ünlü plajları Damlataş ve Kleopatra'da 13.06.2015 tarihi itibari ile güneşlenen veya denizi kullanan turist sayısı elle sayılabiliyor. Haftasonu olması ve yerleşik halkın kullanımını da göz önüne alırsak manzara gerçekten çok vahim.

Antalya'ya gelen turist sayısında öngörülen çift haneli düşüşlerin ardından yeni yapılan ve hizmet vermeye hazırlanan tesisleri de buna ilave edersek küçülme, azalma yeni yapılan tesisler ile birlikte ilave en az % 10 olacaktır.

Bu dengesiz denklemde arz, talebin çok üstünde kalmaya devam ediyor ve ısrarla kimse ve hiçbir kurum bu durumla ilgili hiçbirşey yapmıyor.

İç pazar ile ilgili kötü başlayan, kötü giden sezonun erken rezervasyon döneminde iyi giden satışlar, seçimin ardından gelen belirsizlikle birlikte okulların da kapanmasına rağmen beklenen istenen seviyeye ulaşmadı.

Yaz sezonunda hizmet veren otellerimizin sezonu 2015 için Temmuz Ağustos olarak belirlendi. Milyonlarca insana istihdam sağlayan bacasız sanayi turizmin geldiği durum maalesef kötü durumda.

Seçimin belirsizliği de şimdilik kimsenin turizm politikası stratejisi olmadığının göstergesi. "Zaten ne zaman oldu ki" dediğinizi duyar gibiyim.

Haziran ayının ortasına gelmemize rağmen açılmayan yüzlerce otel var ve açılan otellerimizde de fiyatlarımız yerlerde. Bayram sonrası bence bir çok otel el değiştirecek veya başka sıkıntılar baş gösterecek.

Umarım birileri bu duruma dur diyebilir veya birşeyler yapabilir. Aslında "Siz neden birşey yapmıyorsunuz" dediğinizi de biliyorum ama içinde bulunduğumuz sektörde davul başkasında tokmak başkasında.

Gerçekten birleri vardır umarım çok geç olmadan sihirli değneğini dokunduracak.

Sebebi olmadığımız, sonuca katlanmayacağımız sezonlar geçirmek dileği ile...

Sevgiler selamlar

Bu yazı toplam 2299 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37