• BIST 96.455
  • Altın 223,078
  • Dolar 5,6626
  • Euro 6,5275
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 17 °C

Yazlıklar belgelendirilerek turizme açılacak

Yazlıklar belgelendirilerek turizme açılacak
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ülke çapındaki atıl konutların turizm amaçlı kullanımlarının belge altına alınması, vergi takiplerinin...
Yazlıklar belgelendirilerek turizme açılacak

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ülke çapındaki atıl konutların turizm amaçlı kullanımlarının belge altına alınması, vergi takiplerinin kolaylaştırılması, atıl konutlardan kiralama yoluyla elde edilen gelirlerde vergi kaybının önlenmesi amacıyla 'Atıl Konutların Turizme Kazandırılması' konusunda mevzuat hazırlığı başlattıklarını açıkladı.

CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, Ege ve Akdeniz Bölgelerinde yoğunlaşan ve tahmini sayısı 3.5 milyon olarak hesaplanan yazlıkların (ikincil konutların) turizme kazandırılması projesinin çeşitli dönemlerde gündeme geldiğini ancak bugüne kadar somut bir adım atılamadığına dikkat çekerek, konuyu yazılı soru önergesiyle gündeme taşıdı. CHP'li Türeli, soru önergesinde, turizmde dünyanın önde gelen ülkelerinden olan İspanya'nın 1970'li yıllardan itibaren kıyı bölgelerinde 16 milyon yazlık konut inşa ettiğini, Avrupalı ve Ortadoğulu turistler için geliştirilen projelerle 1950'li yıllarda 1 milyon olan turist sayısını 57 milyona, turizm gelirlerini ise 50 milyar euroya çıkardığını hatırlattı. Türeli'nin soru önergesini yanıtlayarak bu konuda yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "Ülke çapındaki atıl konutlarda turizm amaçlı kullanımların belge altına alınması, vergi takiplerinin kolaylaştırılması ve atıl konutlardan kiralama yoluyla elde edilen gelirlerde vergi kaçakçılığının önlenmesi, bölgesel alanda sosyalleşme ve ekonomik katkı sağlanması, KOSGEB kanalıyla faizsiz renovasyon kredisi verilerek ekonomik katma değer oluşturulması gibi ülke turizmi ve ülke ekonomisi alanında pek çok amaca hizmet eden 'Atıl Konutların Turizme Kazandırılması ' konulu mevzuat hazırlıkları yürütülüyor" dedi.

Günay, yazlık konutların turizme kazandırılmasına ilişkin olarak Mart 2007'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlük kazanan ve ilgili kurumlar için uyulması gereken resmi belge statüsünü kazanan Türkiye Turizm Stratejisi 2023 ve Eylem Planı 2007-2013 kapsamında gerekli düzenlemelerin yapıldığını yerel idarelerle eşgüdümlü olarak çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti.

Bakanlık tarafından belgelendirilerek turizm amacıyla kullanılabilmesinin hüküm altına alındığına işaret eden Günay, "Halihazırda Bakanlığımızda belgelendirilmiş 9 adet B Tipi Tatil Sitesi, 1 adet Butik Tatil Villaları bulunmakta olup bu kapsamda belge altına alınan toplam yatak sayısı 5 bin 496 adettir" dedi. Günay, Turizm Tesislerinin Belgelendirilmesine ve Niteliklerine İlişkin Yönetmeliğin, ikincil konutların turizme kazandırılması için tanıdığı imkanın yanı sıra daha işlevsel adımlar atılabilmesi amacıyla Bakanlık olarak yürütülen projeler de bulunduğunu belirtti. İkincil konutların oldukça yoğun olduğu Karadeniz Bölgesine yönelik özel çalışmaların sürdürüldüğünü bildiren Günay, Karadeniz yaylalarının, yayla evleriyle birlikte ekoturizm kapsamında turizme kazandırılması amacıyla çalıştıklarını kaydetti. (Dünya)

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37