• BIST 95.734
  • Altın 271,952
  • Dolar 5,5633
  • Euro 6,1703
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 14 °C

Yeşil konaklamanın yeni adresi eko-localar

Dilara BAHTİYAR

Turizmin çevreye verdiği olumsuz etkiler ortaya çıktıktan sonra,  çevre koruma bilinci giderek artmış ve artık günümüzde bir sorumluluk haline gelmiştir. Bu sorumluluk altında sürdürülebilirlik yaklaşımıyla hareket edilmiş, turistik yapıların çevreye etkilerinin hesaplanmasına yönelik olarak ekolojik ayak izi adı altında biyolojik bir kapasiteden bahsedilir olmuştur. Birçok araştırmacı tarafından da yapılan ekolojik ayak izine ilişkin çalışmalar literatürde yerini bulmuştur.

Öncelikli olarak, sürdürülebilir bir bakış açısıyla ele alınan bir otelin mümkün olduğunca küçük bir ayak izi olmalıdır. Yabancı literatürde Ekolodge olarak yer alan Eko-localar fiziksel olarak oldukça küçük olmaları itibariyle bu özelliği taşımaktadır. Ayrıca günümüzde doğaya geri dönüşün önem kazanmasıyla birlikte, farklı deneyim yaşamak isteyen turistlerce popüler olan eko-localar sundukları hizmetlerinin yanı sıra ülkeler için cazip bir gelir kaynağı haline gelmiştir.


Ele aldığım eko-localar, National Geographic tarafından dünyanın en iyi eko-locaları olarak seçilmiştir. Verdikleri hizmetler, bulundukları konum ve diğer özellikleri greenglobaltravel sitesinden faydalanılarak özetlenmiştir.

Campi Ya Kenzi Ekolodge (Kenya): 400 mil karelik Campi ya Kenzi ("Gizli Hazine Kampı"), Amboseli, Tsavo ve Chyulu Milli Parkları ile sınırlanmıştır. Dolayısıyla unutulmaz bir safari yaratan çeşitli dağlık ekosistemler (dağ ormanı, otlak alanları, nehir ormanlıkları, çalılık ve savan) ve kayda değer biyoçeşitlilik (50 + memeliler ve 400+ kuş türü)  zenginliği bulunmaktadır.  Maasai rehberiyle birlikte safari yapılmaktadır. Çadır kampı, en fazla 12 misafir bulundurmaktadır. Çadırların tümü, lav kayaları ve geleneksel Masai dekoruyla sürdürülebilir bir şekilde inşa edilmiştir.                                                   

Daintree Wilderness Lodge (Avustralya): Bu eko-loca National Geographic tarafından yapılan World Top 50 Ecolodges sıralamasına girmiştir. Konuklarına Avustralya Aborjinlerin kültürü öğretilmektedir. Faaliyetler Yerel Kuku Yalanji kabilesi ile ortaklaşa yürütülmektedir. Bu bakımdan yerel halka ekonomik gelir de sağlamaktadır. Köşkü, Avustralya'nın kuzeydoğu kıyısındaki Queensland'in (UNESCO Dünya Mirası Listesi Wet Tropics'in bir parçası olan Daintree Rainforest'te dünyada bulunan en eski olanıdır. Manzara, Jurassic Park'ın dışında, kumsallar engebeli dağlar, şelaleler ve tertemiz ormanlarla çevrilidir. Alan, Avustralya yarasası ve kelebek türlerinin% 65'ini içerir; kurbağa, sürüngen ve marsupial türlerin% 30'u, kuş türlerinin ise % 18'ine ev sahipliği yapmaktadır. Tesis Advanced Eco Sertifikasyonu ile birlikte, yükseltilmiş ağaç evi tarzındaki villalarıyla bozulmamış çevre üzerinde minimal bir etki yaratmaktadır. Faaliyetler arasında boyama atölyeleri ve ormanın eski dünyevi bitkilerini keşfetmek için yürüyüş turları yapılmaktadır.

Feynan Ekolodge (Ürdün): National Geographic tarafından Dünyanın En Büyük 50 Ecolodges'inden biri olan Feynan, EcoHotels (özel bir şirket) ve Ürdün Doğa Koruma Birliği (RSCN) arasındaki bir ortaklığın bir parçasıdır. Feynan Ecolodge sadece Ürdün'de değil tüm Ortadoğu'da sürdürülebilirliğin öncüsüdür. Tavana monte edilen paneller, doğal havalandırma ve su ile tamamen güneş enerjisiyle çalışır. Feynan'ın gelirinin önemli bir kısmı, 320 kilometre kareyi kapsayan ve Ürdün'de en üst düzey biyoçeşitlilik içeren Dana'daki koruma çabalarına yardımcı olmaktadır. Feynan'daki aktiviteler yürüyüş ve bisikletle gezme, günü bir çobanla geçirmek, Bedevi kültürünü öğrenmek, yerel bir ailenin çadır evlerinde yerel etkinliklere katılmak ve 3 günlük yemek dersi alarak Ürdün’e özgü yemek yapmayı öğrenmektir.

Lapa Rios Eco Lodge (Kosta Rika): National Geographic tarafından Dünya'nın Eşsiz Konaklamalarından biri olarak seçilmiştir. Aynı zamanda Conde Nast Traveler ve Travel & Leisure tarafından Latin Amerika'nın en gözde tatil beldelerinden biri olarak seçilmiştir. Lapa Rios, Pasifik Okyanusu'nda, Kosta Rika'nın Osa Yarımadası'nda 1.000 dönümlük koruma altındaki yağmur ormanı ile çevrilidir. Bozulmamış orman yaşamıyla birlikte nesli tükenmekte olan türlerin önemli popülasyonları da dahil olmak üzere çarpıcı bir dizi yuvaya ev sahipliği yapmaktadır. Tuz tabanlı havuzu, açık hava restoranı, yoga sınıfları, Ayurveda masajları ve , "çevre dostu"  16 bungalovu bulunmaktadır. Toplum temelli girişimler arasında, okul sınıfları, yemek odaları ve oyun alanları oluşturmak için yerel STK Earth Equilibrium ile çalışmaktadır. Osa Yarımadası çevresindeki yerel topluluklara temiz su ve elektrik sağlamak için su pompaları ve güneş panelleri kurmuşlardır.

Phinda Orman Lodge (Güney Afrika): Dünyanın ilk ekolojik otellerinden biri olarak gösterilen Phinda, KwaZulu-Natal'da 170 kilometrelik bir alandan oluşmaktadır. Sahip oldukları 16 odası yalıtılmışlık duygusunu artırmak için çok uzakta bulunmaktadır ya da "Zulu zen" denilen hoş bir konaklama imkanı da sunmaktadır. Zeminden tavana uzanan cam pencereler, konukları çevreleyen ormanlarla bir arada hissettirmekle birlikte, yaban hayatını yakından görmek fırsatı sunmaktadır. Ekoturizm faaliyeti olarak safari, yürüyüş ve tüplü dalış yapılmaktadır.

Yeşil konaklamanın yeni adresi eko-localar ülkemizde de bulunmaktadır. Nevşehir, Muğla ve Antalya’da var olduğunu bildiğim eko-locaların sayısının arttırılması taraftarıyım. Eko-localar çevreyle barışık olmasının yanısıra tek gecelik konaklama fiyatlarının yüksek olduğu yapılardır.  Güney Afrika’da, Kosta Rika’da, Avustralya’da ve daha birçok ülkede yaygın olan eko-locaların ülkemizde de rağbet göreceği, yerel halka istihdam yaratacağı apaçık ortadadır.

Dilara Bahtiyar Sarı

Turizm İşletmeciliği ABD Doktora Öğrencisi

Bu yazı toplam 1622 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37