• BIST 95.734
  • Altın 271,249
  • Dolar 5,5633
  • Euro 6,1703
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 23 °C

Yeşilin esaretindeyim

Dilara BAHTİYAR

Her şeyim var benim, çokta zenginim. Görmesini bilene cennet gibiyim. Yeşilin esaretindeyim aslında şikayetçi de değilim. Şikayetim başka benim. Yıllardır organik tarımın yapıldığı toprak benim. Verdiğim en değerlim, kıymetlimdir çay benim.

Güzelliğimi görünce dediler ki turizmdir senin yerin. Varsın desinler öyle de zenginim; derelerim, şelalelerim, tarihi yerlerim, dağlarım, konaklarım, Kaçkar Milli Parkı’m, zengin mutfağım, sıcacık insanlarım var benim. Gelsinler de görsünler ben bir potansiyelim. Sakınmam hiçbir yerimi insanoğlunun önüne sererim. Lakin korkularım var benim hem de taleplerim. Gelsinler tabi turistler görsünler isterim. Onları Fırtına Dere’mde coşkuyla gezdiririm. Zil Kale’mde dik duruşumla etkilerim. Herkese uygun patikalarım var benim yürüyüş yapmak isteyenleri davet ederim. Kışları kar yağan dağlarımda kayak yapanları seyrederim. Adrenali yüksek olan spor Heliski bende diye böbürlenirim. İsteyene Ayder Kaplıcalarımda şifa da veririm. Her bölgeden insanların buluştuğu renkli festivallerim var benim. Buyurun sizi de beklerim.

Gelen eminim yine gelecek bitmeyecek benim güzelliklerim.

İşte benim talebim; bitirmeyin benim güzelliklerimi, benzetmeyin beni diğer şehirlerinize, dökmeyin üzerime betonları, beş yıldızlı otellerdense onlardan daha güzel konaklarım var benim.

Kıymayın yeşilime benim, ben Doğu Karadeniz’in Rize’siyim, dört mevsim yeşilin esaretindeyim!..

Dilara BAHTİYAR
Akdeniz Üniversitesi
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik ABD
Yüksek Lisans Öğrencisi

Bu yazı toplam 2387 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37