• BIST 110.059
 • Altın 175,012
 • Dolar 4,0867
 • Euro 5,0024
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 21 °C

YETKİSİZ HASTANELER ARTIK TURİSTE BAKAMAYACAK

YETKİSİZ HASTANELER ARTIK TURİSTE BAKAMAYACAK
Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin popüler bir sağlık turizmi destinasyonu olması amacıyla birtakım önemli düzenlemeleri içeren yönetmeliği yayımladı.

Bu tesislerde, teşhis, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetleri ile geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları sunulacak. Ayşegül Kahvecioğlu imzalu habere göre, yetki belgesi almayanların uluslararası sağlık turizmi faaliyetleri bakanlıkça durdurulacak. Bu tesisler, Türkiye sınırları içerisinde talep oluşturacak şekilde ve Türkçe dilinde tanıtım yapamayacak. Sağlık turizmi, aracı bir A grubu seyahat acentası tarafından organize edilecek.

Türkiye’de toplantı, kongre, ticari veya turizm amaçlı süreli olarak kalan yabancılar, acil sağlık hizmetlerini ücret karşılığında alabilecek. Trafik kazaları sonucunda verilecek sağlık hizmetlerinin bedeli ise, kişilerin uyruğuna ve sosyal güvencesinin olup olmadığına bakılmaksızın SGK’dan tahsil edilecek. Yönetmelikte yer alan önemli düzenlemeler özetle şöyle:

Tesislerde teşhis, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetleri ile geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları sunulacak. Bu tesisler, acentalar aracılığıyla gelenler dışında, kendisine doğrudan başvuran uluslararası sağlık turistlerini de kabul edebilecek. Turistin yatışından taburcu edilinceye kadar tesiste alacağı sağlık hizmetinin yanında ihtiyaç duyacağı diğer hizmetleri sunmak da tesisin sorumluluğunda olacak.

85 puan şart

Uluslararası sağlık turizmi alanında yetki belgesi verilebilmesi için, sağlık tesisinin “sağlıkta kalite standartları değerlendirmesi”nden en az 85 puan almış olması gerekecek. Tesiste, yabancı dil bilen en az 2 personel istihdam edilecek. Yabancı dilin birisinin İngilizce olması da zorunlu olacak. Yetkili acentanın ise yetki belgeli en az 3 sağlık tesisi ile protokol imzaladığını belgelendirmesi gerekecek. Aynı zamanda gelebilecek çağrıları cevaplamak amacıyla en az 2 dilde 7/24 hizmet verebilecek altyapıya sahip olması gerekecek.

Acil paralı

Türkiye’de toplantı, kongre, ticari veya turizm amaçlı süreli olarak kalan yabancılara acil sağlık hizmetleri ve acil hasta nakilleri, ücret karşılığında sunulacak.

Yılda bir denetim

Uluslararası sağlık turizmi tesisi ile acente, şikâyet veya soruşturma dışında da, yılda en az bir defa bakanlıkça denetlenecek. Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce uluslararası sağlık turizmi faaliyeti yürüten sağlık tesisi ve acenteler, yürürlük tarihinden itibaren 1 yıl içinde bakanlıktan yetki belgesi almak zorunda olacak. 1 yılın sonunda belge almamış olanların faaliyetleri durdurulacak.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Tourism Today | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 242 324 79 77 Faks : +90 242 324 79 37