1300 TL'lik asgari ücret turizmi olumsuz etkiler

1300 TL'lik asgari ücret turizmi olumsuz etkiler

Asgari ücretin 1 Ocak 2016'dan itibaren 1300 TL'ye yükseltilmesinin beklenmesi turizmcileri de tedirgin etti. İşverenler, devlet desteği olmazsa sektörün büyük zarar göreceği görüşünde...Seçim vaadi olan 1300 liralık asgari ücretin işçi maliyetlerinde genel bir artışa yol açacağını vurgulayan işverenler, gerekli destek ve önlemler alınmazsa işletmelerin kapanmasından kayıt dışı işçi çalıştırmaya kadar pek çok sorunu beraberinde getireceğine dikkat çektiler.

Ege Turistlik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Yönetim Kurulu Üyesi ve Boyalık Beach Hotel Spa Genel Müdürü Orhan Belge, çalışan gözüyle bakıldığında refah düzeyinin az da olsa artacağını ve işçiye biraz nefes aldıracağını belirterek, “Ancak şunu da unutmamak gerekir;910 TL’den başlayıp 1300 TL’ye kadar varan ve şu an işletmelerde çalışan ara maaşların da olduğu bilinmektedir. İşletmeler bu ara maaşları personelin çalışma sürelerine ve kalifiyelerine göre yapmaktadır. Asgari ücret 1300 TL olduğu zaman bütün bu maaş grupları 1300 TL’de toplanacaktır. 1300 TL ve üzeri maaş alan diğer grup personel de işletmelerinden beklenti içinde olacaklardır.” dedi. Bu durumda işletmelerin ya 1300 TL ve üzeri maaşlarda da biraz oynama yapmak zorunda kalacağını ya da büyük olasılıkla “isteyen gider isteyen çalışır taktiği” uygulayacağını öne süren Belge, “İşveren tarafından baktığımızda bu işverene ciddi bir maliyet yükü getirmektedir. Bu konuyu tek taraftan ele alamayız. Çalışanı, işvereni ve devleti tüm ülkemiz açısından ele aldığımız zaman kimseyi mağdur etmeyecek bir çözüm bulunması kanaatindeyim.” diye konuştu.

Asgari ücretin 910 TL’den 1300 liraya çıkması durumunda her yıl yüzde 5 + yüzde 5 oranında yapılan artışın 2016 yılı ilk altı aylık dönemi içinde yüzde 43’e yükseldiğine dikkat çeken Belge, şöyle devam etti: “Eğer maliyetin yarısını devlet karşılar ise yüzde 21,5 yine işverene yük olarak binmektedir. Bunun her yıl olası yapılan yüzde 5’ini düşersek yine net yüzde 16,5 gibi yüksek bir rakam yük olarak gelmektedir. İşletmelerin kapanmaması, dolayısıyla işçilerin işten çıkarılmaması, yeni yatırımların önünün kesilmemesi ve eskiden olduğu gibi kayıt dışılığa mahal vermemek için bunun acilen bir çözüme ulaştırılması gerekmektedir. Her zaman söylediğimiz gibi Türk ekonomisinin jeneratör pozisyonundaki turizm sektörünü ayakta tutmak istiyorsak ülkemizin fiziki konumu itibariyle yaşadığı sorunları da göz önüne alırsak, buna gerçekten milli bir görev gibi bakıp öyle hareket etme zorunluluğumuz olduğu kanaatindeyim.”

Artış oranını devletle paylaşalım
Bir ülkede özellikle düşük ücretli maaşlardan yüksek vergi ve SGK primi alarak o ülkenin refah düzeyinin artmasının mümkün olmadığını belirten ETİK Üyesi Orhan Belge, “Biz ülke olarak vergimizi zamanında ödeyerek kayıt dışı gelire izin vermeden bilinçli bir vatandaş olarak hareket ettiğimiz sürece ülkemizde refah düzeyi hiçbir zaman aşağılara düşmeyecektir” dedi. Belge, asgari ücret artış oranının ortaya çıkaracağı sorunları şöyle sıraladı: “Asgari ücretin 12. ayda değişen vergi dilimi 9-10. aylarda yükselmeye başlayacaktır. Personelin kıdem tazminatında önemli bir artış meydana gelecektir. SSK taban ve tavanı büyük oranda artış gösterecektir. Bugüne kadar asgari ücretle 1300 lira arasında maaş alan personelde motivasyon düşüklüğü yaşanacaktır.

İlave teşvik, damga ve gelir vergisi alınmaması, artış oranının devletle paylaşılması gibi bazı düzenlemeler yapılabilir. Bu rekabet ortamında maliyetleri misafirlerimize de yansıtamayacağımıza göre devletimizin bu konuda yapacağı açıklamaları ve uygulamalı merakla bekliyoruz.”

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!