Dünya

2 Rus turistten 1'i tatilini Türkiye'de yaptı

2 Rus turistten 1'i tatilini Türkiye'de yaptı

Birçok ülkeyle sınırların hala kapalı olması nedeniyle bu yaz Rus turistler tatillerini büyük oranda Türkiye’de ve ülke içi plajlarda geçirdi.

Türkrus.com’un derlediği habere göre Kommersant gazetesi, yaz mevsiminde turizmcilerin kriz öncesi 2019 yılında kaydedilen satış rakamlarının altında kaldığını yazıyor. 2019'a kıyasla ciro kaybı yüzde 30-35 arasında. Gazeteye konuşan Tez Tour yetkilileri İtalya ve İspanya gibi Rus turistlerin gözdeleri arasında yer alan destinasyonların hala kapalı olduğuna dikkat çekti. 

 

Travelata.ru verilerine göre, bu yaz yurtdışına çıkan her 2 Rus turistten 1'i tatilini Türkiye'de yaptı. Bazı tur şirketleri ise nispeten pahalı Meksika, Birleşik Arap Emirlikleri, Küba ve Maldivler gibi ülkelere düzenlenen turlar sayesinde cirolarını toparladıklarını belirtiyor.

  

Travelata.ru verileri Rusya içi rezervasyonların da yüzde 29 arttığına dikkat çekiyor. Ülke içinden paket tur alanlara nakit para iadesi uygulaması sayesinde mayıs-haziran döneminde pek çok turist bu turları tercih etti. Ancak Rusya'da koronavirüs vakalarındaki artış, yaz sonuna doğru ülke içi turizmi büyük oranda yavaşlatmışa benziyor.