STK

Tümü

2021 yılında hedef 1,5 milyon Ukraynalı turist

2021 yılında hedef 1,5 milyon Ukraynalı turist

Kiev Belediyesi Turizm ve Tanıtım Departmanı, Uluslararası İlişkiler Departmanı ile Turizm Birlikleri yetkililerinden oluşan heyet, TÜRSAB Genel Merkezi’ni ziyaret etti.

Ukrayna Devlet Turizm Geliştirme Ajansı (DART) ve Visit Ukraine heyetlerinin gerçekleştirdiği ziyaretlerinin ardından, karşılıklı iş birliği ve turizm hareketliliğini geliştirmek üzere Kiev Belediyesi turizm yetkililerinin ve Kiev Turizm Birliklerinin TÜRSAB Genel Merkezinde ağırlandığı programa, Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Oleksandr Gaman, Ukrayna İstanbul Konsolosu Kateryna Pasynchuk, TÜRSAB Başkan Yardımcısı Ali Bilir, Yönetim Kurulu Üyeleri Nalan Yeşilyurt, Soner Bacaksız, Rahime Yaşar, Tolga Gencer; Kültür Turizmi İhtisas Başkanı Özdemir Sözmen, Gastronomi Turizmi İhtisas Başkanı Ömer Kartın, Sağlık Turizmi İhtisas Başkanı Ali Rıfat Peşkircioğlu, Başkan Yardımcısı İlknur Fidan Kepez ve Dünya Sağlık Konseyi Başkanı Emin Çakmak ile birlikte 40’a yakın seyahat acentası temsilcisi katılım sağladı.

Toplantının açılış konuşmalarını, TÜRSAB Başkan Yardımcısı Ali Bilir, Kiev Belediye Başkan Yardımcısı Maryna Khonda ve Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Oleksandr Gaman yaptı.

“BÜYÜK ÖNEM ARZ EDİYOR”

TÜRSAB Başkan Yardımcısı Ali Bilir, “Son 1 ay içerisinde Ukrayna’nın turizm otoritelerini Birliğimizde ağırladık. Türkiye ve Ukrayna arasındaki bağları güçlendiren en önemli şey şüphesiz turizmdir. Pandemi dolayısıyla iki ülke arasında yükselen turizm verileri düşmüş olsa da 2020 yılında 1 milyon Ukraynalı misafiri ülkemizde ağırladık. 2021 yılında da bu rakamı 1,5 milyon oranında hedefliyoruz. Türkiye’den yurt dışına çıkışlarda Ukrayna, 7. sırada bulunuyor. Sadece ülkemizin değil, Ukrayna’nın da turizm destinasyonlarını tanıtmak büyük önem arz ediyor. TÜRSAB olarak daha önceden olduğu gibi bundan sonra da bu yöndeki çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Seyahat acentalarımıza yeni fırsatlar sunmaya devam edeceğiz.’’ sözleriyle iki ülke arasındaki bağların kuvvetlenmesi ve turizm fırsatlarının gelişmesi adına gerçekleştirilen toplantıların önemini vurguladı.

ARTAN BÜYÜK BİR POTANSİYEL VAR

Kiev Belediye Başkan Yardımcısı Maryna Khonda, “Pandemi dönemi ve sonrasında hükümetlerin ve yerel yönetimlerin turizme desteği çok önemli. Türkiye ve Ukrayna arasında değerlendirilmeyi bekleyen ve her geçen gün artan büyük bir potansiyel var. Türkiye’nin güney bölgelerinin yanı sıra, İstanbul ve Kapadokya gibi bölgelere de Ukraynalıların ilgisi yoğun. Kiev başta olmak üzere Ukrayna, Türk vatandaşları için hem yakın hem güvenilir hem de vizesiz seyahat edildikleri bir destinasyon olmasıyla birlikte, her geçen gün çeşitliliği artan turizm alanlarıyla hızla yükseliyor. Bugün, TÜRSAB’ın nazik misafirperverliğinde bir araya gelerek hem kurumlar arası hem de seyahat acentaları arasında yeni fırsatlar geliştirme imkânı bulduk. Belediyeler arasında da iş birliğini kuvvetlendirmek adına yarın İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile de bir araya geleceğiz. Bizden önce TÜRSAB’ı ziyaret eden diğer turizm otoritelerimizle de birlikte, iki ülke arasındaki yakınlığı, turizm hareketlerini ve çeşitliliğini daha da artırmak üzere yapılan tüm çalışmaların başarıya ulaşacağına inanıyorum.” cümleleriyle TÜRSAB’ın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıların, Ukrayna ve Kiev’in turizm potansiyelinin tanıtımı için önemini dile getirdi.

“YÜZ YILLAR BOYU SÜREN DOSTLUĞUMUZ VAR”

Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Oleksandr Gaman, toplantıyla ilgili “Son 2 haftada 3. kez TÜRSAB’ın ev sahipliğinde bir araya geliyoruz. Ukrayna ve Türkiye arasında turizmi geliştirmek adına yapılan bu çalışmalardan dolayı çok memnunum. Turizm, devletlerin gelir kaynakları arasında önemli bir konumda. Geçtiğimiz yıllarda uluslararası seyahat oranı düşük olsa da şu anda olduğu gibi turizmi geliştirmek adına çalışmalara devam ediyoruz. Ukrayna’nın mutfağı, sağlık imkanları, doğal ve tarihi güzellikleri insanları büyülüyor. Türk komşularımızla yüz yıllar boyu süren dostluğumuz var. Umuyorum ki bu çalışmalarla karşılıklı olarak turizmin her alanında yeni ufuklara yelken açacağız” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından, Kiev Belediyesi Turizm ve Tanıtım Departmanı Başkanı Maryna Radova, Ukrayna Inbound Tur Operatörleri Birliği Başkanı Mariia Yukhnovets, Ukrayna İş Seyahatleri Birliği Başkanı Vadym Grabarchuk, Ukranya Medikal Turizm Birliği ve Küresel Sağlık Seyahati Konseyi Başkanı Violetta Ianyshevska, Ukrayna Gastronomi Turizmi Birliği Başkanı Olexii Volkov, Ukrayna Rehberler Birliği Başkanı Yanina Gavrylova ile Ukrayna Oteller Birliği Başkanı Yurii Opanashchuk, Kiev’in turizm potansiyeli ile ilgili sunumlarını gerçekleştirdi.

Sunum ve konuşmalardan sonra, TÜRSAB üyesi seyahat acentalarının katılımlarıyla yüz yüze görüşmeler yapıldı.

Programın sonunda, Kiev Belediyesi Başkan Yardımcısı Maryna Khonda, Turizm ve Tanıtım Departmanı Başkanı Maryna Radova, TÜRSAB Başkan Yardımcısı Ali Bilir ve Yönetim Kurulu Üyeleri, düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Basın toplantısında, iki ülke arasında turizmin her alanında hareketliliğin artması adına yerel yönetimlerin ve turizm birliklerinin oluşturduğu iş birliğinin gelişerek devam edeceği yönünde açıklamalarda bulunuldu.