Dünya

2022 FIFA Dünya Kupası’nın Katar turizmine etkileri

2022 FIFA Dünya Kupası’nın Katar turizmine etkileri

20 Kasım-18 Aralık tarihleri arasında gerçekleşen ve Arjantin’in şampiyonluğuyla sona eren 2022 FIFA Dünya Kupası’na ilişkin veriler yayınlandı.

Katar’ın resmi ajansı QNA’da yer alan habere göre, yaklaşık olarak bir ay süren ve ilk kez bir Arap ülkesinde düzenlenen 2022 FIFA Dünya Kupası boyunca ülke, 1,4 milyon yabancı ziyaretçiyi ağırladı.

Katar Proje ve Kültürel Miras Yüksek Komitesi Genel Sekreteri Hasan ez-Zevadi, konuya ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, görkemli bir etkinlik düzenlediklerini ve bu etkinliğin de hem Katar hem de bütün Orta Doğu için sosyal, ekonomik ve sürdürülebilir çevresel bir miras bırakacağını belirtti.

Haberde ülke tarafından etkinliğe ev sahipliği yapan stadyumlara, altyapı çalışmaları ve turizm tanıtımları için yaklaşık olarak 200 milyar dolar harcadığı belirtilirken, bu harcamaların ülkeye ‘önde gelen bir turizm destinasyonu’ olma yolunda geri döneceği bekleniliyor. 32 takımın katıldığı Dünya Kupasında ev sahipliği yapmış olan Katar’ın 1,4 milyon yabancı ziyaretçiyi ağırlamasının gelecek yıllarda çarpan etkisiyle 40 milyon turist çekmesi öngörülüyor.

QNA, Dünya Kupasının ülkeye doğrudan finans getirilerinin 8 milyar dolar olarak kaydetti. Bu sayının 2035’e kadar 9,9 milyar dolara ulaşacağı ve ülke ekonomisinin ise 2022-2023 yılları arasında yüzde 3,4 büyüyeceği yetkililer tarafından bekleniyor.