5 BİN YILLIK TARİHİ KENT YEŞİL ÇEVRESİYLE ZİYARETÇİLERİNİ BÜYÜLÜYOR

5 BİN YILLIK TARİHİ KENT YEŞİL ÇEVRESİYLE ZİYARETÇİLERİNİ BÜYÜLÜYOR

Antalya'nın Aksu ilçesinde bulunan ve ilkbaharla birlikte yeşile bürünen 5 bin yıllık Perge Antik Kenti ziyaretçileri büyülüyor.

Antalya'nın 18 kilometre doğusunda, Aksu ilçe sınırlarında, bir zamanlar Pamfilya bölgesine başkentlik yapmış antik kent, Perge'deki akropolisin Tunç Çağı'nda kurulduğu düşünülüyor. Helenistik dönem boyunca eski dünya içerisindeki en zengin ve güzel şehirler arasında sayılan Perge, aynı zamanda Yunan matematikçi Apollonius'un da memleketi. Hitit İmparatorluğu, Büyük İskender ve Roma İmparatorluğu gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapan Perge Antik Kenti, çok zengin bir tarihi değere sahip.UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne de eklendiAntalya Müzesi'nde sergilenen birçok eşsiz eserin çıkarıldığı antik kent olan Perge'de hem kazı çalışmaları hem de tarihi kalıntıların restorasyonu yoğun şekilde devam ediyor. Antik kentte tiyatro, stadyum, agora, sütunlu cadde, Helenistik kapı, güney hamamı gibi büyük bölümleri ayakta olan eserler dikkat çekiyor. Perge Antik Kenti, UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme kapsamında, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne de eklendi.2018 "Perge Yılı" İlan EdildiAntalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya'nın turizminde rekor kırması beklenen 2018 yılında Antalya'nın temasının Pamfilya'nın başkenti Perge Antik Kenti olarak belirlendiğini ve 2018'i PErge Yılı ilan ettiklerini açıkladı. Bu açıklamanın ardından tarihi kentte çalışmalara da hız verildi. İlkbaharın gelmesi ile birlikte tarihi kentin etrafında bulunan yeşillikler ise 5 bin yıllık tarihe ayrı bir canlılık verdi. Tarihi kentin etrafında açan her renkten çiçek ise adeta renk cümbüşü oluşturdu. Buğday başaklarının gölgesinde tarihi bir canlılık sunan eski dönem kalıntıları ise ziyaretçilerini büyülüyor.
 

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!