70 milyon mu 70 milyar mı?

70 milyon mu 70 milyar mı?

70 milyon mu 70 milyar mı?

30 Kasım -1 Pazartesi

2019 yılını 49 milyona yakın turist ziyareti ile kapattığımız bu günlerde, elimizdeki tablonun bu rekor başarıya çok da uymayacak şekilde “kritik” görünmesi; ülkenin genel ekonomik şartlarından, gelen yolcu profiline, iflaslardan, yıl içerisindeki talep gel-gitlerine kadar birçok sebeple açıklanabilir.

Turist sayısı ve geliri, hesabı hiç de kolay olmayan veriler olmakla birlikte bence geçmişten çok geleceğe bakmaya yönelik referans oluşturması açısından önemlidir. Elimizdeki son genel veriler olan 2018 rakamlarını irdeleyecek olursak, ülkemiz turizminin 2019 başarısının bir önceki yıla ait bir altyapısı olduğunu görürüz. Yolcu sayısı bakımından 2018 de dünya genelinde 6. ülke konumunda olan Türkiye bence 2019 turist sayısı ile de pozisyonunu korumuş olmalı. Ancak elde ettiğimiz gelirde ilk 10 sıranın dahi çok gerisinde olmamız, “70 Milyon turist – 70 Milyar dolar gelir” hedefinin de zorluğunu gözler önüne sermekte.

2018 yılında 550 dolar civarında olan turist başı gelir, muhtemelen 2019’da 600 dolar düzeyine gelmiş olacak. Ancak bunu 1000 dolara çıkarmak, yolcu sayısını da artırırken mevcut ürün-müşteri profili ile mümkün olmayan, yeni, yaygın ve etkili formüller üretmeyi gerektiren bir hedeftir.

Yolcu sayısında Fransa ve İspanya’nın gerisinde kalan ABD, 200 milyarın üzerindeki geliri ile listenin açık ara lideri konumundadır. Turist başı 2693 doları bulan bu gelir, okyanus ötesi seyahat, uzun kalış süresi, iş seyahatlerinin fazlalığı gibi birçok sebeple açıklanabilir. Ancak gelirleri, yolcu sayısındaki başarılarına tezat olan ülkelerin ki bunlara Türkiye ile birlikte Yunanistan, Fransa ve İspanya da dahil, en önemli paydaşı “PAKET TATİL”.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü UNWTO 2018 verilerine göre turist başı gelir

Bulgaristan

$486

Türkiye

$550

Yunanistan

$631

Fransa

$753

Portekiz

$860

İspanya

$890

Brezilya

$893

Mısır

$1.023

Dominik Cumhuriyeti

$1.150

İngiltere

$1.428

Tayland

$1.646

USA

$2.693


Ülkemize gelen yolcunun büyük bir bölümünün paket tatil müşterisi olması, bununla birlikte bizi rekor başarıya (!) taşıyan rakipsiz ürünümüz “her şey dahil”, bazı başka sebepler ile birlikte bizi bu gelir aralığına hapseden en önemli etkenler. Aynı zamanda 50 milyon turiste varan popülaritemizi borçlu olduğumuz “her şey dahil” ve “paket tatil” uygun fiyatlara bu imkanı sunabildiği için bu kadar müşteri üretebilmekte. Yolcunun daha fazla harcama yapmak zorunda kalacağı “pahalı” bir destinasyon olalım ama yine de yolcu sayımızı şöyle bir %40 daha artıralım demek çok makul değil.

Diğer tarafta ticaretin altın kuralı, en kötü bulunduğunuz konumu korumak için bile kendinizi, ürünlerinizi, servislerinizi ve stratejilerinizi sürekli geliştirmeniz gerektiğidir. Gelir açısından kronik bir hal içinde bulunmamız yapacak hiçbir şey olmadığı anlamına da gelmez. Hedeflerin ütopya olabileceği ama ulaşmak için atılacak her adımın değerli ve faydalı olacağını unutmadan, neler yapılabileceği konusundaki fikirlerimi de sonraki yazılarımda anlatırım.

Özgür Acar
Elefti Travel
ozgur.acar@elefti.comYorumunuz:


Sitemizde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Tourism Today’e aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
Copyright © 2006 - 2019 - Tüm hakları saklıdır. Tourism Today
VERACONN