81 ilin spor turizmi haritası çıkarılacak

81 ilin spor turizmi haritası çıkarılacak

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, "81 ilimizde her yere özgü potansiyel var. Amacımız 81 ilin spor turizminde haritasını çıkarmak" dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Antalya'da katıldığı Türkiye Spor Turizmi Çalıştayı'nda gazetecilerle bir araya geldi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Kasapoğlu, Antalya'da futbol kulüplerinin kamp aktivitelerinin yoğunlukla yapıldığını söyledi. Farklı bölgelerde de futbol turizmi için çalışmalar yapıldığına değinen Bakan Kasapoğlu, Türkiye'nin farklı bölgelerinde farklı branşların yapılabildiğini anlattı.

"Turizmde 700 dolar olan turist getirisi, spor turizminde 1300 dolar'a yükseliyor"
Türkiye'nin her bölgesinin farklı branşta sporcu yetiştirme potansiyeli olduğuna dikkati çeken Bakan Kasapoğlu, şunları söyledi: "Spor turizmi yıllardır var ama bunu yukarılara çıkaracağız. Turizmde 700 Dolar olan turist getirisi, spor turizminde 1300 Dolar'a yükseliyor. Pek çok alanda iddialıyız. Salon sporlarından ekstrem sporlara, futboldan basketbola, kış sporlarına kadar organizasyon yapmada ülkemiz çok başarılı. Bu konuda rakibimiz yok diyebiliriz. İstanbul'da Süper Kupa maçı yapıldı. Geçen hafta burada golf vardı. Marmaris'te ralli şampiyonası yapıldı. Maalesef gazete sayfalarında yeteri kadar yer alamayan pek çok organizasyon yapıyoruz. Bu konuları daha fazla halkımıza anlatmak gerektiğini düşünüyorum."

"Amacımız 81 ilin spor turizminde haritasını çıkarmak"
Futbol turizminde kamp yapan kulüp sayısının arttığına dikkati çeken Bakan Kasapoğlu, bu sene Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'na ivme kazandırmaya yönelik çalışma yaptıklarını söyledi. İllere göre spor branşlarının araştırılmasına yönelik çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Bakan Kasapoğlu, "81 ilimizde her yere özgü potansiyel var. Amacımız 81 ilin spor turizminde haritasını çıkarmak. Bu önemli bir başlangıç. Her türlü spor organizasyonunu başarıyla gerçekleştiriyoruz. Olimpiyat alan ülkelerdeki organizasyonu görüyoruz. Arada çok ciddi kalite farkı var. Objektif baktığımda bunu görüyorum. Otellerdeki konfor servis kalitesi bakıldığında ülkemizin sporla spor turizmiyle ilgili tüm bileşenlere ne kadar sahip olduğunu görüyoruz. Süreklilik arz eden strateji ve politikayla bu yola kendimizi adayalım" diye konuştu.

"Temel stratejimizden biri spor kültürü güçlendirmek"
Mahallelerde insanların evinden yürüyerek gidebileceği kolay ulaşımın sağlandığı yüzme havuzları yapmayı planladıklarını dile getiren Bakan Kasapoğlu, şunları söyledi: "Spor kültürü ne kadar güçlü olursa spor turizminde de başarının artacağına inayorum. Temel stratejimizden biri spor kültürü güçlendirmek. Tüm profiller yaşlı genç kadın erkek herkesi spora taşıyoruz. Spor seferberliği başlattık. Futbol, basketbolu önemsiyoruz, çalışıyoruz ama cimnastik gibi atletizm yüzme gibi temel disiplinleri de öne çıkarma adına ciddi adımlar attık. Kadın odaklı spor stratejisi geliştirdik. Sporun tabana yayılması noktasında toplumda en ana aktör kadındır. Temel felsefemiz 'sporun öncüsü kadınlar' diyoruz. Kadınları spora teşvik eden çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Bundan sonraki hedefimiz mahallelere, insanların evinden yürüyerek gidebileceği günün her saati açık yüzme tesisleri yapmayı planlıyoruz. Batman ve Hakkari'ye havuz sözleşmesi yaptık. Bunu artıracağız. Gece gündüz açık olacak."

"Avrupa'da Gençlik ve Spor Ataşeliği açacağız"

Bakan Kasapoğlu, üniversitelerdeki başarılı sporculara burs vermeye yönelik çalışma yaptıklarını söyledi. Yurtdışında spor ataşeliği oluşturacaklarını belirten Bakan Kasapoğlu, "Avrupa'da gençlik ve spor ataşeliği açacağız hem orada yaşayan genç sporculara destek hem de Türkiye'de spor turizmindeki çalışmaları orayla eşdeğer yürüteceğiz" dedi. Bakan Kasapoğlu, bakanlığa sunulan proje sayısının 25 bine ulaştığını belirtti. Geçen yıl öğrencilerin, gençlerin 3 bin proje sunduğunu anlatan Bakan Kasapoğlu, bu sayıdaki artışın kendisini mutlu ettiğini belirtti. Öğrencilerin öğretmenleri yardımıyla, gençlerin de farklı konularda hazırladığı projelere desteğin artacağını aktaran Bakan Kasapoğlu, "Bu kadar başvuruya göre hem bütçeyi hem destek sayısını artıracağız. 2019 yılını gönüllülük yılı ilan ettik. Spordan, adalete kadar gönüllülük çalışması başlattık. Bu çalışmanın toplumda ciddi karşılığını gördük. Gönüllülük yılını 2020'ye uzatacağız. Destekleme yapılacak projelerde çevreden sağlığa, hayvan haklarına kadar her şey var. Türkiye'nin dört bir yanından proje geliştiriliyor. Proje desteği için 18 milyon bütçe ayırdık. Özellikle ilkokul öğrencilerinin heyecanı beni umutlandırıyor" diye konuştu.

Ahmet Temurci: “Spor turizmini futbol ve golf domine ediyor”
Gençlik ve Spor Bakanlığı Uluslararası Organizasyonlar ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Ahmet Temurci ise spor turizminin yaygınlaşması için çalışmalar yaptıklarını anlattı. Spor turizmini genelde futbol ve golfün domine ettiğine değinen Temurci, "Golf ve futbolun spor turizmi gelirinde oranı yüzde 90. Genel turizmde spor turizminin oranı yaklaşık yüzde 1,5- 2. Dünyada ise yaklaşık yüzde 10. Türkiye'de yüzde 10 değil" dedi.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu da Antalya'da 54 spor branşının her biri için kamp yapmaya yeterli tesis bulunduğunu ve uluslararası organizasyon sayısını artırmayı hedeflediklerini söyledi.

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!