85 bin imza karşılık buldu, Bodrum Yunus Parkı’nın ruhsatı iptal edildi

85 bin imza karşılık buldu, Bodrum Yunus Parkı’nın ruhsatı iptal edildi

Muğla'nın Bodrum ilçesinde faaliyet gösteren yunus parkının kapatılması için toplanan 85 binden fazla imza Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’a teslim edildi.

Yazar Buket Uzuner ve Yunuslara Özgürlük Platformu tarafından, Bodrum Yunus Parkı’nın kapatılması için change.org/bodrumyunusparkinahayir adresinde toplanan 85 binden fazla imza Bodrum Kent Konseyi ve bileşenlerinin de katılımıyla Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’a teslim edildi.

2014’ten beri sürdürülen imza kampanyası bu denli büyük kitleye çok önemli yerel destekçileri sayesinde ulaştı. İmza teslimi için belediye binası önünde toplanan sivil toplum kuruluşları ve destekçiler, ellerinde "Bodrum'da yunus parkı istemiyoruz", "Havuzlardan okyanuslara, yunuslara özgürlük", "Yunuslara özgürlük için şimdi sıra Bodrum'da" yazılı pankartlar açtı. Çocuklar ise hazırladıkları pankartlar ve kartondan yaptıkları özgür yunuslarla kendi mesajlarını iletti.

“Yunus gösteri merkezi ruhsatını iptal ettim”
85 bini aşkın imzayı makamında teslim alan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Bu imza toplanmaya başlanmadan önce dahi bu konu gündemdeydi. Bana bir dosya halinde sunulmuştu. Biz de tabii hukukçularımıza incelettik. Aslında içkili lokanta faaliyetinin yanında yunus gösteri merkezi diye bir tali faaliyet konusunun yasal olarak belediye tarafından konulamayacağına hükmetti hukukçularımız. Ve ben de ruhsatın iptalini sağladım. Çünkü yunus gösteri merkezi ruhsatı vermek bizim işimiz değil. Belediye denetleyemeyeceği hiçbir faaliyete ruhsat veremez. Bu yüzden biz de onu oradan kaldırdık. Şimdi sadece içkili lokanta olarak devam edecek” dedi. Aras, yunusların durumunun Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yetki alanında olduğunu belirtti.

İnsan tabiatın efendisi değil, sadece bir parçasıdır
İmza tesliminden sonra belediye binası önünde düzenlenen basın açıklamasında konuşan Buket Uzuner, “2014’te yine aynı meydanda Bodrumlularla birlikte ilk eylemimizi yapmış, binlerce destekçimizin talebini dönemin belediye başkanına iletmiştik, fakat hiçbir yanıt alamamıştık. Bu kez elbirliğiyle sesimizi duyurduk. İmzalarımızı teslim alan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Yunus Parkı’nın ruhsatını iptal ettiğini duyurdu. Bundan sonraki süreçte parktaki hayvanlar gösteri yapmayacak, çalıştırılmayacak. Şimdi, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bir an önce harekete geçmesini, parktaki hayvanları koruma altına almasını ve mümkünse rehabilitasyonunu sağlamak için acilen devreye girmesini bekliyoruz. Anlamamız gerekiyor ki, insan tabiatın efendisi değil, sadece bir parçasıdır. Bugün dünyada yaşamaya başladığımız iklim değişikliğine bağlı felaketler bizi yüzyıllardır unuttuğumuz bu kadim insanlık bilgisini hemen şimdi ve acilen hatırlamaya zorluyor. İşte yunusların özgürlüğü için verdiğimiz bu mücadele, tüm canların hak ve özgürlüklerini temsil eden sivil bir girişimdir. Bu doğrultuda, Güvercinlik’teki Bodrum Yunus Parkı’nın ruhsatının iptal edilmesini sağlayan da bu bakış açısıdır. Şimdi, yunusların hür ve sağlıklı olması için sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız” dedi.

2011’den bu yana Bodrum’daki yunus parkının kapatılması için çalışan Yunuslara Özgürlük Platformu’ndan Öykü Yağcı, “İçkili lokanta ruhsatıyla yunus gösterisi ve yunusla terapi yaptıran bu işletmedeki hayvan hakları ihlallerine daha fazla göz yumulmadığını görmek umut verici. Şimdi sıra, hayvanları koruma altına alma yetkisine sahip olan Tarım ve Orman Bakanlığı’nda. Fethiye ve Kaş’taki parklar uzun süreli toplu mücadelemiz sonucunda kapatıldı. Yunusları ve diğer hayvanları esir eden Bodrum’daki gösteri merkezinin ruhsatının bugün iptal edilmesi, esaret karşıtı bilincin yaygınlaşmasına yardımcı olacak. Bodrumlular, Bodrum Kent Konseyi bileşenleri ve Yaban Hayatı Eylem Grubu’nun yasal süreçteki katkılarıyla etkisini artırdığımız bu mücadeleye uluslararası bir destek de geldi. Hayatını yunusları korumaya adayan hayvan hakları aktivisti Richard O’Barry, belediye başkanına gönderdiği mektupla talebimizi yineledi. Bodrum Belediyesi’nin ruhsat iptalini gerçekleştirmesinin, TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu’na Türkiye’deki tüm gösteri merkezlerinin kapatılması için örnek teşkil edeceğini düşünüyoruz.’’

Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz da, “Turizm daha düzenli, sürdürülebilir ve kaliteli bir şekilde de yapılabilir. Esir hayvanlarla yapılacak bir turizm Bodrum turizmini bir adım daha ileri götürmez. Bodrum’un ilerisi için koyduğu hedef, ki bunu başkanımız da destekliyor, doğayı tüketmeden, canlılara saygılı, kalkınırken yaşamı da koruyan sürdürülebilir bir Bodrum turizmine ulaşmak. Bu hedefe varması için biz de kendisini sonuna kadar destekleyeceğiz" dedi.

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!